Skip to Content

Owoce i warzywa: usuwanie plam z owoców drobnopestkowych

Zbieranie i spożywanie świeżych owoców i warzyw to samo zdrowie, jednakże plamy z nich, zwłaszcza w przypadku owoców drobnopestkowych, są trudne do usunięcia.

crostini z truskawkami i pistacjami leży na talerzu udekorowanym jagodami

Typy plam z owoców drobnopestkowych

Palmy z owoców drobnopestkowych należą do plam najbardziej widocznych na ubraniach i najtrudniejszych do usunięcia. Niezależnie od tego, czy poplamiłaś ubranie jeżynami, jagodami, truskawkami, morwami, żurawiną czy malinami, musisz działać szybko. Dlaczego? Działanie plamiące tych owoców jest dwojakie. Barwniki natychmiast pozostawiają ślady, a cukry spowodują po pewnym czasie zażółcenie tkaniny. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie detergentu zawierającego utleniający wybielacz. 

Usuwanie plam z owoców drobnopestkowych: Krok po kroku

Jak się pozbyć takich plam?

 1. Szybko sięgnij po odpowiedni detergent Persil
 2. Osusz plamę i usuń jak najwięcej stałych pozostałości owoców z tkaniny. Odwróć ubranie na lewą stronę i spłucz, kierując strumieniem zimnej wody.
 3. Upierz ubranie w maksymalnej temperaturze bezpiecznej dopuszczalnej dla danego rodzaju materiału zgodnie z informacjami na metce
 4. Sprawdź, czy plama zniknęła
 5. Jeśli nie, powtórz pranie, jednak dodaj więcej detergentu i/lub wydłuż cykl prania. W usuwaniu tak trudnych plam pomóc może wcześniejsze namoczenie ubrania.

Wybór detergentu i środka do usuwania plam

Najważniejszą rzeczą w przypadku plam z owoców drobnopestkowych jest szybkość działania. Upewnij się zatem, że masz pod ręką detergent Persil odpowiedni do usuwania plam z owoców drobnopestkowych.

Wykonaj wstępne czyszczenie plamy

Usuń pozostałości owoców z tkaniny, następnie osusz plamę czystym ręcznikiem. Odwróć ubranie na lewą stronę i przepłucz plamę zimną wodą. W trakcie czyszczenia wstępnego nanieś niewielką ilość Persil Color Gel lub Persil Power Gel bezpośrednio na plamę, delikatnie wetrzyj i pozostaw na chwilę.

Pranie i płukanie

Im wyższa temperatura prania, tym lepsze efekty wybielania i odplamiania. Dlatego ustaw maksymalną temperaturę prania dozwoloną dla danej tkaniny. Detergent należy użyć   w ilości zalecanej dla ubrań mocno zabrudzonych.

Sprawdzenie efektu wywabiania

Po wypraniu ubrania, sprawdź, czy plama zniknęła. Jeśli nie, a ubranie jest białe lub nieblaknące, powtórz pranie, stosując większą ilość detergentu i/lub wydłużając cykl prania. Jeśli ubranie jest wykonane z materiału nieblaknącego, możesz też namoczyć je na pół godziny w ciepłej wodzie z dodatkiem żelu do prania Persil Power Gel, a następnie uprać ponownie.

Usuwanie plam z owoców drobnopestkowych ze specjalnych rodzajów materiału

Jeżeli próbujesz usunąć plamy z jagód z koszuli lub plamy z truskawek z białych spodni, opisane powyżej czynności powinny przynieść skutek, jeśli zareagowałaś szybko.

Jeśli pierzesz tkaniny takie jak jedwab, wełna lub bawełna, z uwaga dobieraj detergent i sposób prania. Jedwab i wełna wymagają zastosowania Perwoll Wool & Delicate i muszą być zazwyczaj prane ręcznie.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • sterta zardzewiałych narzędzi

  Usuwanie plam powstałych podczas prasowania

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy