Jak usuwać plamy z kawy i herbaty

Kawa i herbata to napoje pite codziennie przez miliony ludzi na całym świecie. Jednak za każdym razem, gdy rozkoszujesz się filiżanką kawy lub herbaty, dramat jest o krok – chwila nieuwagi i ubranie zrujnowane!

Usuwanie plam z kawy i herbaty jest względnie proste. Nie ma znaczenia, czy rozlałeś zieloną lub czarną herbatę czy espresso. Plamy usuniesz w kilku prostych krokach.

tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

Usuwanie plam z kawy i herbaty: krok po kroku

 1. Usuń nadmiar płynu, osuszając plamę czystą, suchą ściereczką
 2. Wybierz odplamiacz Persil odpowiedni do koloru i rodzaju materiału
 3. Nałóż detergent na plamę
 4. Wypierz i wypłucz ubranie w zimnej wodzie
 5. Sprawdź, czy plama zniknęła

Wybierz detergent

Do usuwania plam z kawy i herbaty z białych ubrań wybierz Persil Universal. Do odzieży kolorowej użyj Persil Color lub Persil Color Gel. Podczas usuwania plam zawsze sprawdzaj na wszywce, czy ubranie nadaje się do prania w wodzie.

Przygotowanie do usuwania plam z kawy i herbaty

Osusz plamę czystą ściereczką, by usunąć tyle płynu, ile się da, a następnie zastosuj detergent Persil Color Gel lub Persil Power Gel bezpośrednio na plamę. Delikatnie wetrzyj go i zostaw na 5–10 minut. Jeżeli plama jest uporczywa, zmieszaj wybrany detergent Persil z letnią wodą i namaczaj ubranie przez kilka godzin. Pamiętaj, by zawsze przed użyciem detergentu Persil sprawdzić trwałość kolorów w niewidocznym miejscu.

Pranie

Dobrym pomysłem przy usuwaniu plam z kawy i zielonej herbaty jest namoczenie ubrań w zimnej wodzie. Do prania należy jednak zastosować najwyższą bezpieczną dla materiału temperaturę – wskazówki znajdziesz na wszywce. Większość plam zniknie już po pierwszym praniu, ale jeżeli będą one nadal widoczne, powtórz czynności wstępne i samo pranie.

Usuwanie plam z kawy i herbaty z różnych rodzajów odzieży i materiałów

Jeżeli usuwasz plamy z kawy z koszul, spodni czy obrusów, powyższe czynności przyniosą pożądany skutek. Jeśli natomiast oblałeś kawą delikatny materiał, potrzebny jest inny detergent i inna technika. O ile bluzki z poliestru i bawełny można prać w pralce, o tyle te z jedwabiu czy wełny nie nadają się do prania automatycznego. Takie tkaniny najlepiej pierz ręcznie, wybierając Perwoll.

Usuwanie plam z kawy i herbaty z kolorowych materiałów

Pamiętaj, by zawsze przed użyciem detergentu Persil sprawdzić trwałość koloru ubrania lub materiału w niewidocznym miejscu. Do walki z plamami z kawy na białej odzieży zawsze używaj Persil Universal, który został stworzony z myślą o białych materiałach.

Usuwanie zaschniętych plam z kawy i herbaty

Jeśli plamy z kawy i herbaty zdążyły zaschnąć, usunięcie ich będzie nieco trudniejsze. Aby pozbyć się zabrudzeń z białej bluzki lub spodni, namocz odzież na przynajmniej jedną godzinę w letniej wodzie z dodatkiem detergentu Persil. Czasami może być konieczne namaczanie ubrania przez całą noc. Następnie natrzyj plamę tym samym preparatem, wypłucz materiał i upierz go zgodnie z opisem powyżej.

Domowe i naturalne środki do usuwania plam z kawy i herbaty

Unikaj stosowania naturalnych i domowych środków do usuwania plam z kawy i herbaty. W przeciwieństwie do takich produktów, jak Persil Power Gel, Persil Color i Persil Color Gel, nie nadają się one do usuwania plam, a często mogą narobić jeszcze większych szkód. Wcieranie alkoholu może uszkodzić włókna niektórych delikatnych materiałów, a nadtlenek wodoru może zmienić kolor materiału. Z kolei ocet może po dłuższym czasie uszkodzić gumowe i plastikowe elementy pralki. Już nigdy przypadkowo rozlany napój nie zrujnuje ci dnia! Usuń szybko plamy z kawy i herbaty, stosując powyższe porady.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal Active

  Żel Persil Universal Active

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • blady labrador leży na pleachc z pluszowym pieskiem na szyi

  Usuwanie plam pozostawianych przez zwierzęta domowe