Skip to Content

Jak usunąć plamy po perfumach

Perfumy wnoszą do codziennego życia zmysłowość. Po rozpyleniu na szyi lub nadgarstkach emanują wspaniałym zapachem – zarówno dla Ciebie, jak i otaczających Ciebie osób. Co jednak zrobić, gdy perfumy pozostawiają nieatrakcyjne zabrudzenia na ubraniach? Zwłaszcza na wrażliwych tkaninach, takich jak jedwab lub na jasnych kolorach, plam po perfumach nie da się przeoczyć. Należy je więc jak najszybciej usunąć. Podpowiemy Ci, jak usunąć plamę z perfum.

frau in weißer bluse mit parfüm flakon sprüht parfüm auf ihren hals

Plama z perfum: Usuwanie krok po kroku

Krok 1: Świeże plamy są o wiele łatwiejsze do usunięcia, dlatego, gdy tylko na Twojej koszuli pojawi się plama z perfum, natychmiast zacznij jej usuwanie.

Krok 2: W celu wstępnego oczyszczenia, nałóż na plamę odplamiacz i pozwól mu działać (zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na opakowaniu).

Krok 3: Wypierz ubranie w pralce lub ręcznie używając do tego odpowiedniego detergentu. Postępuj zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na metce ubrania.

Gotowe! Upewnij się, że plama z perfum zniknęła. Jeżeli tak się jednak nie stało, powtarzaj powyższe kroki aż do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu.

Wskazówka od profesjonalisty: Jeśli nie masz pod ręką odplamiacza, zwilż papierowy ręcznik odrobiną alkoholu i ostrożnie przetrzyj plamę. Alternatywą może być chusteczka odświeżająca lub antybakteryjna, nasączona alkoholem.

Jak skutecznie usunąć plamę z perfum

Bardzo często razem z plamą pojawia się złość. W końcu perfumy są często noszone na specjalne okazje, co oznacza, że mamy również na sobie nasze najlepsze ubrania – jedwabną bluzkę, piękną koszulę, czy ulubioną sukienkę. Jeżeli właśnie zauważyłaś plamę z perfum w okolicach dekoltu lub na kołnierzyku bezpośrednio podczas spryskiwania, najlepiej, jeśli zaczniesz działać natychmiast.

Plama z perfum: Czyszczenie wstępne

Plamy po perfumach bywają uporczywe. Jedną z przyczyn jest olejek bergamotowy, który znajduje się prawie w każdym flakoniku jako nuta przewodnia. Dlatego też usunięcie plamy z perfum bez odpowiedniej obróbki wstępnej zazwyczaj nie jest możliwe. To, czy użyjemy odplamiacza zawierającego wybielacz, czy delikatniejszego detergentu, takiego jak żel Persil Universal Active, zależy od tego, jak widoczna jest plama. Produkt musi być oczywiście dostosowany również do rodzaju ubrania i materiału. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku jedwabiu i wełny, ponieważ ich włókna nie powinny mieć kontaktu z wybielaczem. Jeżeli masz wątpliwości, nałóż niewielką ilość detergentu na niewidocznym miejscu ubrania.

Pranie

Po czyszczeniu wstępnym ubranie należy wyprać, postępując zgodnie z instrukcjami producenta zamieszczonymi na metce. Do prania kolorowej odzieży użyj żelu Persil Color Active lub kapsułek Persil DISCS 4w1 Color. W przypadku białych ubrań postaw natomiast na żel Persil Universal Active lub kapsułki Persil DISCS 4w1 Universal. W ten sposób skutecznie zwalczysz uporczywe plamy po perfumach, a jednocześnie zachowasz wspaniały kolor swojej ulubionej koszuli.

Plama z perfum: Kontrola końcowa

Po praniu dokładnie przyjrzyj się plamie. Czy jest nadal widoczna? Jeśli tak, to powtarzaj powyższe kroki aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Jeżeli zabrudzenie jest szczególnie uporczywe, namocz ubranie przez dziesięć minut w roztworze jednego z żeli Persil i wody. Czasami potrzeba kilku prań, aby całkowicie pozbyć się plamy po perfumach.

Jak usunąć plamę z perfum z jedwabiu?

Jeżeli plama pojawiła się na mocnym materiale (takim jak bawełna), jej usunięcie jest nieco łatwiejsze. Problem pojawia się w momencie, gdy ubranie wykonano z delikatnej tkaniny, której nie można prać w pralce. Jak więc usunąć plamę po perfumach z ulubionej jedwabnej bluzki?

Jedwab jest zwierzęcym włóknem białkowym, wytwarzanym przez jedwabniki. W związku z tym jest bardzo wrażliwy i źle znosi tarcie, ciepło i chemikalia. W zależności od sposobu obróbki, niektóre rodzaje jedwabiu należy prać tylko ręcznie, a inne można wkładać do pralki i prać w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Zawsze jednak sprawdzaj metkę! Jeżeli wypierzesz jedwab w zbyt wysokiej temperaturze, najprawdopodobniej będziesz musiała się pożegnać ze swoją ulubioną bluzką.

Należy również zachować ostrożność przy wyborze detergentu. W przypadku jedwabiu najlepsze są delikatne środki piorące marki Perwoll.

Wskazówka: Ponieważ plama po perfumach jest plamą tłustą, do jej usunięcia można zastosować alkohol. Nanieś kilka kropel spirytusu na papierowy ręcznik i ostrożnie przetrzyj plamę.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci uporać się z plamą po perfumach. Koniecznie sprawdź nasze inne poradniki dotyczące usuwania plam.

Więcej Produktów

 • Persil DISCS 4w1 Universal

  Persil DISCS 4w1 Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Persil DISCS 4w1 Color

  Persil DISCS 4w1 Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • Zadowolone dziecko z czapką na głowie siedzi w dmuchanym basenie w ogrodzie

  Jak usunąć plamy z potu z czapki

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy