Usuwanie plam z potu z nakryć głowy

Większość z nas nie wie, że nasze głowy produkują pot, który może poplamić noszone przez nas czapki. Tak jak koszule mogą się pobrudzić od potu pod pachami, tak samo czapki brudzą się od potu produkowanego przez głowę. Powstałe w ten sposób plamy są często żółte. Mogą też być białe, ponieważ pot zawiera sól. Pozbycie się tych plam i związanego z nimi nieprzyjemnego zapachu nie zawsze jest tak proste, jak wrzucenie brudnej czapki do pralki.

Zadowolone dziecko z czapką na głowie siedzi w dmuchanym basenie w ogrodzie

Usuwanie plam z potu z różnego rodzaju nakryć głowy

Metoda usuwania plam z potu uzależniona będzie od rodzaju nakrycia głowy, na którym plama wystąpiła. Aby usunąć plamy z potu powstałe na nakryciach głowy wykonanych z wełny, filcu i lnu należy użyć delikatnego detergentu i zastosować pranie ręczne. Tkaniny te łatwo się kurczą i mogą stracić kształt, jeśli zostaną wyprane w pralce.

Nowoczesne czapki z daszkiem są często wykonane z tkaniny skosu, bawełny lub dżerseju. Aby usunąć plamy z potu z czapki z daszkiem możesz uprać ją w pralce, nastawiając program dla tkanin delikatnych, lub ręcznie; włókna są na tyle mocne, że dobrze zniosą pranie. Możesz użyć plastikowej lub metalowej kształtki do prania czapek z daszkiem, która pozwoli zachować pierwotny kształt czapki. Kształtka uniemożliwia zgniecenie daszka podczas prania.

Aby usunąć plamy z potu z czapek vintage, trzeba je wyprać ręcznie. Często są one wykonane z włókien naturalnych lub delikatnych. Inne rodzaje czapek, np. kapelusze fedora, cylindry i meloniki wymagają prania ręcznego lub odplamiania miejscowego, aby uniknąć zdeformowania lub zniszczenia materiału, z którego są wykonane.

Usuwanie plam z potu z nakryć głowy: Krok po kroku

 1. Wybierz odpowiedni detergent Persil.
 2. Wykonaj czyszczenie wstępne plamy przy pomocy niewielkiej ilości detergentu Persil Power Gel lub Persil Color Gel
 3. Upierz nakrycie głowy. Z informacji podanych na metce dowiesz się, czy nakrycie głowy możesz wyprać w pralce czy musisz to zrobić ręcznie
 4. Pozostaw do wyschnięcia (nie susz w suszarce)
 5. Sprawdź, czy udało się usunąć plamę.

Wybór detergentu i środka do usuwania plam

Wybór detergentu i środka do usuwania plam zależy od koloru nakrycia głowy. Dla nakryć głowy, które można prać i tych wykonanych z materiałów nieblaknących użyj Persil Universal lub Persil Power Gel. Persil Color lub Persil Color Gel świetnie sprawdzi się podczas prania kolorowych nakryć głowy. Do wstępnego czyszczenia plam powstałych na zastosuj Persil Power Gel lub Persil Color Gel, nanosząc niewielką ilość bezpośrednio na plamę. Pamiętaj, aby zastosować ilość detergentu zgodną z informacjami podanymi na metce.

Wstępne usuwanie plamy 

Wykonaj wstępne czyszczenie plamy przy użyciu Persil Power Gel lub Persil Color Gel, delikatnie wcierając środek w tkaninę. Pozostaw na chwilę. Następnie upierz nakrycie głowy zgodnie z informacjami podanymi na metce.

Pranie nakrycia głowy

Aby usunąć żółte plamy z potu z nakryć głowy, trzeba wyprać je w maksymalnej temperaturze dopuszczalnej dla tkaniny, z której są wykonane (patrz informacja na metce). Niektóre nakrycia głowy można prać tylko ręcznie. Jeśli tak jest w przypadku Twojego nakrycia głowy, napełnij umywalkę letnią wodą i umieść w niej nakrycie głowy. Usuń plamy z potu, delikatnie poruszając czapką w wodzie i pocierając delikatnie palcami.

Suszenie (nie w suszarce)

W zależności od koloru tkaniny być może będzie trzeba wysuszyć czapkę, żeby móc stwierdzić, czy plama zniknęła. Zawsze susz nakrycia głowy w sposób naturalny. Dzięki temu zachowają one swój kształt.

Sprawdzenie efektu wywabiania

Jeśli nie udało się usunąć plam z potu z nakrycia głowy, powtarzaj opisane wyżej czynności do momentu całkowitego usunięcia plamy.

Usuwanie plam z potu z nakryć głowy: różne tkaniny i różne elementy nakryć głowy

Niektóre rodzaje tkanin, np. skos, bawełna, dżersej, akryl i poliester dobrze znoszą pranie w pralce automatycznej, jednak jeśli nie zastosujemy specjalnej kształtki do prania czapek, która utrzymuje nakrycia głowy w odpowiedniej formie, mogą one stracić swój kształt. Z kolei inne tkaniny, np. len, filc, wełna czy zamsz mogą stracić kształt, zmechacić się lub nawet rozpaść na kawałki po wypraniu ich w pralce. Plamy z potu na nakryciach głowy wykonanych z takich tkanin należy czyścić miejscowo.

Nakrycia głowy składają się z różnych części, które mogą charakteryzować się większą wrażliwością niż sam materiał. Na przykład delikatnych zdobień, które mogłyby ulec zniszczeniu po kilku próbach wywabienia plam z potu. W takim przypadku lepiej wyprać czapkę ręcznie lub zastosować czyszczenie punktowe.

Inne rodzaje nakryć głowy mogą posiadać elementy wrażliwe na pranie w pralce. W przypadku sztywnego przodu i okrągłego ronda klasycznego kapelusza można stosować krochmal, który pomoże zachować jego pierwotny kształt. Próba wywabienia plam z potu w pralce automatycznej może spowodować, że nakrycia głowy stracą swój kształt.

Jeśli nie jesteś pewna, jak usunąć plamy z potu ze swojego nakrycia głowy, zawsze zrezygnuj z prania w pralce. Wykonaj czyszczenie wstępne, a następnie upierz.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal Active

  Żel Persil Universal Active

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • sok jagodowy nalewany ze szklanej karafki do szklanki, a obok stoi miska pełna jagód

  Usuwanie plam z soków

 • pióro wieczne leżące na papierze z plamami czarnego tuszu

  Jak usuwać plamy z atramentu i tuszu?

 • zadrapane krwawiące kolano chłopca w czerwonych spodenkach

  Plama z krwi