Skip to Content

Jak usunąć plamy z moczu

Plamy na bieliźnie mogą być nieatrakcyjne, ale nie zawsze da się ich całkowicie uniknąć. Najlepiej nie czekać zbyt długo i zająć się plamą tak szybko, jak to tylko możliwe. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą profesjonalnego detergentu, który pochłania plamy z moczu.

Baby liegt auf Bett mit Trinkflasche in der Hand

Jak usunąć plamy z moczu krok po kroku

Krok 1: Zaschniętą plamę możesz delikatnie zdrapać przy użyciu tępego noża lub łyżeczki. Jeżeli plama z moczu jest świeża i jeszcze wilgotna, możesz ją delikatnie usunąć, używając papierowego ręcznika. Po takim wstępnym czyszczeniu odwróć bieliznę na drugą stronę i wypłucz plamę pod bieżącą wodą.

Krok 2: W zależności od rodzaju tkaniny i koloru, postaw na odpowiedni detergent, na przykład jeden z żeli Persil oraz odplamiacz.

Krok 3: Wypierz bieliznę lub odzież w najwyższej możliwej temperaturze (zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce). Uwaga: Delikatna, koronkowa bielizna często nadaje się jedynie do prania ręcznego i do stosowania bardzo łagodnych środków piorących. W celu właściwego dozowania stosuj ilość produktu odpowiadającą „silnym zabrudzeniom” (informację na ten temat znajdziesz na opakowaniu).

Gotowe! Sprawdź, czy plama z moczu została całkowicie usunięta. Jeżeli tak się nie stało, powtarzaj powyższe kroki aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Wskazówka od specjalisty: Nie czekaj zbyt długo! Plamy na bieliźnie najlepiej jest natychmiast potraktować zimną wodą, a następnie poddać wstępnej obróbce i niezwłocznie wyprać.

Usuwanie plam z moczu z pościeli, tapicerki i mebli

Jeżeli chodzi o usuwanie starych i zaschniętych plam z moczu, nie zawsze musi to być problem dotyczący bielizny. Szczególnie, w gospodarstwach domowych, w których mieszkają małe dzieci, żółte plamy mogą pojawiać się na pościeli, tapicerce i meblach. Aby zapobiec przyklejaniu się plam do włókien, należy działać szybko. Podobnie jak w przypadku bielizny, pościel należy wstępnie wyczyścić, używając odpowiedniego detergentu lub odplamiacza, a następnie wyprać w najwyższej możliwej temperaturze. Plamy z moczu na tapicerce i meblach można zwilżyć zimną wodą, a następnie usunąć za pomocą profesjonalnej pianki do dywanów i tapicerki. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu.

Prawidłowe usuwanie plam z moczu

Niezależnie od tego, czy jest to bielizna, meble tapicerowane czy pościel – aby skutecznie usunąć plamę z moczu, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Jak usunąć plamy z moczu: Wybór detergentu i odplamiacza

Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na metce Twoich ubrań. Jeżeli dany element garderoby nadaje się do prania w pralce, najlepiej będzie użyć jednego z poniższych produktów:

Usuwanie plam z moczu: Czyszczenie wstępne

Jeżeli plama jest stara i zaschnięta, w celu jej wstępnego usunięcia możesz sięgnąć po nóż lub łyżeczkę i przy ich pomocy delikatnie usunąć nadmiar zabrudzenia. Jeśli plama jest natomiast wilgotna, delikatnie dotknij zabrudzenie papierowym ręcznikiem lub chusteczką, aby wchłonąć jak największą ilość cieczy. Następnie odwróć bieliznę na drugą stronę i przepłucz pod zimną, bieżącą wodą. Po takiej wstępnej obróbce nałóż odplamiacz bezpośrednio na plamę i pozwól produktowi działać przez około dziesięć minut. Taka ilość czasu powinna wystarczyć, aby produkt wniknął we włókna, rozluźnił plamę i zwalczył nieprzyjemny zapach.

Pranie i płukanie plamy z moczu

Aby skutecznie usunąć mocz z tkaniny, wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze, jaka jest zalecana na metce. Dobierz detergent zgodnie z kolorem i rodzajem tkaniny, z której została wykonana bielizna.

Kontrola końcowa

Jeszcze przed suszeniem, upewnij się, że plama została całkowicie usunięta. Jeśli tak się nie stało, zaleca się namoczyć odzież na pół godziny w mieszance detergentu Persil, odplamiacza i ciepłej wody. Następnie powtórz cykl prania. Nie należy dopuszczać do wyschnięcia tkaniny, na której nadal znajduje się plama z moczu.

Usuń plamy z moczu z bawełny

Dzięki opisanym powyżej czynnościom, możesz usunąć plamy z moczu z prawie każdej tkaniny. Jednak w przypadku bawełny, która uważana jest za materiał szczególnie mocny i łatwy w pielęgnacji warto zastosować nieco wyższą temperaturę. Pranie w temperaturze 60 lub 90 stopni Celsjusza ma dużą zaletę – pozwala na zabicie zarazków i bakterii. Należy jednak uważać, aby w przypadku kolorowych materiałów nie używać wybielaczy, które mogłyby spowodować trwałe plamy i przebarwienia.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy