Usuwanie plam - informacje ogólne

Jesteś na pikniku w parku, gdy nagle żółta galaretka spada na sam środek Twojej bluzki. Twoje dziecko świetnie się bawi, żując gumę, robi wielki balon, który nagle pęka, okrywając klejącą warstwą włosy i ubranie. Budzisz się rano i widzisz niespodziankę, jaką zostawił Ci pies na jeansach, które zostawiłaś wieczorem przy łóżku.

Trudno jest uniknąć plam. Właściwie zdarzają się one bardzo często i są problemem, z którym borykamy się niemal codziennie. Jednak niezależnie od rodzaju plamy, nawet jeśli jest to plama z moczu, kału czy wymiocin, odpowiedni detergent pomoże Ci się jej pozbyć.

Biały poplamiony t-shit

Sposoby usuwania plam

Pranie ubrań przy użyciu wysokiej jakości detergentu może być skuteczne, lecz wykonanie dodatkowo czyszczenia wstępnego przy użyciu tego samego detergentu może uczynić je jeszcze skuteczniejsze.

Jeśli wywabiasz plamę, musisz działać rozważnie i jednocześnie szybko. Wiele plam pozostaje na zawsze na ubraniu, ponieważ nie zauważono ich przed włożeniem ubrania do pralki. Są różne rodzaj plam. Niezależnie od tego, jaką plamę chcesz wywabić, istnieje kilka ogólnych zasad, których trzeba przestrzegać.

 • Zawsze najpierw zapoznaj się z informacjami na metce odzieży. Dzięki temu będziesz wiedziała, z jakiego materiału jest ona wykonana. Na metce znajdziesz również odpowiednią dla danego materiału temperaturę i warunki  prania.
 • Wybierz detergent i odplamiacz na podstawie rodzaju tkaniny i jej koloru. Do tkanin delikatnych użyj Perwoll Wool & Delicate. Do ubrań kolorowych proszku lub żelu  Persil Color. Do ubrań białych proszku  Persil lub żelu Persil Power Gel.
 • Jeśli na zaplamionym miejscu pozostały płynne lub stałe resztki substancji, która spowodowała plamę, należy je szybko usunąć przed rozpoczęciem jej usuwania. Czasem dobrze jest przepłukać plamę chłodną wodą, kierując strumień wody od lewej strony tkaniny.
 • Nie wkładaj ubrania do pralki, jeśli nie udało się całkowicie usunąć plamy. Możesz powtarzać wstępne czyszczenie plam z ubrań pod warunkiem, że plama jest świeża.

Specyficzne aspekty usuwania plam

Dobrze jest poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z różnymi technikami usuwania różnych plam. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka techniki te wydają się być podobne, może je różnić jeden drobny, ale ważny szczegół. Na przykład niektóre wymagają prania w zimnej, a inne zawsze w gorącej wodzie.

Pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi, które mogą Ci pomóc w przypadku plam, których nie wiesz jak usunąć.

1. Czy powinnam wybielać ubrania?

W większości przypadków nie, ponieważ wybielanie nie tylko może wybielić, ale też zupełnie zmienić kolor ubrania. Jeśli nałożysz wybielacz punktowo, powstanie ślad najczęściej nie do usunięcia. Ponadto wybielacze nie są dobrze tolerowane przez niektóre tkaniny np. powodują żółknięcie włókien syntetycznych. Wszystkie tkaniny po użyciu wybielacza ulegają osłabieniu.

2. Czy powinnam stosować domowe sposoby?

Domowe sposoby wywabiania plam pozornie oszczędzają czas i pieniądze, ale mogą wyrządzić szkody np. pralce, które nie będą tego warte.

3. Co zrobić, gdy plama powstanie, gdy nie można od razu zająć się jej wywabianiem?

Po pierwsze nie panikuj. Weź dwie czyste szmatki, jedną z nich zwilż. Suchą usuń z tkaniny jak najwięcej substancji plamiącej. Następnie zwilż plamę szmatką wilgotną. Jeśli nie pozwolisz plamie wyschnąć, będzie dużo łatwiej ją usunąć.

4. Jak kontrolować rozprzestrzenianie się plamy?

Oczyszczając plamę, zawsze dotykaj jej szmatką. Nigdy nie pocieraj ani nie drap, tylko dotykaj.

Chcesz usunąć plamę z ubrania? To łatwe, jeśli wiesz jak i masz odpowiedni detergent.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

Ostatni Artykuł

 • pióro wieczne leżące na papierze z plamami czarnego tuszu

  Jak usuwać plamy z atramentu i tuszu?

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy