Skip to Content

Jak usunąć plamy z papryki czerwonej

Właśnie pokroiłaś soczystą czerwoną paprykę na pyszną letnią sałatkę i nagle sok z warzywa rozprysnął się na Twojej białej koszuli, pozostawiając bladoczerwone plamy? To irytujące, ale nie ma się czym martwić: jeśli szybko zareagujesz, plama z papryki zniknie, a Twoje ubranie wkrótce znów będzie lśnić jak nowe.

Person schneidet mit einem Messer rote Paprika auf einem Holzbrett

Plama z papryki: Usuwanie krok po kroku

Krok 1: Przemyj plamę zimną wodą tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec jej przywarciu do tkaniny. Zwłaszcza jeżeli zabrudzenie jest świeże, na tym etapie możesz naprawdę wiele zdziałać.

Krok 2: Czerwone zabrudzenia są nadal widoczne? Użyj profesjonalnego odplamiacza w celu wstępnego czyszczenia.

Krok 3: Wypierz odzież w pralce, w najwyższej możliwej temperaturze, postępując zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na metce.

Gotowe! Sprawdź rezultat. Jeżeli plama jest nadal widoczna, powtarzaj powyższe kroki aż do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów.

Rada specjalisty: Działaj natychmiast! Im szybciej zaczniesz czyszczenie, tym większe prawdopodobieństwo, że plama z papryki zostanie całkowicie usunięta.

Jak pozbyć się plamy z papryki

W wielu gospodarstwach domowych papryka jest stałym elementem szuflady z warzywami w lodówce. Zawsze przydaje się przy robieniu sałatek lub do faszerowania. Ma także swoje miejsce w sosach i zupach. Jej zielone i żółte odmiany zazwyczaj nie plamią tak mocno, ale świeża, chrupiąca, czerwona papryka może zostawić uporczywe ślady na ubraniach.

Jak usunąć plamy z papryki czerwonej? Działaj szybko

Jak wiele innych plam z warzyw, takich jak pomidor, czy burak, plama z papryki może być trwała. Dlatego w takich przypadkach najważniejsza jest natychmiastowa reakcja. Jak najszybciej przepłucz plamę pod zimną wodą. Dzięki temu przebarwienie zostanie w znacznym stopniu usunięte.

Uporczywe plamy z papryki czerwonej

Jeżeli udało Ci się skutecznie usunąć plamę z papryki dzięki użyciu zimnej wody, nie ma powodu, dla którego miałabyś wsadzać ubranie do pralki. W przypadku uporczywych plam i tych, które zaschły, zimna woda zwykle jednak nie wystarcza. W takim przypadku zalecamy użycie odplamiacza (upewnij się jednak, że jest on bezpieczny dla tkaniny, zapoznając się z informacjami na metce). Spryskaj plamę i pozwól, aby środek zaczął działać, zanim włożysz zabrudzone ubranie do pralki. Postępuj również zgodnie z zaleceniami producenta odplamiacza. W przypadku kolorowych ubrań najlepiej będzie, jeśli przetestujesz produkt na niewidocznej części ubrania, aby upewnić się, że tkanina nie ulegnie odbarwieniu.

Prawidłowe pranie plam z papryki czerwonej

Włóż ubranie do pralki. Zastosuj profesjonalny detergent, taki jak żel Persil Universal Active do białych ubrań lub żel Persil Color Active do kolorów. Jeżeli plama jest szczególnie uporczywa, dodaj do prania odrobinę odplamiacza.

Pamiętaj aby jeszcze przed suszeniem upewnić się, że zabrudzenie zostało całkowicie usunięte. Jeżeli nie, powtórz całą procedurę, nie dopuszczając do wyschnięcia tkaniny.

Plamy z czerwonej papryki na białym obrusie lub fartuchu kuchennym często wyglądają gorzej, niż jest w rzeczywistości, ze względu na swój intensywny kolor. Jednak gdy są świeże, można się ich pozbyć bez większych problemów. Dzięki naszym wskazówkom powinnaś być w stanie usunąć plamy z papryki nawet z białych ubrań.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

 • Żel Persil Sensitive

  Żel Persil Sensitive

Ostatni Artykuł

 • Tkaniny techniczne, odzież sportowa i odzież typu outdoor

  Tkaniny techniczne, odzież sportowa i odzież typu outdoor

 • młoda kobieta na plaży nakłada krem do opalania na ramię

  Jak usunąć plamy z kremu do opalania

 • Odzież robocza

  Pranie odzieży roboczej