Skip to Content

Plama z jagód: usuwanie przebarwień po owocach leśnych

Truskawki, maliny, jeżyny – intensywny kolor tych pysznych owoców sprawia, że latem ciężko się im oprzeć. Jednak, mimo że są bardzo apetyczne, to ich sok tworzy uporczywe plamy na ubraniach. Najważniejszą rzeczą w usuwaniu takich zabrudzeń jest natychmiastowe działanie, które zapobiegnie utrwaleniu się barwnika roślinnego i cukru. Z naszymi wskazówkami żadna plama z owoców leśnych nie jest straszna!

kobieta z plamą z owoców na białej koszulce jagody w szklance z pudingiem przed ladą kuchenną udekorowaną owocami

Jak usunąć plamę po jagodach krok po kroku?

Krok 1: zdrap jak najwięcej pozostałości jagód lub innych owoców leśnych z ubrania i delikatnie wetrzyj odpowiedni detergent.

Krok 2: odwróć ubranie na lewą stronę i spłucz zimną wodą.

Krok 3: wybierz odplamiacz oraz detergent Persil odpowiedni dla rodzaju tkaniny.

Krok 4: wypierz ubranie w najwyższej zalecanej na metce temperaturze prania.

Gotowe! Przed suszeniem upewnij się, że zabrudzenie zostało całkowicie usunięte. Jeśli plama jest nadal widoczna, należy ponownie potraktować ją odplamiaczem.

Rada specjalisty: przed zastosowaniem odplamiacza, wypróbuj go na niewidocznym miejscu ubrania.

Plama z owoców leśnych: wszystko co musisz wiedzieć

Owoce leśne są bardzo zdrowe, ale jeśli dojdzie do zabrudzenia ubrania, należy wiedzieć jak postępować, ponieważ silne barwniki mogą pozostawić trwałe, widoczne ślady. Jeżeli nie podejmiesz natychmiastowych kroków, cukier zawarty w owocach spowoduje żółtawe przebarwienia, których bardzo trudno będzie się pozbyć.

Czyszczenie przy użyciu odplamiacza tlenowego jest często najlepszym sposobem na usunięcie tak uporczywych plam. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zachować jakość swoich ulubionych ubrań.

Wybierz odpowiedni detergent

Plama z jagód czy plama z malin wymaga szybkiego działania. Dlatego upewnij się, że zawsze masz pod ręką odpowiedni detergent Persil i odplamiacz. Do białych materiałów najlepiej zastosować żel Persil Universal lub kapsułki Persil Discs 4w1 Universal. Natomiast do kolorów postaw na żel Persil Color lub kapsułki Persil Discs 4w1 Color.

Czyszczenie wstępne

Zeskrob jak najwięcej miąższu i usuń nadmiar cieszy suchym ręcznikiem. Następnie odwróć ubranie na lewą stronę i spłucz zimną wodą. Nanieś odplamiacz bezpośrednio na plamę, postępując zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na opakowaniu. Odczekaj, aż preparat zacznie działać, ale nie dopuść do jego wyschnięcia. Alternatywnie możesz użyć detergentu Persil o silnych właściwościach czyszczących.

Pranie plam z owoców lesnych

Im wyższa temperatura prania, tym lepsza skuteczność wybielacza. Dlatego, aby skutecznie usunąć plamę po owocach leśnych, należy prać ubrania w najwyższej temperaturze wody (sprawdź metkę). Po praniu upewnij się, czy plama została całkowicie usunięta. Jeżeli tak się nie stało, powtórz proces. Jeżeli ubrania wykonane są z mocnego materiału, możesz je także namoczyć przez około pół godziny w roztworze z detergentu Persil, a następnie ponownie wyprać.

Plama z jagód na delikatnych tkaninach

Kiedy owoce leśne wylądują na bawełnianej koszuli, problem jest stosunkowo łatwy w rozwiązaniu, ponieważ bawełna może przetrwać wielokrotne pranie. Ale co zrobić, gdy plama pojawi się na jedwabiu, wełnie lub kaszmirze? Zawsze wybieraj detergent, który najlepiej nadaje się do danej tkaniny i przestrzegaj zaleceń podanych na metce. Dla jedwabiu i wełny zastosuj płyn Perwoll.

Plama z jagód na białych ubraniach

Plamy z owoców leśnych na białym ubraniu pozbędziesz się w dokładnie taki sam sposób jak w przypadku kolorów. W tym przypadku warto jednak zastosować detergent dostosowany specjalnie do białego. Może się zdarzyć, że w przypadku jasnych tkanin całkowite usunięcie zabrudzenia będzie wymagało kilku prań.

Lato to czas na świeże i soczyste jagody. Dzięki naszym radom możesz cieszyć się tym sezonem i nie musisz martwić się o plamy. Sprawdź więcej ciekawych wskazówek w naszym poradniku.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy