Skip to Content

Jak się pozbyć plamy z curry

Uwielbiasz pyszne curry i inne pikantne przyprawy? Większość z nich ma piękny odcień, ale niestety nadają go nie tylko potrawom, ale także ubraniom i innym tekstyliom. Jednak dzięki naszym wskazówkom możesz z łatwością pozbyć się nawet uporczywych plam. Dowiedz się, jak usunąć plamę z curry lub innych przypraw.

Mehrere Kochlöffel voll mit unterschiedlichen Gewürzen wie Curry liegen hübsch drappiert auf einem runden Tablett aus Marmor.

Jak usunąć plamę z curry krok po kroku

Krok 1: Wybierz odpowiedni detergent Persil i odplamiacz dostosowany do rodzaju odzieży. Pamiętaj, aby wcześniej zapoznać się z symbolami na metce.

Krok 2: Wstępnie potraktuj plamę odplamiaczem, zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na opakowaniu.

Krok 3: Wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze (zgodnie z metką).

Gotowe! Po praniu (ale przed suszeniem) sprawdź, czy plama została całkowicie usunięta. Jeżeli zabrudzenie jest nadal widoczne, powtarzaj powyższe kroki, aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Rada eksperta: Uporczywe plamy z curry najlepiej moczyć przez kilka godzin w mieszance ciepłej wody, detergentu i odplamiacza. Następnie ubranie można włożyć bezpośrednio do pralki lub wyprać je ręcznie.

Jak sprać curry i inne przyprawy?

Odrobina curry wylądowała na Twojej nowej białej koszuli? Doprawiony sos pozostawił plamy na obrusie? Oczywiście te intensywne kolory wyglądają w tych miejscach mniej pięknie niż na talerzu. Najlepiej, jeśli zapamiętasz prostą zasadę: Plamy spowodowane przez pyszne, ale barwiące przyprawy, takie jak curry, powinny być jak najszybciej usunięte. W ten sposób przyprawa nie ma czasu, aby wejść w głąb tkaniny. Jednak nawet jeśli plama jest nieco starsza, nie ma powodów do obaw i pozbywania się uszkodzonej odzieży. Poniższe wskazówki ułatwią usunięcie starszych i uporczywych plam po curry.

Czym usunąć plamy z curry

Usuwając plamy z curry, kurkumy, papryki i innych przypraw, używaj detergentu i odplamiacza, który jest odpowiedni dla danej tkaniny i koloru. Użyj Persil DISCS 4w1 Universal lub żel Persil Universal Active do białych ubrań, a do kolorowych postaw na Persil DISCS 4w1 Color lub żel Persil Color Active.

Czyszczenie wstępne

Dobrym sposobem na plamy z gęstych, pikantnych sosów, takich jak te spowodowane przez curry lub chilli, jest usunięcie jak największej ilości płynu jeszcze przed czyszczeniem. W tym celu delikatnie przykładaj czystą ściereczkę lub papierowy ręcznik do plamy z curry (nie pocieraj). Następnie zapoznaj się z symbolami znajdującymi się na metce, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj odplamiacza możesz zastosować. Nałóż odpowiedni produkt bezpośrednio na plamę lub namocz tkaninę w roztworze wody i odplamiacza. Alternatywnie, zamiast silnego środka, możesz użyć jednego z żeli Persil.

Pranie w pralce

Po wstępnym przygotowaniu plamy z curry, włóż ubranie do pralki. Ponieważ przyprawy mają właściwości silnie barwiące, wymagana jest pełna moc prania. Ustaw najwyższą możliwą temperaturę (zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na metce) oraz użyj sporej ilości detergentu.

Kontrola końcowa

Zanim wysuszysz ubranie, sprawdź, czy plama rzeczywiście zniknęła. Jeżeli nie udało Ci się całkowicie usunąć plamy z curry, powtórz cały cykl prania i dodaj niewielkiej ilości odplamiacza do pralki. Alternatywnie, namocz ubranie w roztworze ciepłej wody, detergentu i odplamiacza na kilka godzin, a następnie ponownie wypierz ubranie.

Usuwanie plam z curry z białych ubrań

Powyższe kroki, w większości przypadków, pozwolą na pozbycie się plam z curry i innych przypraw również z białych ubrań. Jeżeli jednak zabrudzenie jest wyjątkowo uporczywe i trudne do usunięcia, pamiętaj o moczeniu ubrania w mieszance detergentu i ciepłej wody jeszcze przed rozpoczęciem procesu obróbki wstępnej i prania.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy

 • Usuwanie plam z pomidorów

  Usuwanie plam z pomidorów

 • Usuwanie plam - informacje ogólne

  Usuwanie plam - informacje ogólne