Skip to Content

Plama z trawy: Jak się jej pozbyć?

Uwielbiasz prace ogrodowe lub masz w rodzinie małego piłkarza? Jeśli tak, to z pewnością prędzej, czy później natkniesz się na zielone plamy z trawy na ubraniach swoich lub swoich dzieci. Jednak dzięki wskazówkom i produktom Persil z łatwością się ich pozbędziesz. Usuń plamy z trawy ze spodni, koszulek i innych ubrań wykonując kilka prostych kroków.

mała dziewczynka z plamą trawy na spodniach biegnie przez łakę smiejąc się z małym białym psem

Jak usunąć plamy z trawy krok po kroku

Krok 1: Wybierz odpowiedni odplamiacz i proszek lub płyn pasujący do danej tkaniny. W przypadku kolorowych ubrań proszek Persil Color lub żel Persil Color sprawdzą się świetnie. Natomiast do białych materiałów zastosuj proszek Persil Regular lub żel Persil do jasnych tkanin.

Krok 2: Przetestuj wybrany odplamiacz na niewidocznej części ubrania. W ten sposób dowiesz się, czy tkanina nie zmieni swojego koloru. Jeśli środek jest bezpieczny dla materiału, możesz delikatnie nałożyć go na poplamione miejsce zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na opakowaniu.

Krok 3: Następnie sprawdź metkę na ubraniu i wypierz je w najwyższej możliwej temperaturze. Delikatne tkaniny lepiej prać ręcznie przy użyciu odpowiedniego środka pielęgnacyjnego.

Gotowe! Po skończonym praniu sprawdź, czy plama z trawy została całkowicie usunięta. Jeśli jej pozostałości są nadal widoczne, ponownie powtórz całą procedurę, aż do uzyskania oczekiwanego efektu.

Wskazówka specjalisty: Zachowaj szczególną ostrożność przy stosowaniu tzw. domowych sposobów, takich jak alkohol: W wielu przypadkach świetnie poradzą sobie one z plamą, ale jednocześnie uszkodzą tkaninę. Z tego powodu zawsze lepiej jest używać profesjonalnych detergentów, które zostały specjalnie opracowawne dla danych materiałów i rodzajów plam.

Wskazówki dotyczące usuwania plam z trawy

Oczywiście, w przypadku koszulki piłkarskiej dziecka, czy wygodnych spodni ogrodowych jesteśmy przygotowani na pojawienie się plam. Jednak kiedy je pierzemy, oczekujemy konkretnych efektów. Poza tym, trawnik nie wybiera jedynie roboczych ubrań. Plamy mogą pojawić się także na pięknej letniej sukience czy ulubionym wełnianym swetrze podczas pikniku na łące. We wszystkich przypadkach pomocne będą wskazówki Persil!

Wybierz odpowiedni proszek i odplamiacz

Skuteczne pozbycie się plam z ubrań wymaga użycia skutecznych detergentów. Po pierwsze, sprawdź metkę na ubraniu i upewnij się, że nadaje się ono do prania.

Do białych ubrań zastosuj proszek Persil Regular lub żel Persil do jasnych tkanin. W przypadku kolorów najlepiej sprawdzi się proszek Persil Color lub żel Persil Color.

Podobnie postępuj przy wyborze odplamiacza – zapoznaj się zarówno z informacjami na metce, jak i na opakowaniu produktu.

Czyszczenie wstępne

Sprawdź trwałość tkaniny nanosząc odplamiacz na niewidoczne miejsce, np. na wewnętrzną stronę obszycia spodni sportowych. Następnie nanieś produkt bezpośrednio na plamę z trawy i pozostaw na kilka minut (do 10 minut), aby odplamiacz zaczął działać.

Po wstępnym usunięciu plamy, ubranie należy wyprać w najwyższej możliwej temperaturze, zgodnie z instrukcją na metce.

Sprawdź efekty po praniu

Przed wysuszeniem ubrań lub wsadzeniem ich do suszarki, sprawdź czy plama została całkowicie usunięta. Jeśli tak się nie stało, ponownie powtórz powyższe kroki, aż do uzyskania oczekiwanego efektu.

Jak usunąć plamy z trawy z butów

Plamy z trawy bardzo często pojawiają się na butach materiałowych, takich jak Converse lub innych butach sportowych. Zabrudzeń skutecznie pozbędziesz się przy użyciu odpowiednich produktów.

Po pierwsze, nałóż odpowiednią ilość odplamiacza bezpośrednio na plamę. Następnie użyj czystej, nieużywanej szczoteczki do zębów, aby dokładnie rozprowadzić i wetrzeć detergent, a co za tym idzie poluzować brud. Pozostaw buty na 20 minut, a następnie wypierz je w pralce, tak samo jak zwykle (upewnij się, że nadają się one do prania). Jeżeli plama nie rozpuściła się, powtarzaj cały proces aż do uzyskania oczekiwanego efektu.

Jak usunąć plamy z trawy z różnych tkanin

Niektóre tkaniny są delikatniejsze niż inne. Koszulka piłkarska wykonana z poliestru czy odzież ogrodowa z bawełny lub jeansu najprawdopodobniej z łatwością przetrwają kilka rund w pralce. Dlatego z tego typu ubrań łatwiej jest usunąć plamy z trawy. Jeżeli jednak próbujesz odplamić jedwab, wełnę lub satynę, sytuacja wygląda nieco inaczej. W przypadku tego typu materiałów, najlepiej będzie namoczyć je w produktach Persil i wyprać ręcznie.

Jak usunąć plamy z trawy z kolorowych ubrań

Oprócz rodzaju tkaniny, jej kolor również odgrywa kluczową rolę przy wyborze produktu i rodzaju prania. Na przykład, w przypadku jeansowych ogrodniczek lub jaskrawej letniej sukienki, najlepiej skorzystać z produktów przeznaczonych do kolorów, takich jak kapsułki Persil Power Caps Color. Zapobiegają one blaknięciu i usuwają plamy z ubrań bez utraty blasku kolorów.

Plamy z trawy: Domowe sposoby

 Unikaj naturalnych, domowych środków i detergentów w celu usunięcia plam z trawy. Pocieranie alkoholem, octem i wybielaczem może i usunie plamę, ale jednocześnie bardzo uszkodzi tkaninę, a nawet pralkę! Zamiast tego zawsze stosuj profesjonalne produkty Persil, które zostały opracowane do bezpiecznego usuwania plam z różnych materiałów.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy