Skip to Content

Jak zmyć podkład z ubrań

Plamy z makijażu czasami pojawiają się zupełnie niespodziewanie: kiedy zmieniasz ubranie szminka i puder trafiają na kołnierzyk, albo przez nieświadome przetarcie oczu rękawem powstają zabrudzenia z tuszu. Persil podpowiada jak i czym sprać podkład.

Czerwona pomadka

Jak sprać podkład z ubrania krok po kroku

Krok 1: Wybierz odpowiedni odplamiacz i detergent Persil w zależności od koloru i rodzaju materiału. Pamiętaj, aby nie wcierać plamy w tkaninę.

Krok 2: Potraktuj plamę odplamiaczem (zanim to zrobisz, zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce). Ten krok jest szczególnie ważny, jeśli plama jest stara i zaschnięta.

Krok 3: Wsadź ubranie do pralki i wypierz w najwyższej możliwej temperaturze zalecanej na metce.

Gotowe! Sprawdź efekt i jeżeli plama jest nadal widoczna powtarzaj powyższe kroki aż do skutku.

Rada specjalisty: Przed potraktowaniem tkaniny odplamiaczem, przetestuj go na niewidocznym fragmencie ubrania.

Rodzaje plam z makijażu

Makijaż dzienny lub wieczorowy składa się z różnych produktów, których użycie może skończyć się plamami na ubraniach. Należą do nich przede wszystkim:

 • szminka
 • podkład
 • maskara
 • błyszczyk
 • róż

Szczególnie szminki w mocnych kolorach lub intensywnie czarny tusz do rzęs mogą pozostawiać plamy. Ze względu na pigmenty barwiące i oleje zawarte w produktach, ten rodzaj plam wymaga czasami intensywnego czyszczenia. Jednakże, przy użyciu odpowiednich produktów mogą zostać usunięte.

Usuwanie plam z podkładu

Jeśli lubisz nosić makijaż, pewnie nieraz zastanawiałaś się: Jak usunąć plamu z podkładu nie uszkadzając jednocześnie tkaniny? Najlepszym sposobem jest poleganie na wysokiej jakości środkach do usuwania plam. Ważne jest także, aby wiedzieć dokładnie, co spowodowało powstanie plamy i na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o rodzaj materiału, na którym wylądowała.

Czym sprać podkład

Pierwszym krokiem jest zawsze wybór odpowiedniego detergentu. Czy plamy pojawiły się na białej bluzce z mocnego materiału, np. bawełny? W takim przypadku najlepszym wyborem będzie żel Persil Hygienic Cleanliness. Do odzieży kolorowej lepiej zastosować żel Persil Color lub kapsułki 4w1 Persil DISCS Color. Do delikatniejszych materiałów, takich jak wełna lub jedwab, najlepszym wyborem będą produkty Perwoll.

Czyszczenie wstępne

Zanim umieścisz poplamione ubranie w pralce, warto zastosować czyszczenie wstępne. Ten krok jest szczególnie ważny w przypadku starych, zaschniętych plam. Pamiętaj, aby sięgać po odplamiacz jedynie po dokładnym zapoznaniu się z informacjami znajdującymi się na metce. W przeciwnym razie użyj odpowiedniego żelu Persil na kolorowych lub białych ubrań, nanieś jego niewielką ilość na plamę i pozostaw na pięć minut.

Pranie

Pierz ubrania w najwyższej możliwej temperaturze podanej na metce – najlepiej natychmiast po pojawieniu się plamy. Usuwanie świeżych zabrudzeń z podkładu jest łatwiejsze. Po praniu sprawdź efekty. Jeżeli plama jest nadal widoczna, powtarzaj powyższe kroki aż do skutku.

Jak zmyć podkład z ubrań z różnych materiałów

Jeżeli podkład wylądował na mocnej tkaninie, którą można prać w pralce, procedura jest jasna. Ale co jeśli zabrudzenie pojawiło się na jedwabnej koszuli? Nie ma powodu do zmartwień. Poniżej przedstawiamy metody, których należy użyć w takiej sytuacji.

Plamy na tkaninach, które nie mogą być prane w pralce

Jeśli plama z podkładu pojawiła się na dywanie, tapicerce lub innej tkaninie, której nie możesz włożyć do pralki, będziesz musiała przyjąć nieco inną strategię. W takim przypadku należy nałożyć na plamę niewielką ilość żelu Persil Universal lub Color i spłukać zimną wodą. Następnie przetrzyj plamę czystą, białą szmatką lub ręcznikiem. To powinno skutecznie usunąć plamę bez ponieczności prania.

Plamy z podkładu na delikatnych materiałach

Plamy z podkładu można z łatwością usunąć z mocnych tkanin, takich jak poliester i bawełna, stosując przedstawione powyżej kroki. Jednak niektóre materiały, takie jak jedwab i wełna wymagają nieco innego traktowania i często nie powinny być prane w pralce. W przypadku tych tkanin najlepiej sprawdzi się delikatne pranie ręczne z użyciem produktów Perwoll.

Jak pozbyć się intensywnych plam

Musisz usunąć plamę po intensywnym kolorystycznie makijażu (np. jaskrawej szminki) z koszuli? Jeśli tak, to najlepiej działać natychmiastowo i spłukać plamę pod zimną, bieżącą wodą. Pomoże to w usunięciu większej części zabrudzenia. Następnie ostrożnie nałóż niewielką ilość odpowiedniego detergentu bezpośrednio na plamę. Nie szczotkuj, ani nie pocieraj, ponieważ może to sprawić, że zabrudzenie dostanie się w głąb materiału.

Czym sprać podkład: Profesjonalny detergent vs domowe sposoby

Unikaj stosowania domowych, „babcinych” metod. Na przykład, wcieranie alkoholu w tkaninę, uszkodzi jej strukturę. Ocet natomiast uszkodzi wszystkie plastikowe i gumowe części takie jak guziki. Zamiast tego postaw na profesjonalne produkty Persil i Perwoll, które zostały zaprojektowane z myślą o usuwaniu plam i jednoczesnym pielęgnowaniu tkanin.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

Ostatni Artykuł

 • Usuwanie plam z pomidorów

  Usuwanie plam z pomidorów

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy