Jak pozbyć się plam ze smarów i olejów

Oleje i tłuszcze zostawiają na odzieży ciemne plamy, które są często trudne do usunięcia. Aby chronić ubrania przed trwałym uszkodzeniem, należy wybrać właściwy detergent Persil. Plamy ze smarów i tłuszczów najlepiej usuwać wtedy, gdy są świeże.

mężczyzna lezy na ziemi i naprawia auto ze skrzynką narzędziową między stopami i plamą oleju obok

Różnice pomiędzy tłuszczem a olejem

Tłuszcze i oleje są często używane w domu do smarowania i gotowania. Ich wygląd jest różny – tłuszcz jest półpłynny, a olej ciekły. Zarówno tłuszcze, jak i oleje mogą być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, ale pomimo różnic są na tyle podobne, że do ich usuwania stosuje się te same metody.

Typy tłuszczów i olejów

Zanim usuniesz plamę z oleju, musisz wiedzieć, z jakim rodzajem zabrudzenia masz do czynienia. Oleje roślinne, oliwa i olej kokosowy to typowe oleje do gotowania – znajdziemy je w każdej kuchni. Oleje występują także w niektórych produktach spożywczych, takich jak masło i masło orzechowe, tworzą więc takie same plamy. Emulsje, wazelina, a nawet produkty do włosów mogą również zawierać olej.

Usuwanie plam z tłuszczów i olejów: krok po kroku

Chcesz usunąć plamę oleju ze spodni? Masz plamę z tłuszczu na koszuli? Oto, co musisz zrobić:

 1. Wybierz właściwy detergent Persil, biorąc pod uwagę rodzaj i kolor materiału
 2. Osusz plamę czystą białą ściereczką, by zebrać nadmiar oleju
 3. Natrzyj plamę preparatem Persil Power Gel lub Persil Color Gel
 4. Wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze, bezpiecznej dla materiału
 5. Sprawdź, czy plama zniknęła
 6. W razie potrzeby powtórz powyższe czynności

Wybór detergentu

By usunąć plamy ze smarów i olejów, wybierz odpowiedni produkt Persil. Persil Power Gel sprawdza się przy usuwaniu plam ze smarów i olejów, natomiast do wstępnego przygotowania plamy doskonale nadaje się Persil Color Gel. Do prania białych ubrań użyj Persil Universal, a do kolorów zastosuj Persil Color. Perwoll Wool & Silk (CEE) będzie najlepszy do odplamiania delikatnych materiałów, takich jak wełna i jedwab.

Przygotowanie plamy

Przed przygotowaniem ubrania do prania usuń z niego tyle oleju lub tłuszczu, ile się da. Osusz plamę czystą białą ściereczką i usuń tłuszcz, uważając, by nie pobrudzić nim innych części tkaniny.

Do wstępnego przygotowania plamy możesz użyć małej ilości Persil Power Gel (do białego), Persil Color Gel (do kolorów) lub Perwoll – do delikatnych materiałów. Nałóż preparat bezpośrednio na plamę, wcierając go delikatnie, a następnie zostaw na pięć minut. 

Pranie i płukanie

Aby skutecznie usunąć tłuszcz z ubrania, wypierz je jak najszybciej w najwyższej dopuszczalnej temperaturze bezpiecznej dla materiału (sprawdzając wcześniej instrukcje prania na wszywce). Białe tkaniny najlepiej prać w Persil Power Gel, kolorowe natomiast w Persil Color Gel, dozując według zalecenia „mocno zabrudzone” na opakowaniu.

Sprawdź, czy plamy z tłuszczu i oleju zniknęły

Jeżeli po praniu plamy są nadal widoczne, nie susz ubrania – spowoduje to tylko, że zabrudzenie będzie jeszcze trudniejsze do usunięcia. Zamiast tego powtórz proces przygotowania i prania. W przypadku uporczywych plam namocz ubrania w wodzie z dodatkiem wybranego detergentu Persil na godzinę lub dłużej i ponownie je wypierz. Zawsze przestrzegaj instrukcji prania umieszczonych na wszywce.

Usuwanie plam z tłuszczów i olejów z różnych materiałów

Stosując się do naszych wskazówek, możesz pozbyć się plam z wielu rodzajów ubrań i tekstyliów – bluzek, koszulek polo, dżinsów, swetrów, serwet, a nawet z pościeli. Zachowaj jednak ostrożność, gdy masz do czynienia z delikatnymi materiałami, takimi jak jedwab i wełna – do usuwania plam z tego typu tkanin najlepiej nadaje się Perwoll Wool & Silk (CEE). Z kolei ubrania nienadające się do prania w wodzie – takie jak sukienki i garnitury – oddaj do pralni. Unikaj stosowania domowych i naturalnych odplamiaczy, gdyż niektóre tego typu środki mogą mieć za dużą kwasowość i uszkodzić ubranie.

Plamy z oleju i tłuszczu są nadal widoczne po praniu i suszeniu?

Zauważyłeś plamę z tłuszczu dopiero po wysuszeniu ubrania w suszarce? Usunięcie zaschniętej plamy z tłuszczu jest zdecydowanie trudniejsze niż wywabienie świeżej, nie jest jednak niemożliwe. Aby pozbyć się zabrudzenia, nanieś na plamę niewielką ilość tłuszczu, by ją odnowić. Następnie zastosuj wybrany odplamiacz, wypierz ubranie i zobacz, czy plama zniknęła. Jeśli to konieczne, powtórz cały proces.

Pozbądź się plam, korzystając z tych porad i nie wyrzucaj ubrań tylko dlatego, że są poplamione tłuszczem lub olejem!

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal Active

  Żel Persil Universal Active

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usuwać plamy z kawy i herbaty