Skip to Content

Jak usunąć plamy z czerwonego wina

Kieliszek czerwonego wina to doskonałe uzupełnienie pysznego obiadu. Niestety – wystarczy jeden nieostrożny ruch ręki i plama gotowa! Na szczęście usunięcie plamy z czerwonego wina jest stosunkowo łatwe – wystarczy, że zadziałasz natychmiast, zanim zabrudzenie zdąży się utrwalić. Dowiedz się, jak to zrobić.

przewrócony kieliszek z czerwonym winem i plamy z czerwonego wina na białym dywanie

Plamy z czerwonego wina i ich rodzaje

Jest wiele rodzajów czerwonego wina ­– shiraz, merlot, cabernet, malbec, pinot noir, zinfadel, wina różowe i o wiele więcej. Niezależnie od tego, jakim winem popijasz makaron, stek czy przystawkę, przypadkowe rozlanie to gwarantowana plama na ubraniu.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina krok po kroku

1. Wybierz odpowiedni żel, kapsułki lub proszek Persil, mając na uwadze rodzaj i kolor materiału.

2. Jak najszybciej nałóż odplamiacz na zabrudzenie (zapoznaj się z informacjami na metce i upewnij się, że jest to bezpieczne dla tkaniny). Pamiętaj o tym, aby nie trzeć plamy.

3. Wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze, bezpiecznej dla materiału.

4. Upewnij się, że plama została całkowicie usunięta. Jeżeli tak się nie stało, przed suszeniem powtarzaj powyższe kroki aż do skutku.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina: Wybór detergentu

Najlepiej w usuwaniu plam z czerwonego wina sprawdzi się Persil Active Gel (w przypadku białych tkanin). Do kolorów użyj natomiast Persil Color Gel. Zanim jednak zaczniesz działać, sprawdź metkę, by upewnić się, że dany materiał nadaje się do prania w wodzie i wybielania tlenem.

Przygotowanie plamy z czerwonego wina do usunięcia

Czerwone wino szybko się utrwala, musisz więc działać bezzwłocznie. Osusz plamę papierowym ręcznikiem, by usunąć jak najwięcej cieczy. Nigdy nie trzyj plamy – to tylko pogorszy sytuację. Po usunięciu rozlanego wina z materiału, delikatnie nałóż na zabrudzone miejsce niewielką ilość Persil Power Gel lub Persil Color Gel i pozostaw na 5–10 minut.

Pranie plamy z czerwonego wina

Wypierz materiał wybranym detergentem Persil w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze bezpiecznej dla materiału (sprawdzając wcześniej instrukcje prania na metce).

Sprawdź, czy plamy z wina zniknęły

Powyższe metody usuwania plam nie zawsze działają. Jeśli zabrudzenie nie zniknęło, nie wkładaj materiału do suszarki, gdyż to spowoduje utrwalenie plamy z czerwonego z wina. Jeżeli plama nadal jest widoczna, namocz materiał przez jedną lub dwie godziny w wodzie z dodatkiem wybranego detergentu Persil w płynie.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z różnych rodzajów odzieży i materiałów

Opisany powyżej sposób zadziała w większości sytuacji – w przypadku usuwania plam z czerwonego wina z obrusa, dżinsów, skórzanego fotela czy innego materiału. Jeśli natomiast nie możesz wyprać danej rzeczy w pralce, starannie spłucz odplamiacz i pozostaw tkaninę do wyschnięcia na świeżym powietrzu.

Delikatne materiały, takie jak jedwab, skóra, wełna i welur mogą nie nadawać się do prania w pralce. W celu usunięcia plamy z czerwonego wina należy więc prać je ręcznie z użyciem Perwoll.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z białych ubrań, obrusów i dywanów

Czerwony kolor jest dobrze widoczny na jasnej tkaninie, jeśli więc na twoich białych ubraniach czy innych tekstyliach – typu obrusy, zasłony, dywany czy koce – pojawiły się plamy z czerwonego wina, działaj jak najszybciej! W opisany powyżej sposób usuniesz również plamy z białych bluzek, spodni i dżinsów.

Usuwanie starej lub zaschniętej plamy z czerwonego wina

Jeżeli masz na ubraniu, obrusie lub firankach stare, zaschnięte plamy z czerwonego wina lub nie zauważyłaś zabrudzenia po wypraniu i wysuszeniu – nie panikuj! Nadal jest jeszcze szansa, że skutecznie usuniesz plamę.

Natrzyj zabrudzenie niewielką ilością Persil Active Gel lub Persil Color Gel, delikatnie wcierając środek w materiał i pozostaw na 5–10 minut. Następnie mocz całość kilka godzin w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu Persil w płynie. Na koniec wypierz materiał w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze z wybranym detergentem Persil. Jeżeli plama nie zniknęła, powtórz wymienione wyżej czynności.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina domowym sposobem?

Często mówi się, że naturalne lub domowe odplamiacze to idealne rozwiązanie do usuwania plam. Jednak w przypadku czerwonego wina (i innych zabrudzeń) naturalne środki to nie najlepsze wyjście. Większość z nich, np. woda sodowa i sól, nie tylko wymagają sporo czasu i pracy, ale mogą też nie działać. Inne, jak nadtlenek wodoru, mogą zmienić kolor materiału. Postaw na profesjonalny detergent Persil, który został stworzony do usuwania plam z czerwonego wina, a jednocześnie dba o tkaninę.

Teraz już wiesz, jak usunąć plamy z czerwonego wina, a wieczorne spotkanie z przyjaciółmi na pewno nie skończy się tragedią!

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • sok jagodowy nalewany ze szklanej karafki do szklanki, a obok stoi miska pełna jagód

  Usuwanie plam z soków

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy

 • zadrapane krwawiące kolano chłopca w czerwonych spodenkach

  Jak usunąć plamy z krwi: Przewodnik