Skip to Content

Pranie firanek: Wskazówki dotyczące czyszczenia i pielęgnacji

Firanki dodają dekoracyjnego wykończenia każdemu pomieszczeniu. Zapewniają przytulność i, w zależności od materiału, prywatność. Aby zasłony zawsze upiększały mieszkanie i nie stały się łapaczami kurzu, należy je jednak regularnie prać. Jak często jest to konieczne? Który detergent wybrać do ich czyszczenia? Jaki program prania jest najlepszy? Podpowiadamy!

Pranie firan: Wybór właściwego programu prania

Firanki mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. W związku z tym różne są także zalecenia dotyczące programu prania, maksymalnej temperatury, czy detergentu: Podczas gdy bawełna jest dość łatwa w pielęgnacji, delikatne firanki z koronki należy prać bardzo delikatnie i w niskich temperaturach. W razie wątpliwości zawsze sprawdzaj etykiety znajdujące się na środkach do prania.

Jeśli Twoje firany mogą być prane w pralce, pamiętaj aby nie napełniać bębna do pełna. Pozwoli to na uniknięcie mocnych zagnieceń. Z tego samego powodu należy także utrzymywać jak najniższą prędkość wirowania. Niektóre pralki mają specjalne programy do prania firanek. Jeśli Twoja pralka nie posiada jednak takiej opcji, użyj programu do delikatnego prania i temperatury maksymalnej 30 stopni.

Jeżeli jedyną opcją dla Twoich firanek jest pranie ręczne, upewnij się, że woda ma odpowiednią temperaturę (maks. 30 stopni). Jeżeli tkanina jest mocno poplamiona lub pożółkła, zaleca się jej namoczenie na około pół godziny przed praniem. Nigdy nie wyżymaj firanek! Wystarczy ich delikatne ściskanie.

Natychmiast po praniu rozwieś i wygładź tkaninę. W przypadku wielu materiałów jest to wystarczające, aby pozbyć się zagnieceń. Możesz także potraktować jeszcze wilgotne firanki żelazkiem parowym.

Pranie firan: Wybór odpowiedniego detergentu

Aby Twoje firany po praniu lśniły, istnieją odpowiednie detergenty do różnych materiałów oraz kolorów. Dokładnie czyszczą tkaninę i jednocześnie ją pielęgnują. Wybór odpowiedniego środka ma znaczący wpływ na żywotność Twoich firan.

Jeżeli białe zasłony są mocno zabrudzone i wykonane z mocnego materiału postaw na żel Persil Hygienic Cleanliness. Mniej poplamione firany wypierzesz dzięki żelowi Persil do białych i jasnych tkanin, natomiast kolorowe materiały przy pomocy żelu Persil Color.

Przygotowanie przed praniem firan

Istnieją różne sposoby mocowania zasłon, w tym pierścienie, haczyki lub pętle. Ważne, aby przed praniem sprawdzić, z jakiego materiału wykonane są wieszaki. Należy także usunąć metalowe części, aby zapobiec powstawaniu plam z rdzy i uszkodzeniom tkaniny. Plastikowe haczyki z drugiej strony, nie spowodują plam na zasłonach, ale mogą się z łatwością do nich przykleić i je uszkodzić. Umieszczenie zasłon w specjalnej torbie do prania zapobiegnie temu niebezpieczeństwu.

Częstotliwość prania firan

Zaleca się pranie firan od dwóch do czterech razy w roku. Oczywiście będzie to zależało także od indywidualnych potrzeb. Na przykład, tkaniny w pokojach, gdzie pali się papierosy brudzą się dużo szybciej. To samo dotyczy firanek w kuchni, gdzie opary i osady tłuszczu mogą osadzać się na materiale.

Czyste otoczenie jest szczególnie ważne, jeśli pracujesz regularnie lub wyłącznie z domu. Z bloga Persil dowiesz się także jak usunąć plamy z pościeli, jak usunąć plamy z jedzenia i wiele więcej.