Skip to Content

Prawidłowa segregacja prania

Segregacja ubrań do prania jest istotna nie tylko ze względu na organizację, ale przede wszystkim pozwala na odpowiednie zadbanie o materiały i kolory Twoich ulubionych elementów garderoby. Dowiedz się, jak segregować ubrania do prania i poznaj czynniki, od których zależy, które ubrania mogą być prane razem, a które osobno.

Stos prania w wilkinowym koszu

Jak segregować pranie krok po kroku

Prawidłowa segregacja prania wymaga zwrócenia uwagi na kilka elementów:

Wstępna segregacja prania: Wszyscy aż za dobrze znamy pokusę, aby ubrania, których metka informuje o praniu ręcznym, wsadzić do pralki na delikatny cykl z zimną wodą. Może to jednak doprowadzić do zniszczenia Twoich ulubionych ubrań. Dlatego dokonaj segregacji wstępnej i nie wkładaj do pralki ubrań, których producent nie zaleca, aby to robić.

Typ tkaniny: Nigdy nie pierz delikatnych tkanin (np. wełna lub jedwab) razem z wytrzymałymi materiałami (np. ręcznikami).

Temperatura prania: Zawsze zwracaj uwagę na symbole na metkach ubrań. Informują one między innymi o właściwej temperaturze prania.

Stopień zabrudzenia: Mocno zabrudzone pranie (z uporczywymi plamami) nie powinno być prane z resztą ubrań (np. lekko przepoconymi).

Kolor tkaniny: W uproszczeniu, ubrania można podzielić według kolorów na: białe, jasne kolory, intensywne ciepłe kolory, intensywne zimne kolory i bardzo ciemne kolory. Aby jak najdłużej cieszyć się intensywnością kolorów swoich ulubionych ubrań pierz każdą z wymienionych grup osobno.

Rada specjalisty: W szczególności czerwone i czarne tkaniny mogą pozostawić zabarwienia na innych tekstyliach, dlatego powinny być prane tylko z podobnymi kolorami.

Dlaczego segregacja prania jest ważna?

Każdemu z nas zależy, aby ubrania pozostały w idealnym stanie jak najdłużej. Jednak nawet najlepszy proszek lub niezwykle zaawansowana technologicznie pralka nie pomogą, jeśli pranie nie będzie odpowiednio segregowane. Wynika to przede wszystkim z faktu, że każda tkanina wymaga nieco innych warunków podczas czyszczenia. Prawidłowa segregacja prania sprawi, że:

  • Twoje ubrania na dłużej zachowają piękną intensywność swoich kolorów,
  • Wszystkie plamy zostaną dokładnie usunięte,
  • Tkaniny (przede wszystkim te delikatne) nie zniszczą się po kilku praniach.

Jak segregować pranie: O tym również warto pamiętać

Poniżej przedstawiamy listę informacji, którą również warto znać, aby poprawnie segregować pranie:

  • Nowe ubrania należy prać osobno. Wynika to z faktu, że przez kilka pierwszych cykli w pralce mają one większe skłonności do farbowania.
  • Nie zaleca się prania śnieżnobiałych ubrań z takimi, które już poszarzały.
  • Czarno-białych ubrań nie należy prać ani w towarzystwie białych, ani czarnych. Tego typu, dwukolorowe tkaniny powinny być wkładane do pralki osobno oraz prane w maksymalnie 30 stopniach.

Teraz gdy już wiesz, jak segregować pranie Twoje ubrania na długo zachowają idealny stan i intensywność kolorów. Jeżeli chcesz poznać więcej ciekawych rad dotyczących prania, sprawdź nasze przydatne poradniki. Dowiedz się między innymi, jak wybrać odpowiedni detergent do prania oraz jak usunąć plamy z czerwonego wina.