Skip to Content

Plama z kawy: Łatwe usuwanie

Do śniadania, do ciasta lub podczas spotkania z najlepszą przyjaciółką: kawa pasuje do wielu okazji. Jeśli coś jednak pójdzie nie tak, może znaleźć się na naszym ulubionym ubraniu. To nic wielkiego! Usuwanie plam po kawie z koszul, spódnic i innych ubrań jest bardzo proste dzięki wskazówkom Persil.

młoda kobieta w mieście ubrana biało-niebieską koszulkę w paski z plamą po kawie trzyma w ręku kubek kawy

Jak usunąć plamę z kawy krok po kroku

Krok 1: Jeżeli plama jest świeża jak najszybciej usuń nadmiar cieczy przy pomocy ręcznika lub chusteczki. Chcesz usunąć zachnięte plamy z kawy? Najpierw namocz plamę w letniej wodzie.

Krok 2: Do wstępnego czyszczenia możesz użyć odplamiacza. Upewnij się jednak, że możesz to zrobić, sprawdzając informacje na metce.

Krok 3: Wypierz ubranie postępując zgodnie z zaleceniami na metce.

Gotowe! Sprawdź rezultaty, a jeżeli plama nadal jest widoczna powtarzaj cały cykl do skutku.

Rada specjalisty: Jeżeli w rozlanej kawie było dużo mleka, należy na początku namoczyć plamę w wodzie z dodatkiem detergentu w celu rozpuszczenia zabrudzenia.

Usuwanie plam z kawy

Często szybkie działanie jest kluczem do sukcesu. Chyba, że chcesz usunąć wosk z obrusów, w tym przypadku warto poczekać. Plamy z kawy, są jednak jednym z tych rodzajów zabrudzeń, gdzie natychmiastowa reakcja się opłaca. Jeżeli jednak plama zdążyła zaschnąć, to wcale nie oznacza to, że ubranie nadaje się do wyrzucenia. Jej usunięcie będzie po prostu wymagało nieco więcej cierpliwości.

Czyszczenie wstępne

Jeżeli chcesz usunąć świeżą plamę z kawy, pierwszym krokiem będzie usunięcie nadmiaru cieczy za pomocą papierowego ręcznika lub chusteczki. Pamiętaj jednak, aby nie pocierać zabrudzenia! W przeciwnym razie jedynie wprowadzisz je w głąb tkaniny i rozprowadzisz na większej powierzchni. Jeżeli plama zdążyła zaschnąć, najlepiej wsadzić ubranie do letniej wody.

Winowajcom nie jest espresso lub americano, a latte macchiato? W takim przypadku należy nie tylko pozbyć się plamy z kawy, ale jednocześnie z mleka. Najlepszym sposobem będzie rozpuszczenie zabrudzenia w letniej wodzie z niewielkim dodatkiem płynnego detergentu odpowiedniego dla danej tkaniny.

Usuwanie plam z kawy za pomocą odpowiedniego detergentu

Po czyszczeniu wstępnym, ubrania z plamą po kawie należy wyprać w pralce. Aby skutecznie usunąć zabrudzenie i jednocześnie chronić tkaninę, ważne jest, aby ustawić najwyższą możliwą temperaturę (zgodnie z informacjami na metce) oraz przy użyciu właściwego środka piorącego. W tym przypadku, odpowiedni oznacza, że powinien być on dostosowany do rodzaju materiału. Chcesz pozbyć się kawy z białej koszuli, bluzki lub obrusu? Jeśli są wykonane na przykład z bawełny, możesz użyć silniejszego detergentu, takiego jak Persil Żel Hygienic Cleanliness, który jako płynny żel sprawdzi się świetnie także w przypadku czyszczenia wstępnego, opisanego powyżej.

Do kolorowych lub wzorzystych ubrań zalecany jest detergent przeznaczony specjalnie do kolorów, który wypłukuje plamę, ale jest jednocześnie delikatny dla tkaniny. W takim przypadku właściwym wyborem są produkty z serii Persil Color. Bardzo delikatne materiały, takie jak wełna lub jedwab, powinny być prane przy użyciu produktów Perwoll. Jeżeli na metce znajduje się informacja, że ubranie powinno być czyszczone na sucho, warto oddać je do profesjonalnej pralni chemicznej.

Plama po kawie: Kontrola końcowa

Usuwanie plam z kawy może być dość łatwe i możliwe już po pierwszym praniu. Czasami jednak na tkaninie pozostanie delikatne odbarwienie, które można wyraźnie zobaczyć trzymając ubranie pod światło. Co zatem skutecznie pomaga na takie zabrudzenia? Najlepiej jest powtarzać powyżej opisany proces i użyć odplamiacza (jeżeli jest to zgodne z informacjami na metce).

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy