Skip to Content

Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

Przed potem nie ma ucieczki! Jeśli rano uprawiasz jogging lub siedzisz w biurze i stresujesz się przed ważną prezentacją, pocisz się – a to kończy się zwykle żółtymi plamami o nieprzyjemnym zapachu. Trzeba się tym szybko zająć. Oto, co trzeba zrobić.

widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

Rodzaje plam z potu

Gdzie się pocimy? Pierwsza myśl to: pod pachami. To zrozumiałe – plamy z potu pod pachami są najbardziej zauważalne z powodu bakterii, które się tam gromadzą. Wchodzą one w reakcję z białkami w pocie i tworzą silny zapach. Pamiętajmy jednak, że pot może pojawić się wszędzie – na spodzie ramion, karku czy plecach.

Twój dezodorant także może tworzyć plamy. Choć kosmetyki te zostały stworzone, by zmniejszać potliwość i eliminować zapach, wiele z nich ma w składzie aluminium, które reaguje z potem – czego skutkiem są białe plamy.

Usuwanie plam z potu z koszul i bluzek: krok po kroku

Usuwanie plam z potu z koszul i bluzek jest łatwe! Poniżej opisujemy to w kilku prostych krokach.

 1. Sprawdź na wszywce, czy produkt nadaje się do prania w pralce
 2. Wybierz odpowiedni produkt Persil
 3. Nałóż odplamiacz Persil na plamę
 4. Wypierz odzież w najwyższej możliwej temperaturze, bezpiecznej dla materiału
 5. Sprawdź, czy plama zniknęła

Wybór detergentu

W pierwszej kolejności sprawdź na wszywce, czy ubranie nadaje się do prania w wodzie. Jeśli tak, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie Persil Power Gel do usunięcia plam z potu z odzieży. Do kolorowych ubrań wybierz Persil Color lub Persil Color Gel. Do odzieży outdoorowej zalecamy użycie Perwoll Sport & Activecare 3D. Z kolei Perwoll Sport daje efekt odświeżenia – nie tylko czyści odzież i usuwa plamy, ale także neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Przygotowanie do usunięcia plam z potu

Jeżeli zauważysz plamy z potu na swoim ubraniu, działaj szybko. Zastosuj wybrany detergent bezpośrednio na plamę i pozostaw go na około 10 minut, by mógł wniknąć we włókna materiału. Jeżeli plama jest uporczywa, przygotuj roztwór detergentu i ciepłej wody, a następnie namocz w nim ubrania.

Pranie i płukanie

W przypadku plam z potu nie spłukuj odplamiacza przed praniem ubrania w pralce. Wypierz odzież w najwyższej temperaturze bezpiecznej dla materiału, zgodnie z informacją na wszywce.

Sprawdź, czy plamy z potu zniknęły

Po praniu sprawdź, czy plamy zniknęły. Jeżeli są one wciąż widoczne, nie wkładaj ubrań do suszarki, gdyż mogłoby to utrwalić zabrudzenia. Po prostu powtórz kolejne etapy procesu usuwania plam.

Jak usunąć plamy z potu z białych bluzek i koszul

Żółte plamy są bardzo widoczne na białym materiale, trzeba więc działać szybko, by je usunąć! Wybierz detergent przeznaczony do usuwania plam z białych materiałów, np. Persil Universal.

Kolorowe a białe: środki do usuwania plam z potu

Unikaj stosowania naturalnych i domowych środków do usuwania plam na kolorowych bluzkach i koszulach – mogą one uszkodzić włókna lub zmienić kolor twoich ubrań! Zamiast tego użyj Persil Color Gel lub Persil Color. Do odzieży sportowej i outdoorowej zastosuj Perwoll Sport & Activeware 3D.

Usuwanie plam z potu z innych rodzajów materiałów

Zawsze zwracaj uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonane są twoje bluzki. Niektóre z tkanin, takie jak denim, len, poliester czy bawełna, są wytrzymałe i dobrze znoszą wysokie obroty bębna podczas prania. Inne, jak jedwab i wełna, mogą łatwo się zniszczyć, jeśli upierzesz je w pralce. Wymagają one prania ręcznego.

Teraz już wiesz, jak poradzić sobie z plamami z potu. Zastosuj nasze rady, by pozbyć się brzydkich żółtych śladów z bluzek i koszul!

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • pióro wieczne leżące na papierze z plamami czarnego tuszu

  Jak usuwać plamy z atramentu i tuszu?

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy