Jak usunąć plamy z czerwonego wina

Kieliszek czerwonego wina to doskonałe uzupełnienie pysznego obiadu. Niestety – wystarczy jeden nieostrożny ruch ręki i plama gotowa! Na szczęście usuwanie plam z czerwonego wina jest łatwe – wystarczy, że zadziałasz, zanim zabrudzenie zdąży się utrwalić. Dowiedz się, jak to zrobić.

przewrócony kieliszek z czerwonym winem i plamy z czerwonego wina na białym dywanie

Rodzaje plam z czerwonego wina

Jest wiele rodzajów czerwonego wina ­– shiraz, merlot, cabernet, malbec, pinot noir, zinfadel i wina różowe. Niezależnie od tego, jakim winem popijasz makaron, stek czy przystawkę, przypadkowe rozlanie to gwarantowana plama.

Usuwanie plam z czerwonego wina: krok po kroku

 1. Wybierz odpowiedni detergent Persil, mając na uwadze rodzaj i kolor materiału
 2. Jak najszybciej nałóż odplamiacz na zabrudzenie, ale nie trzyj plamy!
 3. Wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze, bezpiecznej dla materiału
 4. Sprawdź, czy plama zniknęła

Wybór detergentu

Najlepszy w usuwaniu plam z czerwonego wina jest Persil Power Gel. Zanim jednak zaczniesz działać, sprawdź wszywkę, by upewnić się, że dany materiał nadaje się do prania w wodzie i wybielania tlenem. Do kolorowych tekstyliów użyj Persil Color Gel.

Przygotowanie plamy do usunięcia

Czerwone wino szybko się utrwala, musisz więc działać bezzwłocznie. Osusz plamę papierowym ręcznikiem, by usunąć jak najwięcej płynu. Nigdy nie trzyj plamy – to tylko pogorszy sytuację. Po usunięciu rozlanego wina z materiału, delikatnie nałóż na zabrudzone miejsce niewielką ilość Persil Power Gel lub Persil Color Gel, a następnie zostaw na 5–10 minut.

Pranie

Wypierz materiał wybranym detergentem Persil w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze bezpiecznej dla materiału (sprawdzając wcześniej instrukcje prania na wszywce).

Sprawdź, czy plamy z wina zniknęły

Powyższe metody usuwania plam nie zawsze działają. Jeśli plama nie zniknęła, nie wkładaj materiału do suszarki, gdyż to spowoduje utrwalenie śladów z wina. Jeżeli plama nadal jest widoczna, namocz materiał przez jedną lub dwie godziny w wodzie z dodatkiem wybranego detergentu Persil w płynie.

Usuwanie plam z czerwonego wina z różnych rodzajów odzieży i materiałów

Opisany powyżej sposób zadziała w większości sytuacji – w przypadku usuwania plam z czerwonego wina z obrusa, dżinsów, skórzanego fotela czy innego materiału. Jeśli natomiast nie możesz uprać danej rzeczy w pralce, starannie spłucz odplamiacz i zostaw miejsce po plamie do wyschnięcia na powietrzu.

Delikatne materiały, jak jedwab, skóra, wełna i welur mogą nie nadawać się do prania w pralce. Należy więc prać je ręcznie z użyciem Perwoll.

Usuwanie plam z czerwonego wina z białych ubrań, obrusów, dywanów itp.

Czerwony kolor jest dobrze widoczny na jasnej tkaninie, jeśli więc na twoich białych ubraniach czy innych tekstyliach – typu obrusy, zasłony, dywany czy koce – pojawiły się plamy z czerwonego wina, działaj jak najszybciej! W opisany powyżej sposób usuniesz również plamy z białych bluzek, spodni i dżinsów.

Usuwanie starych lub zaschniętych plam z czerwonego wina

Jeżeli masz na ubraniu, obrusie lub firankach stare, zaschnięte plamy z czerwonego wina lub nie zauważyłeś plamy po wypraniu i wysuszeniu – nie panikuj! Ciągle jest jeszcze szansa, że usuniesz zabrudzenia.

Natrzyj plamę niewielką ilością Persil Power Gel lub Persil Color Gel, delikatnie wcierając środek w materiał i zostaw na 5–10 minut. Następnie mocz całość kilka godzin w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu Persil w płynie. Potem wypierz materiał w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze z wybranym detergentem Persil. Jeżeli plama nie zniknęła, powtórz wymienione wyżej czynności.

Naturalne odplamiacze do czerwonego wina

Często mówi się, że naturalne lub domowe odplamiacze to idealne rozwiązanie do usuwania plam. W przypadku czerwonego wina (i innych plam) naturalne środki to nienajlepsze wyjście. Większość z nich, np. woda sodowa i sól, nie tylko wymagają sporo czasu i pracy, ale mogą też nie działać. Inne, jak nadtlenek wodoru, mogą zmienić kolor materiału. Postaw na detergent Persil – on został stworzony do usuwania plam z czerwonego wina. Przypadkowo rozlałeś czerwone wino na bluzkę lub kanapę? Zastosuj nasze porady i weź się za plamę jak najszybciej – wtedy z pewnością ją usuniesz!

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal Active

  Żel Persil Universal Active

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • sok jagodowy nalewany ze szklanej karafki do szklanki, a obok stoi miska pełna jagód

  Usuwanie plam z soków

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usuwać plamy z kawy i herbaty

 • zadrapane krwawiące kolano chłopca w czerwonych spodenkach

  Plama z krwi