Skip to Content

Jak zmyć podkład z ubrań

Podkład jest niezastąpionym narzędziem w codziennej pielęgnacji i podkreślaniu urody. Niestety, nawet przy największej staranności, czasami ląduje na ulubionej koszuli lub bluzce. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady i skuteczne metody usuwania plam z podkładu z ubrań. Dowiesz się, jak zmyć podkład z ubrań i różnych rodzajów tkanin, unikając trwałego uszkodzenia materiału. Dzięki naszym wskazówkom nie będziesz musiała rezygnować z ulubionych kosmetyków z obawy o ich wpływ na garderobę.

Czerwona pomadka

Jak zmyć podkład z ubrań krok po kroku

Krok 1: wybierz odpowiedni odplamiacz i detergent Persil w zależności od koloru i rodzaju materiału. Pamiętaj, aby nie pocierać zbyt mocno, ponieważ może to doprowadzić do wtarcia plamy w głębsze warstwy tkaniny!

Krok 2: potraktuj plamę odplamiaczem (zanim to zrobisz, zapoznaj się jednak z informacjami znajdującymi się na metce). Ten krok jest szczególnie ważny, jeśli plama jest stara i zaschnięta.

Krok 3: umieść ubranie w pralce i wypierz w najwyższej możliwej temperaturze zalecanej na metce.

Gotowe! Sprawdź efekt i jeżeli plama jest nadal widoczna, powtarzaj powyższe kroki aż do skutku.

Rada specjalisty: przed potraktowaniem tkaniny odplamiaczem, przetestuj go na niewidocznym fragmencie ubrania.

Inne rodzaje plam z makijażu

Nie tylko podkład stanowi zagrożenie dla naszych ubrań. Zarówno makijaż dzienny, jak i wieczorowy składają się z różnych produktów, których użycie może skończyć się plamami na ubraniach. Należą do nich przede wszystkim:

 • szminka / błyszczyk
 • maskara
 • róż

Szczególnie szminki w mocnych kolorach lub intensywnie czarny tusz do rzęs mogą pozostawiać plamy. Ze względu na pigmenty barwiące i oleje zawarte w tego typu produktach, zabrudzenia mogą wymagać intensywnego czyszczenia. Nie ma jednak powodu do zmartwień, ponieważ użycie odpowiednich produktów zagwarantuje sukces!

Jak zmyć podkład z ubrań: wybór odpowiedniego detergentu

Pierwszym krokiem do pozbycia się uciążliwej plamy jest wybór odpowiedniego detergentu. Czy plamy pojawiły się na białej bluzce z mocnego materiału, np. bawełny? W takim przypadku najlepszym wyborem będzie żel Persil Hygienic Cleanliness. Do odzieży kolorowej lepiej jednak zastosować żel Persil Color lub kapsułki 4w1 Persil DISCS Color. Do delikatniejszych materiałów, takich jak wełna lub jedwab, najlepszym wyborem będą produkty Perwoll (np. żel Perwoll Renew Wool).

Czyszczenie wstępne

Jak zmyć podkład z ubrań? Zanim umieścisz poplamioną bluzkę w pralce, warto zastosować czyszczenie wstępne. Ten krok jest szczególnie ważny w przypadku starych, zaschniętych plam. Pamiętaj, aby sięgać po odplamiacz jedynie po dokładnym zapoznaniu się z informacjami znajdującymi się na metce. Jeżeli jego użycie jest niewskazane, sięgnij po jeden z żeli Persil, nanieś jego niewielką ilość na plamę i pozostaw na pięć minut.

Jak zmyć podkład z ubrań w pralce?

Pierz ubrania w najwyższej możliwej temperaturze podanej na metce – najlepiej natychmiast po pojawieniu się plamy. Usuwanie świeżych zabrudzeń z podkładu jest o wiele łatwiejsze. Przed suszeniem koniecznie sprawdź efekty. Jeżeli plama jest nadal widoczna, powtarzaj powyższe kroki aż do skutku.

Jak zmyć podkład z ubrań z różnych materiałów

Jeżeli podkład wylądował na mocnej tkaninie, którą można prać w pralce, procedura jest już jasna. Co jeśli zabrudzenie pojawiło się na jedwabnej koszuli? Nie ma powodu do zmartwień. Poniżej przedstawiamy metody, które należy zastosować w takiej sytuacji.

Plamy z podkładu na tkaninach, które nie mogą być prane w pralce

Jeśli plama z podkładu pojawiła się na dywanie, tapicerce lub innej tkaninie, której nie możesz włożyć do pralki, będziesz musiała przyjąć nieco inną strategię. W takim przypadku należy nałożyć na plamę niewielką ilość żelu Persil Universal lub Color i spłukać zimną wodą. Następnie przetrzyj plamę czystą, białą szmatką lub ręcznikiem. To powinno skutecznie usunąć plamę bez konieczności prania.

Jak zmyć podkład z ubrań wykonanych z delikatnych materiałów

Plamy z podkładu można z łatwością usunąć z mocnych tkanin, takich jak poliester i bawełna, stosując przedstawione powyżej kroki. Jednak niektóre materiały, takie jak jedwab i wełna wymagają nieco innego traktowania i często nie powinny być prane w pralce. W przypadku tych tkanin najlepiej sprawdzi się delikatne pranie ręczne z użyciem produktów Perwoll.

Profesjonalny detergent kontra domowe sposoby

Jeżeli zastanawiasz się jak zmyć podkład z ubrań, na pewno przeszedł Ci przez głowę pomysł o zastosowaniu „babcinych metod”. Unikaj ich stosowania, ponieważ możesz doprowadzić do uszkodzenia struktury tkaniny (np. przez wcieranie alkoholu), albo uszkodzenia plastikowych i gumowych elementów (poprzez zastosowanie octu). Zamiast tego typu „domowych sposobów” zaufaj profesjonalnym produktom, które zostały zaprojektowane z myślą o usuwaniu plam z jednoczesnym uwzględnieniem dbania o tkaninę.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Deep Clean Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Deep Clean Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Deep Clean Color

Ostatni Artykuł

 • Jak usunąć plamy z pomidorów?

  Jak usunąć plamy z pomidorów?

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy