Skip to Content

Prawidłowe pranie kołdry: w jaki sposób i jak często?

Pranie kołdry jest dla wielu osób prawdziwą zmorą i raczej przykrym obowiązkiem. W wielu przypadkach wynika to jednak z niewiedzy na temat sposobów prawidłowego i łatwego prania. Na szczęście po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedziała, jak wyprać kołdrę i proces ten nigdy więcej nie będzie trudny i nieprzyjemny!

Kobieta ładuje koc do pralki

Jak wyprać kołdrę krok po kroku

Przyszedł najwyższy czas na pranie kołdry? Nie ma na co czekać! Postępuj według poniższych kroków, aby cały proces przebiegł szybko i skutecznie!

Krok 1: jeszcze przed przystąpieniem do pracy, dokładnie zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce kołdry. Dowiesz się z nich między innymi więcej na temat właściwej temperatury prania, wyboru poszczególnych programów, czy bezpiecznych środków czyszczących. Zajrzyj do naszego poradnika, aby dowiedzieć się więcej!

Krok 2: wyciągnij kołdrę z poszewki i umieść ją w bębnie pralki. Jeżeli masz pod ręką piłkę tenisową, możesz ją również umieścić w pralce. Rozbije zlepiające się wypełnienie i pozwoli na zachowanie kształtu kołdry.

Krok 3: użyj profesjonalnego środka czyszczącego. Możesz postawić na przykład na żel Persil Universal Active (do białego). Jeżeli Twoja kołdra jest mocno zabrudzona i chciałabyś użyć odplamiacza – wcześniej koniecznie sprawdź informacje znajdujące się na metce i upewnij się, że jest to bezpieczne dla Twojej kołdry.

Krok 4: wybierz właściwy program prania, zwracając szczególną uwagę na temperaturę wody. W większości przypadków wystarczy 40 stopni Celsjusza. Jeżeli Twoja kołdra jest poplamiona lub mocno zabrudzona, ustaw najwyższą zalecaną na metce temperaturę.

Krok 5: po zakończonym cyklu prania natychmiast wyciągnij kołdrę z pralki. Ciasny bęben może doprowadzić bowiem do rozwoju pleśni i nieprzyjemnego zapachu, który może utrzymać się na kołdrze nawet przez kilka dni.

Wskazówka: zaplanuj pranie kołdry na pogodny, bezdeszczowy dzień. Dzięki temu będziesz mogła rozwiesić kołdrę do wyschnięcia na świeżym powietrzu. Pozwoli to na pozbycie się wszystkich zapachów oraz szybsze wyschnięcie.

Pranie kołdry: jak często?

Teraz gdy już wiesz, jak wyprać kołdrę, na pewno zastanawiasz się, jak często należy powtarzać ten proces. Dobra wiadomość jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków pranie kołdry powinno odbywać się jedynie raz na pół roku. Istnieje jednak kilka ważnych wyjątków, o których trzeba pamiętać! Osoby z alergią na kurz i roztocza powinny prać swoją kołdrę przynajmniej raz w miesiącu! Co więcej, w takim przypadku kołdra powinna być całkowicie wymieniania co 2 lata. Pamiętaj również, że po każdej przebytej chorobie warto dokładnie wyprać kołdrę w jak najwyższej (dozwolonej na metce) temperaturze. Pozbędziesz się dzięki temu wszelkich bakterii i wirusów.

Teraz już wiesz, jak wyprać kołdrę! Koniecznie zajrzyj do innych artykułów na naszym blogu! Dowiesz się z nich między innymi, jak wyprać firanki, jak prać ubranka dla noworodka, jak prawidłowo wyprać kurtkę z puchu i o wiele więcej!

Więcej Produktów

 • Persil DISCS Hygienic Cleanliness

  Persil DISCS Hygienic Cleanliness

 • Żel Persil Freshness By Silan

  Żel Persil Deep Clean Expert Freshness by Silan

 • Żel Persil Sensitive

  Żel Persil Deep Clean Expert Sensitive

Ostatni Artykuł

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • Jak zmyć podkład z ubrań: przewodnik krok po kroku

  Jak zmyć podkład z ubrań: przewodnik krok po kroku

 • zadrapane krwawiące kolano chłopca w czerwonych spodenkach

  Jak usunąć plamy z krwi: Przewodnik