Skip to Content

Usuwanie plam powstałych podczas prasowania

Prasowanie to czynność nieodzowna, jeśli chcesz, aby ubrania były idealnie gładkie. Czasem jednak może ono być przyczyną przypalenia tkaniny czy powstania plam na ubraniu. Gdyby przytrafiło Ci się coś takiego, wiedziałabyś, co zrobić, aby usunąć takie plamy? 

sterta zardzewiałych narzędzi

Usuwanie plam powstałych podczas prasowania Krok po kroku

 1. Działaj szybko. Na palmy z rdzy lub ślady przypalenia zastosuj detergent Persil
 2. W przypadku plam z rdzy wytrzyj je czystą, białą szmatką
 3. Wypierz i wypłucz
 4. Sprawdź, czy plama zniknęła

Wybierz detergent i środek do usuwania plam

Potrzebujesz środka do usuwania plam, który będzie na tyle silny, aby usunąć ślady po przypaleniu lub plamy z rdzy. Do ubrań białych użyj proszku Persil lub żelu Persil Power Gel. Do odzieży kolorowej użyj proszku Persil Color lub żelu Persil Color Gel. Jeśli pierzesz tkaninę delikatną, np. jedwab lub wełnę, użyj Perwoll Wool & Delicate do usunięcia plamy powstałej podczas prasowana oraz do prania ręcznego.

Wstępne usuwanie plamy

Od razu po zauważeniu śladu po przypaleniu żelazkiem, nałóż na plamę detergent Persil. Jeśli ślad po przypaleniu nie jest zbyt mocny, wmasuj detergent w plamę i spłucz. W niektórych przypadkach pozwoli to na skuteczne usunięcie plamy. Jednak w przypadku usuwania uporczywych śladów po przypaleniu trzeba namoczyć całą plamę w dużej ilości detergentu Persil.

Pranie i płukanie

Wypierz ubranie, używając ilości detergentu zalecanej do prania tkanin mocno zabrudzonych w najwyższej dopuszczalnej dla danego rodzaju tkaniny. Informacje o temperaturze prania są podane na metce ubrania. 

Sprawdzenie efektu wywabiania po wypraniu

Jeśli po wykonaniu prania wstępnego i zasadniczego plama nie zniknie, należy powtórzyć opisane wyżej czynności. Bardzo uporczywe plamy mogą wymagać kilku powtórzeń.

Usuwanie plam powstałych podczas prasowania ze specjalnych typów odzieży i materiałów

Jeśli ślady po przypaleniu żelazkiem powstały na bawełnianym prześcieradle lub koszuli poliestrowej, opisane powyżej czynności pomogą Ci je usunąć. Jeśli jednak ślady te i plamy powstały na tkaninach bardziej delikatnych takich jak jedwab czy wełna, należy użyć Perwoll Wool & Delicate. Jeśli nie masz pewności czy tkanina wymaga prania ręcznego, sprawdź informacje na metce.

Specjalne detergenty do usuwania plam powstałych podczas prasowania

Nie stosuj roztworów ze składników naturalnych i domowych sposobów usuwania śladów po przypaleniu żelazkiem lub plam z rdzy. Mogą one pomóc w niektórych przypadkach, jednak w większości powodują więcej szkody niż pożytku. Przykładowo sok z cytryny, woda utleniona czy wybielacz mogą zmienić kolor materiału.

Typy plam powstałych podczas prasowania i uwarunkowania specjalne

Byłoby dobrze, gdyby dało się usunąć wszystkie plamy powstałe podczas prasowania, niestety tak nie jest. Jeśli tkanina została przypalona na tyle mocno, że zniszczeniu uległy włókna lub występują błyszczące miejsca, najprawdopodobniej nie da się już nic zrobić.

Usuwanie plam powstałych podczas prasowania z ubrań białych

Podczas usuwania plam powstałych podczas prasowania z białych ubrań należ pamiętać o tym, że zasadnicze znaczenie może mieć zastosowanie odpowiedniego detergentu. Do białych tkanin bawełnianych lub z włókien mieszanych z syntetycznymi należy zawsze używać proszku Persil lub żelu Persil Power Gel.

Nie wiesz co zrobić ze śladami po przypaleniu żelazkiem lub plamami z rdzy? Pozbądź się ich szybko, używając detergentu Persil.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

 • Żel Persil Sensitive

  Żel Persil Sensitive

Ostatni Artykuł

 • pióro wieczne leżące na papierze z plamami czarnego tuszu

  Jak usuwać plamy z atramentu i tuszu?

 • dziewczyna z nowymi włosami

  Usuwanie plam z gumy do żucia

 • dwie przewrócone buteleczki pomarańczowego i różowego lakieru do paznkoci leżą rozlane na białym stole

  Jak sprać lakier do paznokci z ubrania