Skip to Content

Wieszanie prania: Dzięki tym poradom suszenie prania będzie szybsze

Mogłoby się wydawać, że prawidłowe wieszanie prania jest proste i właściwie nie da się tego zrobić w nieodpowiedni sposób. Istnieje jednak kilka wskazówek i trików, dzięki którym ubrania mogą schnąć nieco szybciej, a przy okazji unikniesz też nieprzyjemnych zapachów. W lecie suszenie prania przebiega zazwyczaj o wiele szybciej, ale jak to jest w miesiącach zimowych? Pomożemy Ci uporać się z pewnymi brakami w wiedzy i podpowiemy, jak wieszać pranie.

wieszane pranie

Jak rozwieszać pranie i na co należy zwrócić uwagę

W dużym uproszczeniu, zawsze staraj się wieszać pranie w taki sposób, aby wokół każdego ubrania znajdowało się jak najwięcej wolnego miejsca. Zawsze upewnij się również, że pomieszczenie jest optymalnie wentylowane. Po wyjęciu ubrań z pralki należy je najpierw krótko i energicznie wytrzepać, a dopiero potem powiesić na wieszaku. Ważne jest, aby rozplątać wszelkie węzły i splątania w ubraniach, aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Pamiętaj przede wszystkim, aby dokładnie rozłożyć każdą skarpetkę. Tkaniny jeansowe również często się plączą – w ich przypadku ważne jest także, aby poluzować splątane kieszenie. Ponadto warto upewnić się, że zamek błyskawiczny i guziki są rozpięte, aby umożliwić optymalną cyrkulację powietrza.

Wskazówka 1: Susz pranie szybko

Wykorzystaj moc słońca i latem wywieś pranie na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Jest to prawdopodobnie najprostszy, najszybszy i najbardziej ekologiczny sposób. Bezpośrednie światło słoneczne jest najbardziej efektywne i pozwala wysuszyć ubrania w naprawdę krótkim czasie. Zwłaszcza białe pranie, ręczniki i delikatne rzeczy nadają się świetnie do takiego suszenia. Zaleca się jednak ostrożność w przypadku ciemniejszych kolorów. Bezpośrednie światło słoneczne może bowiem spowodować blaknięcie materiału. Dlatego ciemne ubrania najlepiej pozostawić do wyschnięcia na powietrzu w cieniu, a nie w bezpośrednim słońcu.

Wskazówka: Nawet w zimie można wieszać pranie na zewnątrz. Mroźne temperatury sprawiają, że ubrania stają się bardziej miękkie. Jeśli nie masz luksusu posiadania balkonu, ogrodu lub tarasu, powinieneś zadbać o odpowiednią wentylację wewnątrz – nawet przy włączonym ogrzewaniu.

Wskazówka 2: Rozwieszaj pranie w odpowiedni sposób i unikaj prasowania

Nie masz pod ręką żelazka? W niektórych sytuacjach koszula nie powinna mieć nawet najmniejszych zagnieceń – na przykład podczas rozmowy o pracę lub spotkania biznesowego. Aby zapobiec ich powstawaniu, można użyć izolacji z rur i nałożyć ją na wieszak. Rezultat gwarantowany – brak zagnieceń!

Wskazówka 3: Wieszanie prania w sposób oszczędzający miejsce

Masz niewiele miejsca w mieszkaniu i nie chcesz go wykorzystywać na mokre ubrania? Aby prawidłowo rozwiesić pranie, możesz użyć oszczędzającej miejsce skrzydłowej suszarki na pranie. Jest ona pionowa i wystarczająco wysoka, aby umożliwić rozwieszenie mokrych ubrań w sposób oszczędzający miejsce. Istnieją także specjalne mocowania do wanny lub konstrukcje umożliwiające zawieszenie ubrań na suficie za pomocą linki.

Wieszanie prania: Dodatkowe wskazówki i porady

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku dzianin: Taki materiał powinien schnąć w pozycji leżącej. Dzianina jest bardzo ciężka, gdy jest mokra, i może stracić swój kształt lub rozciągnąć się podczas schnięcia. 

Skarpety należy zawsze wieszać na czubku. Jeśli chcesz prawidłowo rozwiesić pranie na zewnątrz, powinieneś użyć specjalnych spinek. Dzięki nim ubrania są napięte i luźno wiszą na linie, dzięki czemu nic się nie rozwiewa. Niektórzy wieszają jeansy na końcach spodni, a koszule na kołnierzykach. To Ty decydujesz, która opcja jest dla Ciebie najlepsza.

Teraz gdy już wiesz, jak wieszać pranie koniecznie sprawdź inne porady na naszym blogu. Dowiedz się między innymi jak segregować pranie, jak wybrać właściwy detergent oraz ile proszku do prania użyć.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Sensitive

  Żel Persil Sensitive

 • Persil DISCS 4w1 Sensitive

  Persil DISCS 4w1 Sensitive

 • Proszek Persil Sensitive

  Proszek Persil Sensitive

Ostatni Artykuł

 • Prawidłowa segregacja prania

  Segregacja prania

 • Wybór odpowiedniego detergentu do prania i pralki

  Wybór odpowiedniego detergentu do prania i pralki

 • Ile proszku do prania użyć?

  Ile proszku do prania