Skip to Content

Plama z kurkumy: Jak się jej pozbyć?

Kurkuma sprawia, że potrawy mienią się cudownie apetycznym, złotym kolorem. Mniej przyjemnie jest jednak, gdy przyprawa ląduje na tekstyliach. Niezależnie od tego, czy plama powstała w wyniku kontaktu z kurkumą w proszku, czy spożywaniu potraw zawierających ten składnik, takich, jak curry, usunięcie jasnożółtej plamy wymaga nieco starań. Kurkuma zawiera kurkuminę, która nadaje intensywny kolor i nie jest rozpuszczalna w wodzie. Oznacza to, że plamy z kurkumy nie da się tak po prostu zmyć. Dzięki poniższym poradom i wskazówkom Persil, uda Ci się pozbyć uciążliwych przebarwień.

Jak usunąć plamy z kurkumy krok po kroku

Krok 1: Jak najszybciej przystąp do działania, aby jak najmniej kurkuminy osadziło się we włóknach. Usuwaj zabrudzenie z powierzchni tkaniny suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym  bez wcierania tak ostrożnie, jak to tylko możliwe. Do obróbki wstępnej użyj  żelu Persil. Nałóż go bezpośrednio na plamę, delikatnie potrzyj opuszkami palców i pozostaw na 20 minut, po czym spłucz pod bieżącą wodą.

Krok 2: Po obróbce wstępnej należy wykonać pranie. Aby uzyskać optymalne wyniki prania, należy właściwie dopasować produkt do materiału. Żel Persil Color lub kapsułki Persil Discs 4w1 Color sprawdzi się idealnie w przypadku kolorowych, natomiast Persil Universal lub kapsułki Persil Discs 4w1 Universal w przypadku białych ubrań. Jeżeli odzież została wykonana z bardzo delikatnego materiału, takiego, jak wiskoza lub wełna, zastosuj detergent do prania delikatnych ubrań np. Perwoll

Krok 3: Wypierz ubranie w pralce w najwyższej dopuszczalnej temperaturze zgodnie z Informacją na metce.

Gotowe! Sprawdź, czy plama z kurkumy została całkowicie usunięta. Jeżeli tak się nie stało, powtarzaj pranie aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Rada specjalisty: W przypadku starych zaschniętych plam zaleca się zastosowanie odplamiacza dobranego do rodzaju tkaniny i jej koloru.  Przed użyciem odplamiacza przetestuj go na niewidocznej części materiału, aby przekonać się, czy nie działa on negatywnie na włókna lub kolor. Unikaj także wszelkiego rodzaju domowych sposobów i korzystaj jedynie z profesjonalnych środków. detergentów. postępując dokładnie wg instrukcji ich użycia. Niektóre ubrania wymagały będą  czyszczenia w pralni chemicznej.

Kontrola plamy

Nigdy nie susz ubrania przed upewnieniem się, że plama została całkowicie usunięta. Jeżeli zabrudzenie jest nadal widoczne, przez kilka godzin mocz tkaninę w wodzie z  detergentem lub ponownie zastosuj odplamiacza. Następnie ponownie wypierz ubranie i sprawdź, czy tym razem udało Ci się pozbyć plamy z kurkumy.

Usuwanie plam z kurkumy z różnych tkanin

W przypadku tkanin, które nie mogą być prane w pralce, detergent należy nanieść na zabrudzony obszar, a następnie delikatnie spłukać go ciepłą wodą. Proces ten powtarzaj aż do skutku.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • crostini z truskawkami i pistacjami leży na talerzu udekorowanym jagodami

  Owoce i warzywa: usuwanie plam z owoców drobnopestkowych

 • Jak usunąć plamy z jedzenia

  Jak usunąć plamy z jedzenia

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań