Skip to Content

Sztywne ubrania po praniu? Proste rozwiązania!

Prawdopodobnie każdy uwielbia to uczucie, gdy zakładamy na siebie świeżo pachnącą, czystą koszulę lub sweter. Gorzej, gdy okazuje się, że zamiast miłego w dotyku i miękkiego materiału wyciągamy z pralki sztywne ubrania. Nie ma jednak powodu do zmartwień! Dzięki naszym poradom i poniższemu artykułowi dowiesz się co robić w takiej sytuacji. Szorstkie ubrania po praniu już nigdy więcej nie zepsują Twojego humoru!

Dziewczynka w niebieskiej sukience trzyma różowy ręcznik nad głową.

Dlaczego pranie jest sztywne?

Jeżeli kiedykolwiek doświadczyłaś przykrej sytuacji, w której Twoje ubrania po praniu były szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, na pewno zastanawiasz się, co może być tego przyczyną. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele czynników wpływa na proces prania – cykl prania (temperatura wody, obroty bębna, itd.), rodzaj materiałów, użyte detergenty.

To właśnie te ostatnie mogą być najczęstszą przyczyną problemu. Jeżeli zauważysz sztywne ubrania po praniu, zapoznaj się z zaleceniami producenta proszku lub żelu, które znajdziesz na opakowaniu. Może się okazać, że stosujesz zbyt dużą ilość detergentu. Z drugiej strony jednak, zbyt mała ilość środków piorących może nie zapewnić wystarczającej ilości składników aktywnych do zmiękczania wody. W ostateczności może to doprowadzić do tego, że Twój ulubiony sweter po praniu nie będzie tak miękki jakbyś tego oczekiwała.

Poza tym niezwykle istotny jest również proces sortowania prania. Zawsze należy upewnić się, że nie wykładasz do pralki zbyt dużo ubrań wykonanych z grubych materiałów (szczególnie bawełnianych) takich jak jeans, czy ręczniki. Dlaczego jest to takie ważne? Tego typu materiały mają tendencję do pochłaniania dużej ilości wody, co skutkuje tym, że inne ubrania znajdujące się w pralce nie zostają dokładnie wypłukane. W ostateczności wyciągniesz twarde ubrania po praniu.

Szorstkie ubrania po praniu: Co robić?

Jak widzisz, istnieje wiele różnych czynników, które mogą sprawić, że Twoje ubrania po praniu będą szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Na szczęście nie ma powodu do zmartwień! Wystarczy, że zastosujesz się do naszych praktycznych porad:

 • Detergenty: Upewnij się, że stosujesz właściwe detergenty. Szczególnie polecamy żel Persil Universal Active do białych tkanin lub żel Persil Color Active do kolorów. Przed umieszczeniem środka piorącego w pralce, zapoznaj się z zaleceniami producenta. Dzięki temu będziesz miała pewność, że stosujesz właściwą ilość detergentu do danego rodzaju prania.

 • Sortowanie ubrań: Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że sortowanie ubrań do prania ogranicza się do kolorów. Niestety nie jest to prawdą! Umieszczając pranie w bębnie, należy je również właściwie podzielić ze względu na materiał. Szczególnie ważne jest, aby delikatne materiały były prane osobno oraz żeby w pralce nie znalazło się zbyt dużo tkanin o właściwościach chłonących wodę (z tego powodu ręczniki warto prać osobno).
 • Suszenie: Sprawdzonym sposobem na zmiękczenie ubrań jest wysuszenie ich w suszarce bębnowej. Jest to świetna metoda, która sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku ręczników. Należy jednak zachować szczególną ostrożność! Nie wszystkie tkaniny nadają się do takiego rodzaju suszenia. Żeby upewnić się, że wsadzenie danego ubrania do suszarki jest bezpieczne, zapoznaj się z symbolami znajdującymi się na metce.

Sztywne ubrania po praniu? Teraz już wiesz jak sobie z tym poradzić! Koniecznie zajrzyj na naszego bloga, aby poznać jeszcze więcej fantastycznych porad dotyczących prania.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Deep Clean Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Deep Clean Color

 • Żel Persil Freshness By Silan

  Żel Persil Deep Clean Expert Freshness by Silan

Ostatni Artykuł

 • Prawidłowa segregacja prania

  Segregacja prania: o czym warto pamiętać

 • Kobieta trzyma na rękach dziecko owinięte białym ręcznikiem.

  Jak prać ręczniki

 • wieszane pranie

  Wieszanie prania: Przewodnik