Skip to Content

Plama z sosu pomidorowego i nie tylko: Co zrobić?

Każdy tego doświadczył: Podczas jedzenia pysznej kiełbaski z grilla, widelec spada nam na talerz, a sos ląduje na ulubionej koszuli lub sukience. Na materiale powstaje coś w rodzaju abstrakcyjnego obrazu szalonego artysty. Nie ma jednak powodów do zmartwień. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak skutecznie usunąć plamy z sosu.

kobieta w jasnym, pasiastym fartuchu kroi pomodry w kuchni obok białego naczynia z makaronem

Usuwanie plamy z sosu krok po kroku

Krok 1: Po pierwsze, ostrożnie i delikatnie dotykaj plamę chłonną szmatką lub kawałkiem papierowego ręcznika kuchennego. Nie należy przemywać poplamionego miejsca gorącą wodą, ponieważ może to jedynie pogorszyć sytuację.

Krok 2: Przemyj plamę zimną wodą i nałóż na nią niewielką ilość płynnego detergentu bezpośrednio na plamę i pozostaw na około pięć minut.

Krok 3: Teraz możesz włożyć ubranie do pralki. Pierz je w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze po sprawdzeniu informacji znajdującej się na metce.

Gotowe! Dokładnie sprawdź ubranie i upewnij się, że zabrudzenie zniknęło. Jeżeli plama jest nadal widoczna, powtarzaj kroki 2 i 3 aż do skutku.

Wskazówka specjalisty: Nie pocieraj plamy podczas przemywania jej wodą lub nakładania detergentu. Może to sprawić, że sos dostanie się w głębsze warstwy materiału, co utrudni usuwanie go.

Dlaczego plamy z sosu są tak uporczywe?

Czerwona plama z sosu spaghetti na białej koszuli? Brązowa plama z sosu sojowego na jeansach? Ich usuwanie nie należy do przyjemności. Dlaczego jednak tak trudno jest usunąć tego typu zabrudzenie? Powodem jest skład sosów: oleje, białka, cukry i barwniki. Taka kombinacja pozostawia ciemne, uporczywe plamy na tkaninie, z którymi naprawdę ciężko jest sobie poradzić.

Jeżeli plama pojawiła się na dywanie lub meblach tapicerowanych, natychmiast delikatnie  bez wcierania zbierz sos szmatką lub papierowym ręcznikiem i polej plamę płynem do mycia naczyń. Po około 30 minutach wytrzyj plamę chłonną szmatką. Powtórz tę procedurę 3 – 4 razy.

Obróbka wstępna

Odpowiednia obróbka wstępna jest niezbędna, aby umożliwić całkowite usunięcie uporczywych plam z sosu. Jeżeli chcesz się pozbyć zaschniętych zabrudzeń, zapamiętaj dwa kroki. Resztki, które jeszcze nie wniknęły w tkaninę, delikatnie zeskrob grzbietem noża lub podobnym przedmiotem. Następnie namocz tkaninę w wodzie z płynem do mycia naczyń na kilka godzin.

Pranie

Wstępnie oczyszczoną odzież umieść w pralce. Pamiętaj, aby ustawić najwyższą możliwą temperaturę, zgodnie z informacjami znajdującymi się na metce. Do białego prania możesz zastosować żel Persil Universal, natomiast kolory staną się cudownie czyste dzięki żelowi Persil Color.

Kontrola i ponowne czyszczenie

Jeszcze przed wysuszeniem ubrania, dokładnie sprawdź, czy zabrudzenie zostało całkowicie usunięte. Najlepiej, jeżeli zrobisz to, patrząc na materiał pod światło. Jeżeli plama jest nadal widoczna, powtarzaj powyżej opisane kroki aż do uzyskania zadowalających rezultatów.

Po wypadzie na sushi: Jak wywabić plamę z sosu sojowego?

Czy po imprezie z azjatyckimi potrawami odkryłaś na swojej sukience lub koszuli plamy z sosu sojowego? Ze względu na jego kolor zabrudzenia są niestety bardzo widoczne. W takim przypadku należy sięgnąć po odplamiacz. Pamiętaj, aby był on odpowiedni do rodzaju tkaniny (bawełniana lub nie, kolorowa lub biała). Najpierw nałóż jego niewielką ilość na niewidoczne miejsce materiału. Jeżeli kolor w tym miejscu nie ulegnie zmianie, możesz nanieść odplamiacz na plamę i postępować zgodnie z jego instrukcją użycia. Następnie wypierz ubranie.

Dodatkowe wskazówki

Mamy nadzieję, że wskazówki dotyczące usuwania plam z sosu Ci pomogły. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usuwania plam, polecamy nasze artykuły na temat usuwania plam z tuszu i atramentu oraz usuwania plam z czerwonego wina.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • Chłopiec z ketchupem na twarzy je frytki z ketchupem

  Plama z ketchupu