Skip to Content

Jak usunąć pleśń z ubrania

Włączyłaś pralkę rano i chciałaś ją opróżnić, jak tylko zakończy się pranie? Później wyszłaś na ważne spotkanie biznesowe, spotkałaś się ze znajomymi, poszłaś do restauracji i w mgnieniu oka zrobiło się późno. Dopiero następnego dnia rano przypomniałaś sobie, że nie rozwiesiłaś prania. Pleśń na ubraniach pozostawionych w pralce rozwija się bardzo szybko. Takie plamy nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą także wydawać nieprzyjemny zapach. Dowiedz się, jak usunąć pleśń z ubrania!

róg białej tkanin z plamami pleśni

Jak usunąć pleśń z ubrania krok po kroku

Krok 1: wybierz odpowiedni żel Persil oraz (ewentualnie) odplamiacz do czyszczenia wstępnego. Do prania w pralce możesz postawić na detergent w proszku.

Krok 2: w przypadku czyszczenia wstępnego, nałóż detergent w żelu lub odplamiacz na plamy. Możesz delikatnie potrzeć go szczoteczką do zębów.

Krok 3: wypierz ubrania w najwyższej możliwej temperaturze. W celu jej określenia zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce.

Gotowe! Przed suszeniem upewnij się, że pleśń na ubraniach zniknęła! W razie potrzeby powtarzaj powyższe kroki aż do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu.

Rada specjalisty: białe, mocne tkaniny przed praniem możesz potraktować odplamiaczem chlorowym (pamiętaj jednak o zachowaniu należytych środków ostrożności).

Czym jest pleśń na ubraniach?

Pleśń jest małym grzybem, który tworzy się i przylega do włókien ubrań. Oczywiście nie chcesz, aby się rozprzestrzeniała, osiadała na innych ubraniach, a nawet migrowała na dywany lub meble tapicerowane – usuń plamy tak szybko, jak to tylko możliwe.

Na szczęście pleśń na ubraniach można szybko usunąć, stosując intensywne czyszczenie!

Jak usunąć pleśń z ubrania: wybierz odpowiedni detergent i odplamiacz

Wybór odpowiedniego środka do usuwania pleśni z ubrań zależy przede wszystkim od koloru i materiału. Przedstawiamy listę detergentów, które najlepiej nadają się do poszczególnych rodzajów odzieży:

Pleśń na ubraniach: czyszczenie wstępne

Materiał decyduje o sposobie postępowania przy czyszczeniu wstępnym plam. Jeśli tkanina jest mocna i trwała (np. bawełna lub jeans), użyj czystej szczoteczki do zębów, aby wyczyścić plamę z pleśni.

Pamiętaj: zrób to na zewnątrz, aby zarodniki pleśni nie przedostały się na inne przedmioty znajdujące się w domu!

Dla delikatnych tkanin (takich jak jedwab), zastosuj odpowiedni odplamiacz (nie stosuj odplamiacza chlorowego) i bardzo delikatnie wetrzyj go w plamę. Następnie namocz ubranie na krótko w mieszance detergentu w żelu z zimną wodą. 

Jak usunąć pleśń z ubrania: pranie i płukanie

Pierz ubrania zgodnie z informacjami na metce, w najwyższej możliwej temperaturze. Jest to najlepszy sposób na zabicie pozostałych zarodników.

Kontrola

Przed suszeniem sprawdź, czy pleśń na ubraniach nie jest już widoczna. W przeciwnym razie ponownie namocz tkaninę w odpowiednim detergencie przez co najmniej 10 minut. Następnie jeszcze raz wypierz ubranie w pralce. Pleśń na ubraniach może być bardzo uporczywa i czasami powyższe kroki muszą być powtarzane kilkukrotnie.

W przypadku plam, które nie chcą zejść nawet po wielokrotnym praniu, rozważ zastosowanie odplamiacza chlorowego (upewnij się, że jego zastosowanie jest bezpieczne dla danego ubrania). Nałóż produkt na plamę w obfitej ilości i pozostaw na 5 do 10 minut. Następnie ponownie wybierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze.

Pleśń na ubraniach wykonanych z delikatnych materiałów

Tkaniny takie jak wełna, jedwab, czy wiskoza są szczególnie delikatne, lecz równie wrażliwe na działanie pleśni. W ich przypadku należy unikać wybielaczy chlorowych, które mogłyby trwale uszkodzić włókna. Zamiast tego postaw na wybielacz tlenowy.

Pleśń na ubraniach: domowe sposoby kontra profesjonalne detergenty

Pewnie nieraz zastanawiając się, jak usunąć pleśń z ubrań, natrafiłaś na domowe metody opisane w Internecie. Niektóre z nich mogą faktycznie pomóc w usunięciu pleśni. Pamiętaj jednak, że produkty takie jak ocet, nie tylko atakują włókna ubrań, ale także Twoją pralkę, którą mogą poważnie uszkodzić.

Do usuwania plam z pleśni zawsze używaj profesjonalnych detergentów Persil, które zostały stworzone nie tylko po to, aby czyścić, ale także dbać o delikatnie włókna Twoich ulubionych ubrań.

Odkażanie pralki

Jeśli znajdziesz pleśń na ubraniach, możesz mieć pewność, że rozwija się ona również w pralce i takie same plamy pojawią się na kolejnych pranych tkaninach. W takim przypadku konieczne jest odkażenie pralki poprzez wsypanie do pustego bębna proszku do prania Persil Universal oraz włączenie programu prania o temp. 90 °C.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Deep Clean Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Deep Clean Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Deep Clean Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań: przewodnik krok po kroku

  Jak zmyć podkład z ubrań: przewodnik krok po kroku

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy