Prawidłowe pranie kurtki puchowej

Przytulne, ciepłe i przyjemnie lekkie towarzyszą nam przez cały zimowy sezon – kurtki puchowe należą do najpopularniejszych elementów zimowej garderoby. Puchowe śpiwory z kolei zapewniają miłośnikom spania pod namiotem ciepło nawet w ekstremalnie niskich temperaturach. Jednak co zrobić, gdy Twoje ulubione ocieplacze wymagają prania? W naszym przewodniku krok po kroku dowiesz się, jak wygląda prawidłowe pranie kurtek puchowych i śpiworów!

Samodzielne pranie kurtek puchowych – czy to możliwe?

Dzięki swojemu lekkiemu i przewiewnemu wypełnieniu, kurtki puchowe są prawdziwymi faworytami w zimowej modzie. Przez długi czas uważano, że wymagają bardzo delikatnej pielęgnacji, ale przy odrobinie wyczucia, zastosowaniu wysokiej jakości łagodnego środka, takiego jak proszek Persil Universal i odpowiedniej techniki, kurtki puchowe można bez problemu prać i suszyć w domu.

Jak prać kurtki z puchu krok po kroku?

  1. Plama po kawie tu, poplamiony rękaw tam – często noszone ulubione kurtki prędzej czy później wymagają gruntownego czyszczenia. Wiele osób zadaje sobie wtedy pytanie: „jaki jest najlepszy sposób na pranie kurtki z puchu?”. Jeśli na metce nie ma przeciwwskazań, można ją z łatwością wyprać w pralce. Zanim wsadzisz ją jednak do bębna, dobrze zapnij zamki błyskawiczne i guziki. Odwrócenie kurtki na lewą stronę pozwoli na dodatkowe zabezpieczenie podczas prania.
  2. Po odpowiednim przygotowaniu kurtki ważne jest, aby wybrać odpowiedni cykl prania. Ponieważ puch i pierze, podobnie jak wełna, składają się głównie z keratyny, to zalecamy stosowanie programu do wełny i delikatnych tkanin. Przy wyborze środka piorącego można również skorzystać ze specjalnych płynów przeznaczonych do delikatnych tkanin.
  3. Aby puchowa kurtka optymalnie rozłożyła się w bębnie i mogła swobodnie poruszać się w wodzie, zaleca się pranie jej oddzielnie. Aby rozluźnić puchowe wypełnienie podczas prania, możesz również wsadzić do bębna kilka piłeczek tenisowych.
  4. Dobrą alternatywą dla prania kurtki puchowej w pralce jest delikatne pranie ręczne. Upewnij się, że temperatura wody wynosi około 30 stopni i zawiera odpowiednią ilość detergentu (zgodnie z instrukcjami na jego opakowaniu). Pamiętaj, aby nigdy nie wyżymać kurtki, a jedynie delikatnie wycisnąć ją. Wcześniej nadmiar wody można odcisnąć w czysty ręcznik.

Suszenie kurtki puchowej po praniu

Po odpowiednim wypraniu kurtki z puchu należy przejść do fazy jej suszenia. W tym celu należy jak najdelikatniej wyciągnąć ją z bębna pralki. Najlepiej jeżeli zrobisz to w pozycji poziomej, co zapobiegnie przesuwaniu się i zbrylaniu puchowego wypełnienia. Puchowa kurtka powinna być suszona właśnie w takiej pozycji. Pamiętaj aby pod suszarką na ubrania ułożyć ręcznik lub ustawić ją w wannie, aby kapiąca woda nie zniszczyła podłogi. Niektóre kurtki puchowe można również suszyć w suszarce bębnowej, wybierając odpowiedni program. Oto jak to zrobić:

  1. Upewnij się, że Twoja kurtka nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej, zapoznając się z informacjami na metce.
  2. Włóż świeżo wypraną kurtkę do suszarki, razem z niebarwiącymi piłeczkami tenisowymi lub specjalnymi piłeczkami do suszenia.
  3. Ustaw temperaturę suszenia pomiędzy 30, a 60 stopni na okres od 40 do 60 minut.
  4. Jeżeli po pierwszym suszeniu kurtka jest nadal wilgotna, możesz powtórzyć proces.
  5. Pozostaw kurtkę do całkowitego wyschnięcia na powietrzu na kolejne 24 godziny. Zapobiegnie to powstawaniu nieprzyjemnego zapachu puchu lub pleśni spowodowanego resztkami wilgoci.

Dodatkowe wskazówki dotyczące pielęgnacji

Jeżeli interesuje Cię więcej porad i wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji ubrań, na naszym blogu znajdziesz artykuły między innymi na temat prania bawełny i włókien syntetycznych, czy prania w niskich temperaturach.