Skip to Content

Plama z buraka i jej prawidłowe usuwanie

Czy to w smoothie na śniadanie, czy w pożywnej sałatce na lunch – buraki można przyrządzać na wiele sposobów. Jednak podczas jedzenia, to czerwone warzywo często trafia nie tylko do ust, ale także na obrus lub ubranie. Nie martw się! Dzięki naszym wskazówkom błyskawicznie pozbędziesz się problemu.

dłonie kobiety kroją nożem buraka na drewnianej desce

Jak usunąć plamy z buraka krok po kroku

Krok 1: Jak najszybciej pozbądź się nadmiaru soku z ubrania wkładając je pod zimną, bieżącą wodę. Jeśli plama jest nadal widoczna, najlepiej zastosować odpowiedni odplamiacz (wcześniej zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce).

Krok 2: Sprawdź, jaka jest dopuszczalna maksymalna temperatura prania oraz cykl, który należy wybrać. Dowiesz się tego sprawdzając metkę.

Krok 3: Wybierz odpowiedni dla materiału i koloru detergent. Na przykład, jeżeli plama z buraka pojawiła się na bawełnianym obrusie, możesz użyć silniejszego środka.

Gotowe! Teraz wypierz swoje ubrania lub obrus w najwyższej możliwej temperaturze i dostosuj program prania. Pamiętaj: Przed suszeniem upewnij się, że plamy zostały całkowicie usunięte, a w razie potrzeby powtarzaj cały proces do skutku.

Rada specjalisty: W przypadku plamy z buraka należy działać błyskawicznie. Po jej wyschnięciu stanie się ona niezwykle uporczywa i trudna do usunięcia. Jednak nawet w takim przypadku nie ma powodów do zmartwień. Wystarczy namoczyć ubranie w wodzie mineralnej przez noc, a następnie wyprać je jak zwykle.

Usuwanie plam z buraka

W celu usunięcia nieestetycznych plam z buraków z tekstyliów i jednoczesnej ochrony włókien, konieczne jest szybkie działanie, a także dostosowanie procesu do właściwości materiału. Bawełna, jest znacznie łatwiejsza w pielęgnacji i bardziej wytrzymała niż jedwab czy wełna. Użycie specjalnego odplamiacza zwykle nie stanowi w jej przypadku problemu. Przy usuwaniu plam z buraków należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które omawiamy w dalszej części artykułu.

Czyszczenie wstępne

Jeżeli plama jest wciąż świeża, należy zamoczyć ją pod zimną, bieżącą wodą lub ewentualnie usunąć nadmiar cieczy przy pomocy ręcznika (nie pocieraj!). Odplamiacza należy użyć przed praniem. Jeżeli nie jesteś pewna, czy jego stosowanie jest bezpieczne dla danej tkaniny, przetestuj produkt na niewidocznym, małym fragmencie tkaniny.

Postępuj zgodnie z instrukcjami na metce

Z metki znajdującej się na ubraniu dowiesz się, jakie zalecenia należy wziąć pod uwagę podczas prania, usuwania plam, czy suszenia. Informuje ona między innymi na temat tego, czy dane ubranie lub obrus należy prać ręcznie, w pralce, a może jedynie oddając je w ręce profesjonalnej pralni chemicznej.

Wybierz odpowiedni detergent

Jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego środka piorącego, najważniejszymi czynnikami są kolor i rodzaj materiału, z którego wykonane jest ubranie. Detergent odgrywa decydującą rolę nie tylko w skutecznym usuwaniu plam, ale także w pielęgnacji Twoich tkanin. Na przykład do jasnego i białego prania postaw na żel Persil do białych i jasnych tkanin, natomiast do kolorów na żel Persil Color.

Wskazówka: Jeżeli białe lub jasne ubranie jest wykonane z mocnych materiałów (np. bawełny), a plamy szczególnie uporczywe użyj żelu Persil Hygienic Cleanliness.

Kontrola

Po wypraniu ubrań w najwyższej możliwej temperaturze należy sprawdzić, czy wszystkie plamy zostały skutecznie usunięte. Jeżeli są one nadal widoczne powtarzaj powyższe kroki aż do skutku. Jednocześnie nie pozwól aby w międzyczasie pranie wyschło.

Usuwanie plam z buraków z dywanów i mebli tapicerowanych

Kluczem do sukcesu w przypadku plam z buraków jest szybkie działanie. Także w przypadku dywanów lub mebli, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest sięgnięcie po papierowe ręczniki. Następnie nanieś wodę mineralną na pozostałą plamę i delikatnie wycieraj do jej usunięcia. Jeśli plama jest stara i zaschnięta, zaleca się pozostawienie wody mineralnej na pewien okres czasu w celu jej zmiękczenia. W przypadku szczególnie uporczywych plam, sięgnij po specjalne środki przeznaczone do dywanów i mebli tapicerowanych.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Deep Clean Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Deep Clean Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Deep Clean Color

Ostatni Artykuł

 • Jak usunąć plamy z pomidorów?

  Jak usunąć plamy z pomidorów?

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy