Plama z krwi: W jaki sposób się jej pozbyć?

Widzisz czerwony kolor...na ubraniu? Niezależnie od tego czy to krew z zadrapanego kolana, czy wypadek podczas golenia: Takie plamy grożą zniszczeniem ulubionego ubrania. Najważniejsze aby działać tak szybko, jak to tylko możliwe, zanim zdążą się utrwalić.

zadrapane krwawiące kolano chłopca w czerwonych spodenkach

Jak usunąć plamę z krwi krok po kroku

Krok 1: Wybierz odpowiedni detergent Persil i odplamiacz do danego rodzaju prania.

Krok 2: Przemyj plamę zimną wodą i potraktuj ją odplamiaczem, po uprzednim sprawdzeniu trwałości koloru (wystarczy, że nałożysz niewielką ilość odplamiacza w niewidocznym miejscu ubrania).

Krok3: Jak najszybciej wypierz tkaninę, aby zapobiec utrwaleniu się plamy z krwi.

Krok 4: Przed suszeniem sprawdź, czy problem został rozwiązany.

Wskazówka od specjalisty: Powtarzaj powyższy proces do skutku. Wysuszone plamy z krwi najlepiej namoczyć w letniej wodzie z odrobiną detergentu Persil na chwilę przed wykonaniem powyższych czynności.

Wybierz odpowiedni detergent do plam z krwi

Rodzaj detergentu I odplamiacza którego potrzebujesz zależy przede wszystkim od rodzaju i koloru tkaniny na której pojawiła się plama z krwi. Jeśli tkanina jest biała wybierz Proszek Persil Regular lub Persil Żel Hygienic Cleanliness. Natomiast do odzieży kolorowej wybierz Proszek Persil Color lub Persil Żel Hygienic Cleanliness Color. Dla każdego z tych produktów należy przestrzegać dawkowania dla „silnie zabrudzonej odzieży” w instrukcji. Ponadto, zawsze należy stosować się do zaleceń znajdujących się na metce ubrania.

Wstępne czyszczenie plamy z krwi

Usunięcie świeżej plamy z krwi jest stosunkowo łatwe. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest przepłukanie plamy pod bieżącą, zimną wodą. Nigdy nie używaj ciepłej lub gorącej wody, ponieważ powoduje ona utrwalenie się plamy na tkaninie.

Następnie zabrudzone miejsce należy pokryć odplamiaczem. Alternatywnie, można również nałożyć niewielką ilość żelu Persil Hygienic Cleanliness (do prania białego) lub żelu Persil Hygienic Cleanliness Color (do prania kolorowego) bezpośrednio na plamę, delikatnie wetrzeć i pozostawić na około 5 minut.

W przypadku kolorów należy zawsze sprawdzić trwałość koloru na niewidocznym miejscu ubrania, przed nałożeniem odplamiacza lub detergentu bezpośrednio na plamę.

Pranie i płukanie plamy z krwi

Po wstępnym przepłukaniu plamy z krwi, ubranie należy wyprać przu użyciu wybranego detergentu Persil oraz w najwyższej możliwej temperaturze (w tym celu sprawdź zalecenia na metce).

Natychmiast po zakończeniu prania upewnij się, że plama z krwi zniknęła. Jeżeli jest nadal widoczna, powtórz wymienione powyżej czynności. Najlepiej nie wkładać ubrania do suszarki aż do momentu w którym zabrudzenie całkowicie nie zniknie.

Jeżeli plama z krwi jest nadal wyraźnie widoczna, należy zamoczyć ubranie w roztworze żelu Persil Hygienic Cleanliness lub Persil Hygienic Cleanliness Color z niewielkim dodatkiem odplamiacza. Po około 10 minutach możesz ponownie wyprać tkaninę.

Jak usunąć plamy z krwi z delikatnych ubrań

Czyszczenie bawełnianych koszul lub jeansów jest zazwyczaj łatwe. Usuwanie plam krwi z pościeli, ubrań lub delikatnych tkanin, takich jak wełna czy jedwab należy do nieco trudniejszych zadań.

Krew menstruacyjna na pościeli i narzutach

Usuwanie krwi, zwłaszcza menstruacyjnej, z narzut i prześcieradeł jest skuteczne przy zastosowaniu wymienionych powyżej kroków. Ważne jest jednak wstępne przygotowanie zabrudzonego fragmentu tkaniny poprzez dodatkowe namaczanie.

Plama z krwi na delikatnych tkaninach

Przed odplamianiem delikatnej tkaniny takiej jak wełna lub jedwab, zawsze dokładnie zapoznaj się z informacjami podanymi na metce. Jeżeli użycie odplamiacza nie wchodzi w grę, z pomocą przychodzi bardziej naturalna metoda: sól. Jeżeli zdecydujesz się potraktować plamę z krwi solą, upewnij się, że bardzo dokładnie ją spłuczesz przed wsadzeniem do pralki. W przeciwnym razie sól może spowodować korozję urządzenia i skrócić jego żywotność.

Szczególnie uporczywa plama z krwi

Niektóre plamy są prawdziwym wyzwaniem i wymagają zastosowania specjalnych środków. Również w takich przypadkach mamy dla Ciebie skuteczne wskazówki.

Jak sprać zaschniętą plamę z krwi

Zaschnięta, stara plama z krwi, która została zauważona dopiero po praniu i suszeniu? Pozbycie się problemu jest nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe, wystarczy, że wykonasz następujące kroki:

 • Namocz ubranie w mieszance żelu Persil i letniej (nie gorącej) wody.
 • Nałóż na plamę odplamiacz lub niewielką ilość żelu Persil i delikatnie wetrzyj, a następnie pozostaw na około 5 minut.
 • Wypierz ubranie jak zwykle, aby na dobre pozbyć się uporczywej plamy z krwi.

Wskazówka: W przypadku bardzo delikatnych tkanin nie używaj detergentów, zamiast tego namocz je w ciepłej wodzie bez dodatku żelu.

Plamy ze sztucznej krwi

Po Halloween problemem często jest sztuczna krew. Ponieważ zawiera ona oleje, należy traktować ją tak samo jak plamy z tłuszczu. Tkaninę należy potraktować odplamiaczem (pamiętaj, aby sprawdzić metkę), a następnie wyprać w najwyższej dozwolonej temperaturze.

Dzięki stosowaniu naszych wskazówek w przyszłości z łatwością pozbędziesz się nawet najtrudniejszych zabrudzeń.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal Active

  Żel Persil Universal Active

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Color Active

  Żel Persil Color Active

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usuwać plamy z kawy i herbaty