Skip to Content

Usuwanie plamy po wymiotach

Bardzo często trudno jest zwymiotować bez zabrudzenia ubrania. Niestety, w ten sposób powstają uporczywe plamy, które zazwyczaj brzydko pachną. Plamy po wymiotach na ubraniu można jednak bardzo łatwo zmyć, ponieważ odpowiedni detergent bez trudu usunie zarówno pozostałości, jak i nieprzyjemny zapach. 

Dziecko patrzące przez ramię brunetki noszącego białą koszulkę

Usuwanie plamy po wymiotach na ubraniu krok po kroku

Krok 1: W przypadku plam z wymiocin należy najpierw usunąć większe cząsteczki zanieczyszczenia. Świeże plamy należy spłukać pod bieżącą zimną wodą. W przypadku zaschniętych wymiocin należy natomiast ostrożnie usunąć je miękką szczoteczką.

Krok 2: Aby skutecznie pozbyć się plamy po wymiotach, należy ją wstępnie wyczyścić. W tym celu należy nanieść  niewielką ilość detergentu na zabrudzenie i pozostawić do wchłonięcia (zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na opakowaniu). Dla poplamionych tkanin bawełnianych wypróbuj detergent do prania w płynie, np. Persil Hygienic Cleanliness. To sprawdzony środek piorący, który skutecznie usuwa uporczywe zabrudzenia, dogłębnie oczyszcza i usuwa zapachy, a nie tylko je maskuje. W przypadku delikatnych tekstyliów z wełny lub jedwabiu, do wstępnego czyszczenia najlepiej użyć środka Perwoll lub innego odpowiedniego detergentu.

Krok 3: Dokładnie wypłucz wstępnie przygotowaną odzież pod letnią wodą. Najlepiej jeśli wcześniej obrócisz swoje ulubione ubranie na lewą stronę. Dzięki temu resztki zabrudzenia nie wnikną w głębsze warstwy tkaniny.

Krok 4: Zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce. Wybierz maksymalną dozwoloną temperaturę i detergent właściwy dla tkaniny. W ten sposób cykl prania w pralce zazwyczaj całkowicie usunie z ubrań plamy po wymiotach.

Gotowe!  Przyjrzyj się dokładnie swoim ubraniom po praniu i sprawdź rezultat. Czy plamy z wymiocin zostały usunięte całkowicie? Jeśli nie, powtórz kroki od 2 do 4.

Wskazówka od specjalisty: Jeśli do usunięcia plamy używasz odplamiacza, nałóż go wcześniej na niewidocznym fragmencie tkaniny. Dzięki temu sprawdzisz trwałość koloru.

Plamy po wymiotach na ubraniu – szczególne wyzwanie

Podczas gdy świeże plamy z wymiocin zwykle dają się bardzo dobrze usunąć, to przy usuwaniu zaschniętych plam po wymiotach czasami potrzeba specjalnych sztuczek lub odplamiaczy. W przypadku intensywnych przebarwień, takich jak te, które pozostawia na tekstyliach zwymiotowany sos pomidorowy, trzeba czasem trochę cierpliwości.

Jeżeli nie udaje się usunąć szczególnie uporczywych plam wymiocin z ubrań mimo kilku prób, ostatnią deską ratunku jest udanie się do pralni chemicznej.

Usunięcie zaschniętych plam może być kwestią szczęścia, zwłaszcza jeśli znajdują się one na jedwabiu lub innych szczególnie wrażliwych tkaninach. W razie wątpliwości, czyszczenie delikatnej odzieży należy powierzyć profesjonaliście.

Prawie każdą plamę z wymiocin można usunąć bez żadnych problemów za pomocą odpowiedniego czyszczenia wstępnego i silnego detergentu wysokiej jakości.

Niezależnie od przyczyny, istnieje kilka ogólnych wskazówek, których należy przestrzegać przy usuwaniu plam. Najważniejsza zasada brzmi: im świeższa plama, tym łatwiej się jej pozbyć.

Więcej Produktów

 • Persil Żel Hygienic Cleanliness

  Persil Żel Hygienic Cleanliness

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Persil DISCS 4w1 Sensitive

  Persil DISCS 4w1 Sensitive

Ostatni Artykuł

 • Baby liegt auf Bett mit Trinkflasche in der Hand

  Plamy z moczu

 • kobieta w ciąży siedzi na łóżku i składa dziecięce ubrania

  Łatwe pranie niemowlęcych ubranek

 • Jak usunąć plamy z kupy niemowlaka

  Jak usunąć plamy z kupy niemowlaka