Skip to Content

Jak usunąć plamy z kremu do opalania i emulsji przeciwsłonecznych

Kiedy rodzina wybiera się na plażę lub basen odkryty, krem do opalania jest absolutną koniecznością. Nawet podczas codziennych czynności skóra powinna być chroniona przed promieniowaniem UV. Niestety cenę za ochronę przeciwsłoneczną często płaci odzież. Ponieważ prawie na każdej koszulce i każdym kapeluszu przeciwsłonecznym, po kremowaniu, pozostają żółtawe plamy od kremu do opalania. Podpowiemy Ci, jak usunąć te uporczywe zabrudzenia.

młoda kobieta na plaży nakłada krem do opalania na ramię

Usuwanie plamy od kremu do opalania – krok po kroku

Krok 1: Wybierz detergent Persil odpowiedni do rodzaju i koloru tkaniny oraz odplamiacz do plam z oleju i tłuszczu. Sprawdź kolorowe tkaniny pod kątem wytrzymałości koloru na niewidocznym miejscu.

Krok 2: Najpierw spryskaj plamę odplamiaczem i odczekaj określoną ilość czasu, którą podano w instrukcji. Alternatywnie nanieś płynny detergent do prania bezpośrednio na plamę i pozostaw go na maksymalnie 10 minut.

Krok 3: Teraz włóż odzież do pralki i wypierz ją w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze. Informacje o maksymalnej temperaturze prania znajdują się na metce.

Gotowe! Przed suszeniem sprawdź, czy nie pozostały plamy od kremu do opalania. Jeśli tak, powtórz kroki 2 i 3.

Wskazówka od specjalisty: Jeśli nie zdążysz od razu wyprać poplamionego ubrania, namocz je jak najszybciej w roztworze wody z detergentem Persil. Zapobiegnie to wyschnięciu plamy.

Powstawanie plam od kremu do opalania

Jeśli chcesz zadbać o swoją suchą skórę lub chronić ją przed słońcem, musisz stosować krem lub balsam z filtrem przeciwsłonecznym. Mimo że kremy te są przydatne przez cały rok, jednak przy braku ostrożności, mogą zniszczyć Twoje ubrania. Przypadkowe wytarcie nakremowanej dłoni o spodnie i plama gotowa, a co najgorsze plamy tej nie tak łatwo będzie można się pozbyć.

Większość emulsji, kremów do opalania, w tym kremów z filtrem przeciwsłonecznym, ma jedną wspólną cechę: ich podstawą jest olej. Z tego względu do usunięcia plamy nieodzowne będzie użycie odplamiacza, który będzie w stanie poradzić sobie z tłuszczem i wyeliminuje plamę. Ten środek sprawdzi się w przypadku plam z balsamu przeciwsłonecznego, kremu przeciwsłonecznego, oleju do opalania lub sprayu przeciwsłonecznego. Opisane poniżej czynności są również skuteczne w przypadku plam z innych rodzajów kremów.

Jak usunąć plamy z kremu do opalania

Twoja ulubiona sukienka plażowa nie przetrwała lata bez plam od kremu do opalania? Aby usunąć krem przeciwsłoneczny z odzieży w mgnieniu oka, wszystko, czego potrzebujesz, to odpowiedni detergent.

Jak sprać krem do opalania: Wybierz detergent i odplamiacz

Użyj detergentu, który rozpuszcza tłuszcz, a jednocześnie jest odpowiedni dla rodzaju i koloru tkaniny.

Wstępne usuwanie plam przed praniem

Spryskaj plamę z kremu do opalania lub balsamu przeciwsłonecznego odplamiaczem i odczekaj około 10 minut. Alternatywnie, jeśli nie masz w domu odplamiacza, możesz również nałożyć jeden z żeli Persil bezpośrednio na plamę i pozostawić na kilka minut. Środek piorący Persil wnika głęboko we włókna i w ten sposób usuwa nawet najmniejsze cząsteczki plam od kremu do opalania. Dzięki temu często nie ma potrzeby stosowania dodatkowego odplamiacza.

Pranie i płukanie

Po wstępnym usunięciu plam włóż ubrania do pralki i wypierz je w najwyższej temperaturze, jaką tkanina toleruje. Informacje te można znaleźć na metce tkaniny. Wypierz tkaninę, stosując dozowanie detergentu do "mocno zabrudzonego" prania, które podano na opakowaniu. Delikatne ubrania, które nie nadają się do prania w pralce, na przykład stroje kąpielowe wykonane ze specjalnych tkanin, należy zamiast tego prać ręcznie z użyciem odpowiedniego łagodnego detergentu.

Kontrola końcowa

Jeśli po praniu plama jest nadal widoczna, powtórz czyszczenie wstępne i ponownie wypierz odzież. Jeśli zabrudzenie jest uporczywe, można również moczyć tkaninę przez kilka godzin w roztworze detergentu Persil i wody.

Usuwanie plam od kremu do opalania z delikatnych tkanin

Usuwanie plam od kremu do opalania z białej koszuli lub czarnych spodni jest proste, jeśli zastosujesz się do powyższych kroków. Zawsze należy sprawdzić na metce, czy tkanina nadaje się do prania w pralce. Niektóre ubrania wykonane z jedwabiu lub lnu muszą jednak być prane ręcznie przy zastosowaniu detergentu Perwoll.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Deep Clean Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Deep Clean Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Deep Clean Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań: przewodnik krok po kroku

  Jak zmyć podkład z ubrań: przewodnik krok po kroku

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy