Jak usuwać plamy z atramentu i tuszu?
Długopis „rozlał się” w twojej kieszeni? Pióro przypadkowo wylądowało w pralce wraz z twoimi ulubionymi spodniami? A może pojemnik z tuszem zaczął przeciekać akurat w trakcie wkładania go do drukarki? Chociaż plamy z tuszu i atramentu na ubraniach i sprzętach są zwykle ciemne i brzydko wyglądają, istnieje kilka prostych i szybkich sposobów, by się ich pozbyć.
Rodzaje plam z atramentu i tuszu
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w przypadku pojawienia się plamy z atramentu, jest określenie, skąd się wzięła. Czy to był marker? Długopis? Tusz do drukarki? Rodzaj atramentu będzie miał wpływ na sposób usuwania plamy.
Jak pozbyć się plam z atramentu z ubrania: krok po kroku
- Wybierz detergent Persil dopasowany do rodzaju materiału – możesz także wstępnie przygotować plamę do usunięcia, używając spirytusu (może być salicylowy)
- Przygotuj plamę, przyciskając do niej chłonny, bawełniany płatek nasączony spirytusem, a następnie nałóż na nią niewielką ilość Persil Power Gel lub Persil Color Gel
- Wypierz materiał w najwyższej możliwej temperaturze, zgodnie z instrukcją na wszywce
- Sprawdź, czy plamy z atramentu i tuszu zniknęły
- W razie potrzeby powtórz powyższe czynności
Wybierz detergent
Przed przygotowaniem plamy i praniem ubrania zapoznaj się z instrukcją umieszczoną na wszywce. Persil Universal sprawdza się przy wywabianiu plam z białych materiałów, z kolei Persil Color Gel – przy usuwaniu plam z kolorowych tkanin, ponieważ pozwala zachować żywe barwy ubrań. Bardziej delikatne materiały mogą wymagać użycia środka Perwoll. Potraktowanie plamy spirytusem przed użyciem niewielkiej ilości Persil Power Gel lub Persil Color Gel może zwiększyć skuteczność odplamiania.
Przygotowanie do usuwania plam
W przypadku większości plam z długopisów lub piór wystarczy nanieść nieco płynnego odplamiacza bezpośrednio na plamę i delikatnie wmasować go w materiał. Jeżeli chcesz usunąć z ubrań plamy z trwałego markera lub tuszu do drukarek, czeka cię nieco trudniejsze zadanie. W przypadku tuszu do drukarek spróbuj usunąć tyle tuszu, ile się da, umieszczając dwa papierowe ręczniki po obu stronach materiału. Pocieraj spód tkaniny, by ręcznik wchłonął jak najwięcej tuszu. Potem wstępnie przygotuj plamę, uciskając ją bawełnianym płatkiem nasączonym spirytusem. Następnie nanieś odpowiednią ilość Persil Power Gel lub Persil Color Gel bezpośrednio na plamę i odczekaj do dziesięciu minut, by środek zaczął działać. In any case it is advisable to pre-treat the ink stain by dabbing it with an absorbent pad with a cotton swab dipped in alcohol (available in drugstores or pharmacies), afterwards do apply an appropriate amount of Sil 1 for All Stain Gel directly onto the stain and wait a short time (up to 10 minutes) to let it soak.
Pranie odzieży z plamami z atramentu
Wypierz ubranie natychmiast po przygotowaniu plam. Wiele tuszów do długopisów rozpuszcza się w wodzie, dlatego usunięcie ich jest łatwe. Są jednak uporczywe plamy z atramentu, które można wywabić tylko przez wybielanie tlenem. W takich przypadkach wypierz materiał w najwyższej zalecanej temperaturze i zastosuj Persil Universal. Jednak zanim to zrobisz, sprawdź na wszywce, czy wybielanie tlenem jest dozwolone.
Sprawdź, czy plamy zniknęły
Po wypraniu sprawdź, czy plamy udało się wywabić. Ustalenie, czy plamy zniknęły z ciemnego ubrania, może być niemożliwe, dopóki materiał nie wyschnie. Odczekaj, aż tkanina sama wyschnie na powietrzu, suszenie w suszarce spowodowałoby bowiem utrwalenie plamy. Jeżeli nadal widzisz plamę, powtórz wszystkie czynności od nowa.
Usuwanie plam z atramentu z różnych rodzajów tkanin
Niektóre wyroby – takie jak torby, obrusy, garnitury i sukienki – mogą nie nadawać się do prania w pralce, ale do prania ręcznego – jak najbardziej. W takim przypadku przygotuj wstępnie plamę, następnie delikatnie wypierz produkt ręcznie, dokładnie wypłucz i zostaw do wyschnięcia na powietrzu. Usuwanie plam z niektórych materiałów wymaga szczególnej ostrożności. Mocne tkaniny – takie jak denim, winyl, poliester, nylon i len – bez problemu wytrzymają zabiegi przygotowujące do usuwania plamy oraz pranie w pralce. Inne materiały – takie jak jedwab, welur, skóra i wełna – mogą wymagać prania ręcznego, w przeciwnym razie bowiem mogą się zniszczyć.
Usuwanie zaschniętych lub starych plam z atramentu i tuszu
Pozbycie się plam po wypraniu lub wysuszeniu materiału jest dużo trudniejsze niż w przypadku świeżych zabrudzeń. Mimo to czasami się udaje. Aby pozbyć się starych, zaschniętych plam, nasącz plamę spirytusem, a następnie zastosuj Persil Power Gel lub Persil Color Gel. Namocz materiał i zostaw go na jedną lub dwie godziny (lub nawet na noc) w wodzie z dodatkiem wybranego odplamiacza Persil. Następnie wypierz ubranie w najwyższej dopuszczalnej bezpiecznej temperaturze. Jeśli to konieczne, powtórz cały proces.
Domowe środki do usuwania plam z atramentu i tuszu
Domowe i naturalne środki do usuwania plam mogą działać, ale często ich użycie może mieć nieoczekiwane konsekwencje. Sok z cytryny, nadtlenek wodoru i wybielacz mogą zmienić kolor materiału, a ocet – uszkodzić gumowe i plastikowe części pralki. Naturalne odplamiacze często potrzebują dużo czasu, by wywabić zabrudzenie.
Plamy z atramentu i tuszu można łatwo usunąć – pod warunkiem, że są one świeże. Dlatego należy działać szybko.