Skip to Content

Usuwanie plam z kredek świecowych i wosku

Znasz to? W trakcie romantycznej kolacji przy świecach kapiący wosk plami Twój najlepszy obrus. Albo taki scenariusz: po raz setny Twoje dziecko nie opróżniło kieszeni i w suszarce wylądowała zielona świecowa kredka. Roztopiła się i powstał niezły bałagan.

Nie jest łatwo pozbyć się plam z kredek świecowych i wosku, ale jeśli poświęcisz temu trochę czasu, plamy nie muszą pozostać na Twoich ubraniach na zawsze.

rączka dziecka rysuje obrazek kredkami woskowymi

Rodzaje plam z wosku i kredek świecowych

Co przychodzi Ci na myśl, kiedy słyszysz słowo „wosk”? Świece, prawda? Wosk jest podstawową substancją, z której składa się świeca. Występuje też w innych formach, np. wkłady woskowe do podgrzewaczy i kredki świecowe.

Usunięcie plam takiego pochodzenia jest bardzo trudne. Największy problem stanowi parafina i towarzyszący jej często barwnik.

Usuwanie plam z kredek świecowych i wosku: Krok po kroku

Na czym więc polega usuwanie plam z roztopionej kredki świecowej, wosku, który kapnął na obrus? Pamiętaj, że opisane poniżej czynności mogą pomóc w pozbyciu się niektórych plam z wosku. Są też jednak takie plamy, które będą wymagały profesjonalnego wywabiania.

Jeśli chcesz pozbyć się plam z kredek świecowych lub wosku, możesz skorzystać z następujących wskazówek:

 1. Pozostaw plamę do wyschnięcia
 2. Zdrap zaschnięty wosk lub ślad po kredce świecowej łyżką lub tępym nożem
 3. Wykonaj czyszczenie wstępne plamy detergentem
 4. Wypierz ubranie w maksymalnej temperaturze bezpiecznej dla danego rodzaju tkaniny
 5. Przed wysuszeniem sprawdź, czy plama zniknęła

Wybór detergentu

Aby pozbyć się resztek tłustego wosku oraz wszelkiego rodzaju barwników zawartych w kredkach świecowych czy świecach, należy zastosować silny detergent. Zastosuj proszek Persil lub Persil Power Gel do tkanin białych, proszek Persil Color lub Persil Color Gel do tkanin kolorowych oraz Perwoll Wool & Delicate do tkanin delikatnych.

Wstępne usuwanie plamy

Istotne jest usunięcie jak największej ilości substancji tworzącej plamę. Miękki, jeszcze nie do końca zastygnięty wosk łatwo oddzielić od tkaniny. Pozostałość należy delikatnie zdrapać odczekawszy aż stwardnieje. Dobry efekt daje prasowanie po umieszczeniu po obu stronach tkaniny warstwy chłonnej np. bibuły lub papierowego ręcznika.

Następnie nałóż na plamę dużą ilość płynnego detergentu Persil i poczekaj aż wsiąknie. Takie czyszczenie wstępne będzie skuteczne podczas usuwania plam zarówno z parafiny jak i barwników.

Pranie i płukanie

Wypierz tkaninę w maksymalnej, dopuszczalnej dla niej. Pamiętaj, aby sprawdzić na metce, jaka to temperatura.

Sprawdzenie efektu wywabiania

Jeśli po pierwszym praniu plama nadal jest widoczna na tkaninie, nie susz jej, a powtórz opisane wcześniej czynności. Może się zdarzyć tak, że plamy z wosku nie da się wywabić. Jeśli tak będzie w Twoim przypadku, zanieś ubranie do pralni chemicznej.

Usuwanie plam z kredek świecowych i wosku ze specjalnych rodzajów odzieży i materiałów

Co robić, gdy plama z kredki świecowej lub wosku znajduje się na tkaninie, której nie da się uprać w pralce? Na przykład na dywanie lub tapicerce samochodu? W takim przypadku trzeba wywabić plamę miejscowo punktowo. Najpierw należy usunąć jak najwięcej wosku. Potem należy nałożyć płynny detergent, odczekać i usunąć go przez pocieranie gąbka lub szmatka zanurzaną w gorącej wodzie. Następnie pozostawić do wyschnięcia. Czynności te należy powtarzać do momentu usunięcia plamy.

Usuwanie plam z kredek świecowych i zabarwionego wosku

Barwne plamy z czerwonego wosku są bardzo trudne do usunięcia, szczególnie z białych ubrań. Trzeba się tu uzbroić w cierpliwość; być może trzeba będzie powtarzać cały proces usuwania plamy kilkukrotnie, zanim barwnik da się wywabić. Opisane powyżej postępowanie może nie dać pożądanego efektu, ponieważ barwniki w wosku są nierozpuszczalne w wodzie i ciężko się dyspergują. W takiej sytuacji konieczne jest korzystanie z pomocy fachowców zajmujących się czyszczeniem dywanów i. tapicerki

Znalazłaś kredkę świecową w pralce pełnej ubrań? Romantyczna kolacja przy świecach zakończyła się poplamionym obrusem? Skorzystaj z naszych wskazówek, aby usunąć plamy z wosku i kredek świecowych.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

 • Proszek Persil Sensitive

  Proszek Persil Sensitive

Ostatni Artykuł

 • sok jagodowy nalewany ze szklanej karafki do szklanki, a obok stoi miska pełna jagód

  Usuwanie plam z soków

 • Usuwanie plam z pomidorów

  Usuwanie plam z pomidorów

 • pióro wieczne leżące na papierze z plamami czarnego tuszu

  Jak usuwać plamy z atramentu i tuszu?