Skip to Content

Usuwanie plam z pomidorów

Plamy z pomidorów mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Nawet jeśli nie jesz pomidorów, a otwierasz butelkę ketchupu dla dziecka lub kroisz pomidory do sałatki na grillu u znajomych, możesz liczyć się z tym, że poplamisz ubranie. Jeśli zdarzy Ci się zrobić plamę z pomidorów, nie odkładaj sprawy na później. Działaj szybko i skutecznie usuń plamę.

Rozkrojony pomidor

Rodzaje plam z pomidorów

Wiele popularnych produktów zawiera pomidory, w tym różne sosy i oczywiście ketchup. Musisz wiedzieć, że pojedynczy plaster pomidora znajdujący się w hamburgerze może spowodować taki sam bałagan, co otwarta butelka ketchupu.

Pomidory występują w potrawach w postaci płynnej, stałej lub jako połączenie obu tych form, co sprawia, że plamy z pomidorów mogą być trudne do usunięcia.

Usuwanie plam z pomidorów krok po kroku

 1. Wybierz detergent odpowiedni dla danej tkaniny i jej koloru.
 2. Mechanicznie usuń nadmiar zabrudzeń stałych i płynnych.
 3. Wyczyść wstępnie plamę, kierując strumień chłodnej wody od lewej strony tkaniny, następnie nałóż wybrany detergent Persil.
 4. Wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze bezpiecznej dla danego materiału (zapoznaj się z informacjami na metce).
 5. Sprawdź, czy plama zniknęła.

Wybierz właściwy detergent do usuwania plam z pomidorów

Wybór detergentu i odplamiacza zależy od tego, z jakiej tkaniny wykonane jest ubranie i jaki ma kolor:

Wstępne czyszczenie plamy z pomidorów

Przede wszystkim należy się pozbyć wszelkich stałych pozostałości pomidora, zdrapując go z tkaniny za pomocą łyżki. Następnie trzeba osuszyć plamę czystą szmatką do momentu, aż szmatka nie będzie absorbowała płynu z plamy. Następnie należy odwrócić ubranie na lewą stronę i przepłukać plamę.

Po wykonaniu tych czynności nanieś na plamę płynny detergent Persil i pozostaw na kilka minut.

Pranie plamy z pomidorów

Nie spłukuj detergentu. Zamiast tego bezpośrednio włóż ubranie do pralki i dodaj do prania taką ilość detergentu, która jest zalecana dla tkanin mocno zabrudzonych. Wypierz ubranie w podanej na metce maksymalnej temperaturze dopuszczalnej dla danej tkaniny.

Sprawdzenie efektu wywabiania

Czy po praniu plama nadal jest widoczna? Jeżeli tak, to nie susz ubrania. Dodaj do wody detergent i mocz ubranie przez jakiś czas, a następnie ponownie wypierz.

Usuwanie plam z pomidorów z delikatnych materiałów

Wykonując opisane wyżej czynności, można łatwo wywabić plamy z pomidorów z ubrań wykonanych z bawełny czy poliestru. Jednak tkaniny delikatne, takie jak jedwab (naturalny lub sztuczny), wymagają delikatniejszego podejścia. Do tego typu tkanin używaj Perwoll Wool & Delicate. Wypierz ubrania ręcznie, aby nie zniszczyć delikatnych włókien.

Usuwanie plam z pomidorów z tkanin kolorowych

Radzimy unikać zbyt silnych lub „domowych” środków do usuwania plam. Wiele substancji, takich jak wybielacz chlorowy czy sok z cytryny, może trwale rozjaśnić kolor i spowodować powstanie kolejnej plamy.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Deep Clean Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Deep Clean Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Deep Clean Color

Ostatni Artykuł

 • sok jagodowy nalewany ze szklanej karafki do szklanki, a obok stoi miska pełna jagód

  Usuwanie plam z soków

 • Jak zmyć podkład z ubrań: przewodnik krok po kroku

  Jak zmyć podkład z ubrań: przewodnik krok po kroku

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy