Skip to Content

Jak usunąć plamy z krwi?

Zauważyłaś czerwoną plamę na swoim ubraniu? Niezależnie od tego, czy to krew z zadrapanego kolana, czy wypadek podczas golenia: Plama z krwi grozi zniszczeniem ulubionego ubrania. Najważniejsze, aby działać tak szybko, jak to tylko możliwe, zanim zdąży się utrwalić.

zadrapane krwawiące kolano chłopca w czerwonych spodenkach

Jak usunąć plamę z krwi krok po kroku

Krok 1: Wybierz odpowiedni detergent Persil i odplamiacz do danego rodzaju tkaniny.

Krok 2: Przemyj plamę z krwi zimną wodą i potraktuj ją odplamiaczem, po uprzednim sprawdzeniu trwałości koloru (wystarczy, że nałożysz niewielką ilość odplamiacza w niewidocznym miejscu ubrania).

Krok3: Jak najszybciej wypierz tkaninę, aby zapobiec utrwaleniu się plamy z krwi.

Krok 4: Przed suszeniem sprawdź, czy problem został rozwiązany.

Wskazówka od specjalisty: Jeszcze przed przejściem do kroku czwartego, powtarzaj powyższy proces do skutku. Wysuszona plama z krwi powinna zostać uprzednio namoczona w letniej wodzie z odrobiną detergentu Persil na chwilę przed wykonaniem powyższych czynności.

Jak usunąć plamy z krwi? Zacznij od wyboru właściwego detergentu!

Rodzaj detergentu i odplamiacza, którego potrzebujesz, zależy przede wszystkim od rodzaju i koloru tkaniny, na której pojawiła się plama z krwi. Jeśli tkanina jest biała, wybierz proszek Persil Universal lub żel Persil Hygienic Cleanliness. Natomiast do odzieży kolorowej wybierz proszek Persil Color lub żel Persil Hygienic Cleanliness Color. Dla każdego z tych produktów należy przestrzegać dawkowania dla „silnie zabrudzonej odzieży”, które podano na opakowaniu. Ponadto, zawsze należy stosować się do zaleceń znajdujących się na metce ubrania.

Jak sprać plamę z krwi: Czyszczenie wstępne

Usunięcie świeżej plamy z krwi jest stosunkowo łatwe. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest przepłukanie zabrudzenia pod bieżącą, zimną wodą. Nigdy nie używaj ciepłej lub gorącej wody, ponieważ powoduje ona utrwalenie się plamy na tkaninie.

Zabrudzone miejsce należy następnie pokryć odplamiaczem. Alternatywnie, można również nałożyć niewielką ilość żelu Persil Hygienic Cleanliness (w przypadku białych tkanin) lub żelu Persil Hygienic Cleanliness Color (do kolorów) bezpośrednio na plamę, delikatnie wetrzeć i pozostawić na około 5 minut.

W przypadku kolorów należy zawsze sprawdzić trwałość koloru na niewidocznym miejscu ubrania, przed nałożeniem odplamiacza lub detergentu bezpośrednio na plamę.

Jak usunąć plamy z krwi: Pranie i płukanie

Po wstępnym przepłukaniu plamy z krwi, ubranie należy wyprać przy użyciu wybranego żelu lub proszku Persil w najwyższej możliwej temperaturze (w tym celu sprawdź zalecenia na metce).

Natychmiast po zakończeniu prania upewnij się, że plama z krwi zniknęła. Jeżeli jest nadal widoczna, powtórz wymienione powyżej czynności. Najlepiej nie wkładać ubrania do suszarki aż do momentu, w którym zabrudzenie całkowicie nie zniknie.

Jeżeli plama z krwi jest nadal wyraźnie widoczna, należy zamoczyć ubranie w roztworze żelu Persil Hygienic Cleanliness lub Persil Hygienic Cleanliness Color z niewielkim dodatkiem odplamiacza. Po około 10 minutach możesz ponownie wyprać tkaninę.

Plama z krwi menstruacyjnej na pościeli i narzutach

Usuwanie krwi, zwłaszcza menstruacyjnej, z narzut i prześcieradeł jest skuteczne przy zastosowaniu wymienionych powyżej kroków. Ważne jest jednak wstępne przygotowanie zabrudzonego fragmentu tkaniny poprzez dodatkowe, dłuższe namaczanie.

Plama z krwi na delikatnych tkaninach

Przed odplamianiem delikatnej tkaniny takiej jak wełna lub jedwab, zawsze dokładnie zapoznaj się z informacjami podanymi na metce. Jeżeli użycie odplamiacza nie wchodzi w grę, z pomocą przychodzi bardziej naturalna metoda: sól. Jeżeli zdecydujesz się potraktować plamę z krwi solą, upewnij się, że bardzo dokładnie ją spłuczesz przed wsadzeniem do pralki. W przeciwnym razie sól może spowodować korozję urządzenia i skrócić jego żywotność.

Jak sprać zaschniętą plamę z krwi?

Zaschnięta, stara plama z krwi, która została zauważona dopiero po praniu i suszeniu? Pozbycie się problemu jest nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe, wystarczy, że wykonasz następujące kroki:

·  Namocz ubranie w mieszance żelu Persil i letniej wody.

·  Nałóż na plamę odplamiacz lub niewielką ilość żelu Persil i delikatnie wetrzyj, a następnie pozostaw na około 5 minut.

·  Wypierz ubranie jak zwykle, aby na dobre pozbyć się uporczywej plamy z krwi.

Wskazówka: W przypadku bardzo delikatnych tkanin nie używaj detergentów, zamiast tego namocz je w ciepłej wodzie bez dodatku żelu.

Plamy ze sztucznej krwi

Po Halloween problemem często jest sztuczna krew. Ponieważ zawiera ona oleje, należy traktować ją tak samo jak plamy z tłuszczu. Tkaninę należy potraktować odplamiaczem (pamiętaj, aby sprawdzić metkę), a następnie wyprać w najwyższej dozwolonej temperaturze.

Teraz już wiesz jak usunąć plamy z krwi! Czerwone zabrudzenia już nigdy więcej Cię nie zaskoczą.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Deep Clean Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Deep Clean Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Deep Clean Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań: przewodnik krok po kroku

  Jak zmyć podkład z ubrań: przewodnik krok po kroku

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy