Skip to Content

Jak usunąć plamy z potu z czapki

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nasze głowy produkują pot, który może zostawić żółte lub białe często widoczne plamy na czapce. Pozbycie się tych plam i związanego z nimi nieprzyjemnego zapachu nie zawsze ogranicza się do wrzucenia czapki do pralki. Dzięki naszym poradom dowiesz się jednak, jak usunąć pot z czapki szybko i skutecznie!

Zadowolone dziecko z czapką na głowie siedzi w dmuchanym basenie w ogrodzie

Usuwanie plam z potu z różnego rodzaju nakryć głowy

Metoda usuwania plam z potu uzależniona będzie od rodzaju nakrycia głowy, na którym plama wystąpiła. Jeśli zastanawiasz się jak usunąć plamy z potu z czapki wykonanej z wełny, filcu i lnu – pamiętaj przede wszystkim o tym, aby użyć bardzo delikatnego detergentu i zastosować pranie ręczne. Tkaniny te łatwo się kurczą i mogą stracić kształt, jeśli zostaną wyprane w pralce.

Jak usunąć plamy potu z czapki z daszkiem? Tego typu nakrycia głowy są często wykonane z bawełny lub dżerseju. Aby usunąć plamy z potu z czapki z daszkiem, możesz uprać ją w pralce, nastawiając program dla tkanin delikatnych. Możesz również postawić na pranie ręczne. Włókna są na tyle mocne, że dobrze zniosą pranie. Możesz również użyć plastikowej lub metalowej kształtki do prania czapek z daszkiem, która pozwoli zachować pierwotny kształt. Uniemożliwia ona zgniecenie daszka podczas prania.

Aby usunąć plamy z potu z czapek vintage, trzeba je wyprać ręcznie. Często są one wykonane z włókien naturalnych lub delikatnych. Inne rodzaje czapek, np. kapelusze, cylindry i meloniki również wymagają prania ręcznego lub odplamiania miejscowego, aby uniknąć zdeformowania lub zniszczenia materiału, z którego są wykonane.

Jak usunąć plamy z potu z czapki: Krok po kroku

Krok 1: Wybierz odpowiedni detergent Persil.

Krok 2: Wykonaj czyszczenie wstępne plamy przy pomocy niewielkiej ilości detergentu Persil Power Gel (do białego) lub Persil Color Gel (do kolorów).

Krok 3: Upierz nakrycie głowy. Z informacji podanych na metce dowiesz się, czy nakrycie głowy możesz wyprać w pralce, czy musisz to zrobić ręcznie.

Krok 4: Pozostaw czapkę do wyschnięcia (nie susz w suszarce bębnowej).

Krok 5: Sprawdź, czy udało się usunąć plamę. Jeżeli zabrudzenie z potu jest nadal widoczne, powtarzaj powyższe kroki, aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Jak usunąć pot z czapki: Wybór detergentu

Wybór detergentu i środka do usuwania plam zależy przede wszystkim od koloru nakrycia głowy. Dla nakryć głowy, które można prać i tych wykonanych z materiałów nieblaknących użyj proszku Persil Universal lub żelu Persil Power Gel. Proszek Persil Color lub żel Persil Color Gel świetnie sprawdzą się natomiast podczas prania kolorowych nakryć głowy. Do wstępnego czyszczenia plam zastosuj Persil Power Gel lub Persil Color Gel, nanosząc niewielką ilość bezpośrednio na plamę. Dla bezpieczeństwa możesz najpierw nanieść produkt na wewnętrzną, niewidoczną część czapki, aby sprawdzić trwałość koloru!

Jak usunąć plamy z potu na czapce: Czyszczenie wstępne

Wykonaj wstępne czyszczenie plamy przy użyciu Persil Power Gel lub Persil Color Gel, delikatnie wcierając środek w tkaninę. Pozostaw na chwilę. Następnie upierz nakrycie głowy zgodnie z informacjami podanymi na metce.

Jak usunąć plamy z potu z czapki: Pranie

Aby usunąć żółte plamy z potu z nakryć głowy, trzeba wyprać je w maksymalnej temperaturze dopuszczalnej dla tkaniny, z której są wykonane (w tym celu zapoznaj się z informacjami na metce). Niektóre nakrycia głowy można prać tylko ręcznie. Jeśli tak jest w przypadku Twojego nakrycia głowy, napełnij umywalkę letnią wodą i umieść w niej nakrycie głowy. Usuń plamy z potu, delikatnie poruszając czapką w wodzie i pocierając palcami.

Jak usunąć pot z czapki: Suszenie

W zależności od koloru tkaniny być może będzie trzeba wysuszyć czapkę, żeby móc stwierdzić, czy plama zniknęła. Zawsze susz nakrycia głowy w sposób naturalny. Dzięki temu zachowają one swój kształt.

Sprawdzenie efektu

Jeśli nie udało się usunąć plam z potu z nakrycia głowy, powtarzaj opisane wyżej czynności do momentu całkowitego usunięcia plamy.

Teraz już wiesz jak usunąć plamy z potu z czapki! Koniecznie sprawdź inne artykuły na naszym blogu. Dowiedz się między innymi, jak usunąć plamy z krwi, z podkładu, czy z kawy.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • sok jagodowy nalewany ze szklanej karafki do szklanki, a obok stoi miska pełna jagód

  Usuwanie plam z soków

 • pióro wieczne leżące na papierze z plamami czarnego tuszu

  Jak usuwać plamy z atramentu i tuszu?

 • zadrapane krwawiące kolano chłopca w czerwonych spodenkach

  Jak usunąć plamy z krwi: Przewodnik