Skip to Content

Proszek czy kapsułki: Jak wybrać?

Jeszcze nie tak dawno temu w każdym domu znaleźć można było proszek do prania. Był to jedyny i sprawdzony środek piorący. Dziś na rynku dostępna jest nieskończona ilość różnych (gorszych i lepszych) zamienników. Wiele osób zastanawia się więc: kapsułki, czy proszek? Jeżeli jesteś jedną z nich, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Dowiedz się jakich!

Detergenty Persil przed pralką

Kapsułki, czy proszek: Różnice

Ogromna ilość detergentów dostępnych na sklepowych półkach może przyprawić o niemały zawrót głowy. Kapsułki, proszki, żele, płyny, perełki... A to jedynie początek wyliczanki. 

Proszek do prania znany jest chyba wszystkim. Każda osoba robiąca pranie wie, jak go dozować oraz do której przegrody w pralce go wsypać. W przypadku kapsułek sprawy wyglądają nieco inaczej. Po pierwsze, umieszcza się je bezpośrednio w bębnie pralki (zaleca się, aby kapsułkę wsadzić do bębna przed umieszczeniem w nim ubrań). Po drugie, jeśli zdecydujesz się na użycie kapsułki, możesz pominąć płyn do płukania, ponieważ jest on już zawarty w wielu dostępnych na rynku kapsułkach.

Kapsułki cechuje na pewno dużo większa wygoda używania. Nie ma bowiem potrzeby odmierzania, czy zastanawiania się, do której komory szuflady w pralce wsadzić środek. Dla wielu osób są to elementy decydujące na korzyść kapsułek. Koniecznie wypróbuj kapsułek Persil DISCS 4w1 Universal do białych ubrań lub Persil DISCS 4w1 Color do kolorów.

Proszek jest z kolei świetnym wyborem dla bardziej doświadczonych osób lub tych, którym zależy na oszczędności. Detergent w tej postaci jest niezwykle uniwersalny i można go stosować zarówno do prania w pralce, namaczania, jak i prania ręcznego. Poza tym można go swobodnie i bezpiecznie łączyć z użyciem płynu do płukania o ulubionym zapachu.

Co lepsze: Proszek, czy kapsułki?

Co kilka tygodni każda osoba robiąca pranie staje przed półką sklepową z detergentami i zastanawia się, co wybrać: proszek, czy kapsułki? Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście uzależniona od wielu różnych czynników i osobistych preferencji osoby stojącej przed sklepową półką.

Na korzyść kapsułek przemawia na pewno wygodniejsze użycie, brak potrzeby odmierzania ilości detergentu, lżejsze opakowanie, łatwiejsze przechowywanie oraz wydajność środka piorącego.

Proszek z kolei jest świetnym rozwiązaniem dla osób szukających bardziej uniwersalnego środka piorącego, który będzie można wykorzystać nie tylko do prania w pralce, ale także do namaczania, czy prania ręcznego. Poza tym proszki dostępne są na rynku o wiele dłużej od kapsułek. Sprawia to, że wiele osób zdążyło przyzwyczaić się do takiego rozwiązania, a nawet ma swój ulubiony proszek, który kupuje od lat i nie zamierza go zmieniać w najbliższym czasie.

Teraz gdy już wiesz, czy wybrać proszek, czy kapsułki, koniecznie sprawdź nasze inne artykuły i praktyczne poradniki. Dowiedz się między innymi, jak posegregować pranie, jak prać ubranka dla noworodka, oraz jak dbać o delikatne tkaniny.

Więcej Produktów

 • Persil DISCS 4w1 Color

  Persil DISCS 4w1 Color

 • Persil DISCS 4w1 Universal

  Persil DISCS 4w1 Universal

 • Proszek Persil Sensitive

  Proszek Persil Sensitive

Ostatni Artykuł

 • Prawidłowa segregacja prania

  Segregacja prania

 • Usuwanie plam - informacje ogólne

  Usuwanie plam - informacje ogólne

 • Delikatne tkaniny

  Delikatne tkaniny