Skip to Content

Suszenie prania na mrozie: Poradnik

Jednym z obrazów, który pojawia się w głowie, kiedy myślimy o lecie, to pranie rozwieszone na sznurze w ogródku lub na balkonie. Jesienią i zimą taki widok jest zdecydowanie rzadziej spotykany, ponieważ większość osób postanawia suszyć ubrania wewnątrz pomieszczeń. Czy jest to właściwe zachowanie, a suszenie prania zimą na dworze naprawdę nie jest możliwe? Wyjaśniamy!

Zielony spinacz do prana wisi na sznurku pokrytym szronem

Czy suszenie prania na mrozie jest możliwe?

Odpowiedź na pytanie, czy można suszyć pranie na mrozie jest bardzo prosta – Tak! Nie ma żadnych przeciwwskazań dla takiego działania. Co prawda, mokre ubrania wywieszone zimą w ogródku lub na balkonie będą schły dłużej, ale końcowy efekt będzie dokładnie taki sam (a może nawet lepszy?) – świeże i suche ubrania. Wszystko to dzięki procesowi zwanemu sublimacją. Na początku, na wywieszonych na mrozie mokrych ubraniach pojawi się szron i lód. Następnie, zaczną przemieniać się one w parę, z pominięciem przejścia w stan ciekły! Następnym razem, gdy zrobisz pranie zimą i będziesz zastanawiała się, jak zagospodarować miejsce w mieszkaniu, po prostu wystaw suszarkę na balkon. Efekt gwarantowany! Twoje pranie będzie nie tylko suche, ale również przyjemnie świeże.

Suszenie prania na mrozie: Kiedy jest niezbędne?

Mieszkańcy mniejszych mieszkań w bloku doskonale wiedzą, jak wilgotne staje się powietrze, gdy muszą rozwiesić sporą ilość prania wewnątrz pomieszczenia. Wiąże się to nie tylko z nieprzyjemnymi zapachami, ale także z możliwością rozwoju pleśni i innych grzybów. Kilka litrów wody, które odparowuje do powietrza podczas suszenia prania, znacząco podnosi jego wilgotność. Ma to również bardzo negatywny wpływ na zdrowie osób z astmą i alergiami.

Na szczęście, wiele mieszkań, nawet tych mniejszych posiada balkon. W okresie letnim, wywieszamy na nim ubrania i kołdry do wyschnięcia. Większość osób nie robi jednak tego samego w okresie jesienno-zimowym. Zdecydowanie jest to błędem, który wynika z nieprawidłowych przekonań. Na szczęście, po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, że suszenie prania na mrozie jest nie tylko możliwe, ale i z wielu powodów zalecane.

Zalety suszenia prania na mrozie

Suszenie prania zimą na dworze ma wiele zalet, które doceniały już nasze babcie. Ubrania i pościel nie tylko będą pachniały świeżością, ale takie działanie pozwoli również na pozbycie się wszelkich bakterii i roztoczy. Jest to szczególnie zalecane w przypadku osób z alergiami.

Sporą zaletą suszenia ubrań na mrozie jest także oszczędność miejsca w pomieszczeniu, a także fakt, że w mieszkaniu nie zbiera się wilgoć. Suszenie prania w środku może być powodem powstawania grzyba i pleśni. To z kolei prowadzi do różnych chorób, w tym alergii i astmy.

Teraz, gdy już wiesz wszystko na temat suszenia prania na mrozie, koniecznie sprawdź nasze inne praktycznie poradniki i artykuły. Dowiedz się między innymi jak prać delikatne tkaniny, jak prać odzież roboczą oraz jak zmyć podkład z ubrania.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Persil DISCS 4w1 Universal

  Persil DISCS 4w1 Universal

Ostatni Artykuł

 • róg białej tkanin z plamami pleśni

  Jak usunąć pleśń z materiału

 • Usuwanie plam - informacje ogólne

  Usuwanie plam - informacje ogólne

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań