Skip to Content

Jak się pozbyć plamy z żywicy?

Wycieczki do lasu mogą być świetnym sposobem na relaks lub wspólne spędzenie czasu z rodziną na świeżym powietrzu. Gorzej, gdy po powrocie odkryjesz, że na Twojej ulubionej bluzie pojawiła się klejąca plama z żywicy. Podobna sytuacja zdarza się co roku podczas wybierania i strojenia choinki. Wtedy zabrudzeniu ulegają puchowe kurtki i kaszmirowe swetry. Nie ma powodu do obaw! Przeczytaj nasz praktyczny poradnik i dowiedz się, jak usunąć plamy z żywicy.

Blond chłopczyk ma ubraną biało-zieloną pasiastą koszulkę i siedzi na drzewie z jasnozielonymi liśćmi.

Plama z żywicy: Usuwanie krok po kroku

Krok 1.: Jeśli właśnie wróciłaś ze spaceru, a plama z żywicy jest ciągle świeża i lepka, najlepiej będzie, jeśli natychmiast przystąpisz do działania. Wsadź ubranie do zamrażarki lub użyj kostek lodu, aby spowodować zamrożenie i stwardnienie klejącej plamy. Jeżeli plama jest starsza i zdążyła już zaschnąć, możesz po prostu pominąć ten krok.

Krok 2.: Przy pomocy tępego nożyka, innego narzędzia lub paznokci bardzo delikatnie i ostrożnie zdrap plamę (uważaj, aby nie uszkodzić materiału).

Krok 3.: Teraz należy delikatnie rozpuścić pozostałe resztki zabrudzenia. W tym celu nalej ciepłej wody do miski i dodaj profesjonalny środek do prania. Możesz w tym celu użyć jednego z żeli Persil. Umieść poplamione ubranie w tak przygotowanym roztworze i pozostaw na jakiś czas do namoczenia.

Krok 4.: Dokładnie wypłucz ubranie w letniej wodzie, a następnie umieść je w pralce. Wybierz właściwy cykl prania i odpowiednią, jak najwyższą temperaturę (w tym celu zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce).

Gotowe! Pamiętaj, aby jeszcze przed wysuszeniem ubrania upewnić się, że plama z żywicy została całkowicie usunięta. Jeżeli tak się nie stało, powtarzaj powyższe kroki aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów. Jest to istotne, ponieważ po wysuszeniu, zabrudzenie będzie trudniejsze do usunięcia.

Rada od specjalisty: Do wyprania ubrania poplamionego żywicą zastosuj jak najwyższą temperaturę wody. Nie przekraczaj jednak zaleceń producenta podanych na metce, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zniekształceń i uszkodzeń materiału.

Plama z żywicy: Czym usunąć?

W internecie znaleźć można wiele domowych sposobów na usunięcie plamy z żywicy. Opierają się one przede wszystkim na użyciu alkoholu. Takie działanie może jednak trwale uszkodzić tkaninę i przynieść rezultat daleki od oczekiwanego. Właśnie dlatego zalecamy stosowanie jedynie profesjonalnych środków piorących. Zostały one zaprojektowane przez ekspertów nie tylko w celu usunięcia plam i zabrudzeń, ale także pielęgnowania tkanin.

Do białych tkanin postaw na żel Persil Universal Active lub wygodne kapsułki Persil DISCS 4w1 Universal. Jeżeli plama z żywicy pojawiła się natomiast na kolorowym ubraniu, postaw na żel Persil Color Active lub kapsułki Persil DISCS 4w1 Color.

Teraz gdy już wiesz jak skutecznie usunąć plamę z żywicy, koniecznie sprawdź nasze inne praktyczne poradniki i artykuły! Dowiedz się między innymi jak zmyć podkład z ubrań, jak usunąć plamy z kawy i herbaty lub jak skutecznie pozbyć się zabrudzeń z pomidorów.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Persil DISCS 4w1 Universal

  Persil DISCS 4w1 Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

Ostatni Artykuł

 • matka i córka siedzą w świetle na łóżku z białym nakryciem i trzymają w rękach bukiet żółtych tulipanów

  Usuwanie plam z pyłków kwiatowych

 • mała dziewczynka z plamą trawy na spodniach biegnie przez łakę smiejąc się z małym białym psem

  Plama z trawy

 • nogi w brudnych, czerwonych, gumowych butach wskakują do wypełnionej błotem kałuży

  Usuwanie plam z wody