Skip to Content

Usuwanie plam z gumy do żucia

Dzieci uwielbiają gumę do żucia. Lubią z niej robić balony i wyjmować ją z buzi. Skutkuje to najczęściej tym, że guma ląduje na dywanie, we włosach lub nawet na ubraniach.

dziewczyna z nowymi włosami

Rodzaje plam z gumy do żucia

Istnieje wiele rodzajów gumy do żucia, w tym guma balonowa oraz hinduski tytoń do żucia o nazwie gutka. Wszystkie rodzaje gumy mają jednak cechę wspólną: są klejące. Właśnie z tego powodu plamy z gumy do żucia nie wywabią się podczas zwykłego prania w pralce. Aby pozbyć się tego rodzaju plam, trzeba podjąć wysiłek wykonania kilku czynności.

Wywabianie plam z gumy do żucia: Krok po kroku

 1. Wykonaj czyszczenie wstępne, podgrzewając lub schładzając gumę
 2. Usuń stwardniałą gumę
 3. Nanieś odpowiedni detergent bezpośrednio na plamę
 4. Wypierz i wypłucz
 5. Sprawdź, czy plama zniknęła

Wybór detergentu

Usuwanie plamy z gumy wymaga z reguły podgrzania lub schłodzenia. Aby podgrzać gumę, użyj suszarki lub żelazka. Aby zamrozić gumę, wystarczy użyć kilku kostek lodu.

Następnie będziesz potrzebować detergentu, który jest odpowiedni do danego koloru i rodzaju materiału. Do białych tkanin użyj proszku Persil lub żelu Persil Power Gel. Do tkanin kolorowych użyj proszku Persil Color lub żelu Persil Color Gel. Tkaniny delikatne pierz zawsze w Perwoll Wool & Delicate.

Wstępne usuwanie plamy

Zamroź gumę, aby można było łatwo ją usunąć. Umieść kostkę lodu na gumie na kilka minut, a potem zdrap ją delikatnie za pomocą łyżki lub tępego noża.

Podgrzanie gumy jest trochę bardziej skomplikowane. Użyj suszarki do włosów, aby wstępnie zmiękczyć gumę, nie topiąc jej jednak. Następnie umieść kawałek kartonu na desce do prasowania i połóż ubranie na kartonie tak, aby guma go dotykała. Uprasuj lewą stronę ubrania żelazkiem rozgrzanym do średniej temperatury. Po kilku minutach guma powinna zmięknąć na tyle, że przyklei się do kartonu i będzie ją można oderwać od tkaniny.

Po usunięciu gumy wykonaj wstępne czyszczenie pozostałości plamy przy pomocy detergentu Persil Power Gel lub Persil Color Gel.

Pranie i płukanie

Upierz ubranie jak zwykle. Plama powinna zniknąć.

Sprawdzenie efektu wywabiania

Po wypraniu sprawdź, czy plama zniknęła. Dopiero wtedy susz ubranie. Jeśli plama nie zniknęła, powtórz wszystkie czynności jeszcze raz.

Usuwanie plam z gumy do żucia ze specjalnych typów odzieży i materiałów

Musisz uważać, usuwając plamy z gumy do żucia z niektórych rodzajów tkanin i ubrań. Przede wszystkim uważaj z zamrażaniem. Użyj pęsety, aby usunąć kawałki gumy z wszelkich zdobień. Dzięki temu nie zniszczysz ich ani nie porwiesz delikatnych włókien.

Jeśli daną tkaninę można prać tylko ręcznie, używaj Perwoll Wool & Delicate podczas wszystkich etapów usuwania plam.

Usuwanie plam z gumy do żucia z ubrań białych

Opisane wyżej czynności mogą być stosowane w większości przypadków do usuwania plam z gumy do żucia powstałych na białych ubraniach. Są jednak wyjątki. Niektóre gumy, szczególnie te, które zawierają barwniki spożywcze lub dużo cukru, mogą spowodować powstanie dodatkowych plam na ubraniach. Po usunięciu gumy do żucia, użyj detergentu i postaraj się usunąć plamę jeszcze przed praniem.

Guma może pojawić się wszędzie, szczególnie wtedy, jeśli w pobliżu są dzieci. Jednak nie martw się, usuwanie plam z gumy do żucia nie jest tak trudne jak myślisz, jeśli masz Persil lub Perwoll.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Deep Clean Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Deep Clean Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Deep Clean Color

Ostatni Artykuł

 • crostini z truskawkami i pistacjami leży na talerzu udekorowanym jagodami

  Owoce i warzywa: usuwanie plam z owoców drobnopestkowych

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy