Skip to Content

Plama z oleju lub smaru: Jak się jej pozbyć?

Oleje i tłuszcze zostawiają na odzieży ciemne plamy, które są często trudne do usunięcia. Aby chronić ubrania przed trwałym uszkodzeniem, należy wybrać właściwy detergent Persil i zastosować właściwą metodę czyszczenia. Plama ze smaru lub z oleju nie jest jednak niemożliwa do usunięcia. Sprawdź nasze porady!

mężczyzna lezy na ziemi i naprawia auto ze skrzynką narzędziową między stopami i plamą oleju obok

Plama z oleju: Różnice pomiędzy tłuszczem a olejem

Tłuszcze i oleje są często używane w domu do smarowania i gotowania. Ich wygląd jest różny – tłuszcz jest półpłynny, a olej ciekły. Zarówno tłuszcze, jak i oleje mogą być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, ale pomimo różnic są na tyle podobne, że do ich usuwania stosuje się te same metody.

Typy tłuszczów i olejów

Zanim usuniesz plamę z oleju, musisz wiedzieć, z jakim rodzajem zabrudzenia masz do czynienia. Oleje roślinne, oliwa i olej kokosowy to typowe oleje do gotowania – znajdziemy je w każdej kuchni. Oleje występują także w niektórych produktach spożywczych, takich jak masło i masło orzechowe, tworzą więc takie same plamy. Emulsje, wazelina, a nawet produkty do włosów mogą również zawierać olej.

Plama z oleju: Usuwanie krok po kroku

Plama ze smaru pojawiła się na Twoich ulubionych spodniach? Podczas gotowania olej wylądował na koszuli? Oto, co musisz zrobić:

Krok 1: Wybierz właściwy detergent Persil, biorąc pod uwagę rodzaj i kolor materiału.

Krok 2: Osusz plamę czystą ściereczką, by zebrać nadmiar oleju.

Krok 3: Natrzyj plamę żelem Persil Power Gel (do białego) lub Persil Color Gel (do koloru).

Krok 4: Wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze, bezpiecznej dla materiału (sprawdź informacje znajdujące się na metce).

Krok 5: Sprawdź, czy plama całkowicie zniknęła. Jeżeli zabrudzenie jest nadal widoczne, powtarzaj powyższe kroki, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Plama z oleju lub plama ze smaru: Wybór detergentu

By usunąć plamy ze smarów i olejów, wybierz odpowiedni produkt Persil. Persil Power Gel sprawdza się przy usuwaniu plam ze smarów i olejów na kolorowym materiale, natomiast do wstępnego czyszczenia plamy na białej tkaninie doskonale nadaje się Persil Color Gel. Do prania białych ubrań użyj jednego z produktów Persil Universal, a do kolorów zastosuj Persil Color. Perwoll Wool & Silk będzie najlepszy do odplamiania delikatnych materiałów, takich jak wełna i jedwab.

Plama z oleju: Czyszczenie wstępne

Przed przygotowaniem ubrania do prania usuń z niego tyle oleju lub smaru, ile się da. Osusz plamę czystą ściereczką i usuń tłuszcz, uważając, by nie pobrudzić nim innych części tkaniny.

Do wstępnego przygotowania plamy możesz również użyć niewielkiej ilości Persil Power Gel (do białego), Persil Color Gel (do kolorów) lub Perwoll – do delikatnych materiałów. Nałóż preparat bezpośrednio na plamę, wcierając go delikatnie, a następnie pozostaw na pięć minut. 

Pranie i płukanie

Plama z oleju lub plama ze smaru zostanie skutecznie usunięta jeśli wypierz ubranie jak najszybciej w najwyższej dopuszczalnej temperaturze bezpiecznej dla materiału (sprawdzając wcześniej instrukcje prania na wszywce). Białe tkaniny najlepiej prać w Persil Power Gel, kolorowe natomiast w Persil Color Gel, dozując według zalecenia „mocno zabrudzone” na opakowaniu.

Sprawdź, czy plama z oleju zniknęła

Jeżeli po praniu plamy są nadal widoczne, nie susz ubrania – spowoduje to tylko, że zabrudzenie będzie jeszcze trudniejsze do usunięcia. Zamiast tego powtórz proces czyszczenia i prania. W przypadku uporczywych plam namocz ubrania w wodzie z dodatkiem wybranego detergentu Persil na godzinę lub dłużej i ponownie je wypierz. Zawsze przestrzegaj instrukcji prania umieszczonych na metce.

Teraz jak wiesz co zrobić, gdy plama z oleju lub smaru pojawi się na Twoim ubraniu. Koniecznie sprawdź inne artykuły na naszym blogu. Dowiedz się między innymi, jak segregować pranie oraz jak pozbyć się plam z kawy!

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy