Skip to Content

Plama z ketchupu: Jak usunąć?

Do makaronu, kiełbasek z grilla czy frytek – ketchup wraz ze swoim aromatem to jeden z najpopularniejszych sosów. Co jednak zrobić w momencie, gdy ta mieszanka pomidorów, octu, soli i cukru ląduje na białej, bawełnianej koszuli? Pokazujemy, jak skutecznie usunąć plamy z ketchupu na ubraniach.

Jak usunąć plamy z trawy

Jak usunąć plamę z ketchupu krok po kroku

Krok 1: Chwila nieuwagi i część ketchupu lub sosu pomidorowego ląduje na śnieżnobiałej koszuli. Aby pyszny dodatek nie pozostawił po sobie trwałego śladu w postaci plam, najlepiej od razu zabrać się do pracy. Ostrożnie usuń świeże pozostałości ketchupu za pomocą łyżki lub innego, czystego przedmiotu.

Krok 2: Jeśli to możliwe, spłucz poplamione miejsce czystą wodą. Najlepiej, jeśli odwrócisz ubranie na lewą stronę – zapobiegnie to wniknięciu brudu w głębsze warstwy włókna. Nie pocieraj plamy z ketchupu, a zamiast tego delikatnie dotykaj ją chłonną szmatką lub ręcznikiem.

Krok 3: Jeszcze przed praniem należy dokonać wstępnego czyszczenia plamy. W tym celu sięgnij po żel Persil Universal w przypadku białego materiału lub Persil Color do kolorów. Odpowiedni odplamiacz lub mydło mogą się również sprawdzić.

Gotowe! Sprawdź, czy plama z ketchupu została całkowicie usunięta. Jeżeli tak się nie stało, powtarzaj powyższe kroki aż do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów.

Wskazówka profesjonalisty: Plamy z ketchupu curry możesz także usunąć, postępując według powyższych wskazówek. Silnie barwiące curry powoduje wprawdzie bardziej uporczywe zabrudzenia niż zwykły ketchup, ale pozostałe składniki praktycznie się nie różnią. Płynne środki piorące są więc idealnym rozwiązaniem również w tym przypadku.

Jak całkowicie usunąć plamę z ketchupu

Nawet jeżeli ketchup tworzy bardziej uporczywe plamy niż zwykły sos pomidorowy – przy odrobinie ostrożności i cierpliwości można je całkowicie usunąć nawet z białych koszul.

Zaschnięte już plamy z ketchupu można usunąć, delikatnie zeskrobując pozostałości. W celu wstępnego czyszczenia nałóż na plamę odrobinę detergentu zmieszanego z letnią wodą i pozostaw na około dziesięć do dwudziestu minut.

Po takim przygotowaniu możesz włożyć ubranie do pralki. Pamiętaj, aby ustawić najwyższą zalecaną na metce temperaturę.

Sprawdź inne wskazówki dotyczące usuwania plam i poznaj wiele interesujących porad.

Usuwanie plam z ketchupu z tapicerki

Jeśli ketchup lub sos pomidorowy znalazł się na sofie, lub fotelu pokrytym tkaniną, plamę najlepiej jest od razu potraktować roztworem detergentu. Wlej odrobinę środka czyszczącego do miski z ciepłą wodą i delikatnie zwilż plamę – nie pocieraj! W ten sam sposób możesz potraktować tkaninę profesjonalnym odplamiaczem.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Persil DISCS 4w1 Universal

  Persil DISCS 4w1 Universal

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy