Skip to Content

Plama z długopisu: Usuwanie

Podpis na umowie kupna wymarzonego domu, akcie małżeństwa czy umowie o pracę: odrobina tuszu we właściwym miejscu sprawia ogromną radość. Jednak tylko wtedy, gdy ląduje na papierze, bo na ubraniach nie jest już tak mile widziana. Persil wyjaśnia, jak usunąć plamę z długopisu.

plama z długopisu

Usuwanie plam z długopisu krok po kroku

Krok 1: Aby usunąć długopis z ubrania, najlepiej jest zwilżyć plamę gąbką nasączoną czystym alkoholem lub potraktować ją bezpośrednio odpowiednim odplamiaczem.

Krok 2: Wybierz detergent odpowiedni dla danej tkaniny i namocz obszar z zaschniętymi plamami (najlepiej przez całą noc), dokładnie rozpuść go w wodzie.

Krok 3: Wypierz tkaninę w najwyższej możliwej temperaturze (sprawdź zalecenia na metce).

Gotowe! Sprawdź efekty, patrząc na obszar, na którym znajdowała się plama pod światło. Jeśli jest nadal widoczna, powtórz powyższe kroki.

Rada specjalisty: W przypadku stosowania alkoholu i odplamiacza, nie należy pocierać plamy, ponieważ spowoduje to wniknięcie tuszu w głąb tkaniny.

Usuwanie plam z długopisu atramentowego: O czym należy pamiętać

Atrament w długopisie składa się zazwyczaj z mieszaniny barwnika, żywicy i rozpuszczalnika – ten ostatni utrzymuje płynność atramentu. Poza wkładem atrament szybko wysycha, co jest pożądane w momencie, gdy ląduje na papierze. Na tekstyliach, jednakże szybkie schnięcie stanowi problem, więc zawsze staraj się reagować natychmiastowo.

Usunięcie bardzo dużych lub wyschniętych plam może być niemożliwe w domu. W takim przypadku lepiej jest oddać ubranie do pralni chemicznej – nie eksperymentuj z domowymi sposobami, ponieważ mogą one uszkodzić tkaninę. Na szczęście, w większości przypadków plamy są małe i można je z łatwością usunąć w domu.

Plama z długopisu: Czyszczenie wstępne

Plamę z długopisu należy wstępnie potraktować alkoholem, odplamiaczem lub mieszanką letniej wody i odpowiedniego detergentu. W tym celu zanurz małą gąbkę lub czystą szmatkę w płynie do prania i delikatnie naciskając, sprawdź trwałość koloru w niewidocznym miejscu. Jeżeli kolor nie schodzi, możesz ostrożnie potrzeć gąbką plamę.

Każdy, kto często usuwa plamy z tuszu i długopisu, wie, że zwykle nie są one rozpuszczalne w wodzie i tak też jest z plamami z długopisów atramentowych. Dlatego do obróbki wstępnej potrzebny jest co najmniej jeden odpowiedni detergent. Rozpuść jego niewielką ilość w wodzie i namocz ubranie przez noc.

Plama z długopisu: Pranie

Jeśli w poprzednim kroku nie został użyty detergent, będzie on potrzebny teraz. Istotne jest, aby został on dopasowany do rodzaju i koloru tkaniny. Jeśli atrament wylądował na białym obrusie, należy zastosować środek z linii Persil Universal. Jeśli chcesz usunąć plamę z jeansów, idealnym rozwiązaniem będzie jeden z produktów z gamy Persil Color. Produkty te chronią kolor tkaniny i jednocześnie usuwają plamę z długopisu. Po znalezieniu odpowiedniego środka piorącego tkanina z plamą powinna zostać wyprana w najwyższej możliwej temperaturze.

Kontrola

Po praniu jeszcze wilgotną tkaninę należy natychmiast sprawdzić pod światło. Jeżeli plama nie została całkowicie usunięta, należy powtórzyć cały proces. Jeśli udało się pozbyć zabrudzenia, wysusz tkaninę. Teraz możesz ponownie nosić swoje ubranie z dumą – być może przy okazji składania kolejnego ważnego podpisu.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy