Skip to Content

Jak używać detergentu do prania

Dla wielu z nas pranie to jeden z codziennych obowiązków, dlatego wydaje nam się, że wiemy jak używać detergentów do prania: wystarczy wlać nakrętkę detergentu do bębna i włączyć pralkę, prawda? Niezupełnie. W rzeczywistości właściwa ilość detergentu zależy od kilku czynników decydujących o skuteczności prania. Dlatego aby cieszyć się długotrwałą świeżością swoich ubrań, musisz wiedzieć, jak prawidłowo używać detergentu do prania i dozować go. Informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jak używać detergentu do prania

Dawka detergentu do prania

Umiejętność prawidłowego odmierzania detergentu do prania jest kluczowa, o ile nie najważniejsza, dla osiągnięcia doskonałych rezultatów. Wiesz pewnie, że ubrania nie będą całkiem czyste, jeśli ilość detergentu jest zbyt mała, ale niestety zasada „im więcej, tym lepiej” w tym przypadku się nie sprawdza. Użycie zbyt dużej ilości detergentu nie podniesie ich poziomu czystości – może wręcz sprawić, że odzież będzie wyglądać na brudną, a pralka zacznie się zapychać od nadmiaru detergentu. Ponadto unikanie nadużywania detergentu w dłuższej perspektywie przekłada się na znaczne oszczędności.

Prawidłowa dawka detergentu do prania zależy od następujących czynników:

 • Receptura używanego detergentu: różne receptury detergentu, takie jak Universal lub Hygienic Cleanliness, często wymagają użycia różnych dawek.
 • Rodzaj detergentu (płyn, Discs™ itp.): dawkę płynnego detergentu określa się w mililitrach, a kapsułki zawierają już odmierzoną ilość detergentu.
 • Wielkość wsadu: w większości przypadków im więcej ubrań do prania, tym większa potrzebna dawka detergentu.
 • Poziom zabrudzenia ubrań: im brudniejsze są ubrania, tym większa dawka detergentu do prania.
 • Twardość wody: jeśli mieszkasz w regionie o twardej wodzie, potrzebujesz więcej detergentu.
 • Wybrany program prania: w przypadku wyjątkowo uporczywych plam, konieczne może być wcześniejsze polanie lub posypanie ich detergentem oraz namaczanie ubrań.

Szczegółowe informacje na temat odmierzania dawek detergentu do prania znajdują się na opakowaniu używanego produktu Persil®.

Używanie płynnego detergentu do prania

Wystarczy wlać detergent w płynie do odpowiedniej przegródki szuflady dozującej. Informacje na temat właściwej przegródki znajdziesz w instrukcji obsługi pralki. Lepiej nie dozować detergentu bezpośrednio na pranie. Może on nie rozpuścić się i pozostawić na ubraniach nieprzyjemny osad

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jeśli masz dzieci, podczas korzystania z detergentów do prania musisz zawsze zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Kolorowe detergenty do prania, zwłaszcza kapsułki Discs™, przyciągają uwagę ciekawskich dzieci. Dlatego dbaj o to, aby przechowywać detergenty do prania poza ich zasięgiem.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Persil DISCS 4w1 Universal

  Persil DISCS 4w1 Universal

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy