Skip to Content

Jak usunąć plamy z kawy i herbaty

Kawa i herbata to napoje pite przez miliony ludzi na całym świecie. Jednak za każdym razem, gdy rozkoszujesz się pyszną kawą lub herbatą, dramat jest o krok – chwila nieuwagi i ubranie zrujnowane! Plama z kawy to jednak nie powód do zmartwień. Plamy usuniesz w kilku prostych krokach.

tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

Jak usunąć plamy z kawy lub herbaty krok po kroku

Krok 1: Usuń nadmiar płynu, osuszając plamę czystą, suchą ściereczką

Krok 2: Wybierz żel Persil odpowiedni do koloru i rodzaju materiału

Krok 3: Nałóż detergent na plamę

Krok 4: Wypierz i wypłucz ubranie w zimnej wodzie

Krok 5: Sprawdź, czy plama zniknęła! Jeżeli tak się nie stało, powtarzaj powyższe kroki aż do uzyskania zamierzonego skutku (jeszcze przed wysuszeniem tkaniny). Jak widzisz, usuwanie plam z kawy wcale nie jest takie trudne.

Rada eksperta: W pierwszym kroku pamiętaj o tym, aby nie pocierać plamy. Może to spowodować, że ciecz dostanie się w głębsze warstwy tkaniny, a przez to plama po kawie będzie trudniejsza do usunięcia.

Jak usunąć plamy z kawy: Wybór właściwego detergentu

Do usuwania plam z kawy i herbaty z białych ubrań wybierz żel Persil Universal. Do odzieży kolorowej użyj proszku Persil Color lub żelu Persil Color Gel. Zanim przystąpisz do usuwania plamy, sprawdź instrukcje znajdujące się na metce!

Plama z kawy: Przygotowanie do jej usunięcia

Osusz plamę czystą ściereczką, by usunąć tyle płynu, ile się da, a następnie zastosuj żel Persil Color (do koloru) lub Persil Universal (do białego) bezpośrednio na plamę. Delikatnie wetrzyj go i pozostaw na 5–10 minut. Jeżeli plama jest uporczywa, zmieszaj wybrany detergent Persil z letnią wodą i namaczaj ubranie przez kilka godzin. Pamiętaj, by zawsze przed użyciem detergentu Persil sprawdzić trwałość kolorów, nakładając detergnt na niewidoczną część ubrania.

Usuwanie plam z kawy: Pranie

Dobrym pomysłem przy usuwaniu plam z kawy i zielonej herbaty jest namoczenie ubrań w zimnej wodzie. Do prania należy jednak zastosować najwyższą bezpieczną dla materiału temperaturę – wskazówki znajdziesz na metce. Większość plam zniknie już po pierwszym praniu, ale jeżeli będą one nadal widoczne, powtórz powyższe czynności.

Jak usunąć plamę z kawy z różnych materiałów

Jeżeli plama z kawy pojawiła się na koszuli, spodniach czy obrusie, powyższe czynności przyniosą pożądany skutek. Jeśli jednak oblałaś kawą bardzo delikatny materiał, potrzebny jest nieco inny detergent i inna technika. O ile bluzki z poliestru i bawełny można prać w pralce, o tyle te z jedwabiu czy wełny nie nadają się do prania automatycznego. Takie tkaniny najlepiej pierz ręcznie, wybierając odpowiedni środek Perwoll.

Jak usunąć plamy z kawy lub herbaty z kolorowych materiałów

Pamiętaj, by zawsze przed użyciem detergentu Persil sprawdzić trwałość koloru ubrania lub materiału w niewidocznym miejscu. Do walki z plamami z kawy na białej odzieży zawsze używaj Persil Universal, który został stworzony z myślą o białych materiałach.

Zaschnięte plamy z kawy lub herbaty

Jeśli plamy z kawy i herbaty zdążyły zaschnąć, usunięcie ich będzie nieco trudniejsze. Na szczęście dla nas nie ma rzeczy niemożliwych! Aby pozbyć się silnych zabrudzeń z białej bluzki lub spodni, namocz odzież na przynajmniej jedną godzinę w letniej wodzie z dodatkiem detergentu Persil. Czasami może być konieczne namaczanie ubrania przez całą noc. Następnie natrzyj plamę tym samym preparatem, wypłucz materiał i upierz go zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Jak usunąć plamy z kawy lub herbaty domowymi metodami

Unikaj stosowania naturalnych i domowych środków do usuwania plam z kawy i herbaty. W przeciwieństwie do takich produktów, jak Persil Power Gel, Persil Color i Persil Color Gel, nie nadają się one do usuwania plam, a często mogą narobić jeszcze większych szkód. Wcieranie alkoholu może uszkodzić włókna niektórych delikatnych materiałów, a nadtlenek wodoru może zmienić kolor materiału. Z kolei ocet może po dłuższym czasie uszkodzić gumowe i plastikowe elementy pralki.

Teraz już wiesz, jak usunąć plamy z kawy, a przypadkowo rozlany napój nie zrujnuje ci dnia! Usuń szybko zabrudzenia z kawy i herbaty, stosując powyższe porady.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • blady labrador leży na pleachc z pluszowym pieskiem na szyi

  Usuwanie plam pozostawianych przez zwierzęta domowe