Skip to Content

Pranie ręczne w pralce

Prawie każda nowoczesna pralka automatyczna wyposażona jest w tryb prania ręcznego. Wiele osób zastanawia się jednak, kiedy używać tej funkcji i czy faktycznie może ona zastąpić pranie ręczne. Pralka to ogromne ułatwienie i prawdziwy bohater każdego gospodarstwa domowego. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób jej używać tak, aby Twoje ulubione ubrania nie uległy zniszczeniu.

Młoda brunetka kobieta ubrana w żółty sweter i niebieskie spodnie, siedząca na kanapie owinięta szarym kocem i trzymająca w dłoniach białą filiżankę

Pranie ręczne w pralce: Na czym polega?

Program „pranie ręczne” w pralce jest przede wszystkim niezwykle delikatny dla ubrań. Dlaczego? Podczas tego typu cyklu prania, temperatura wody nie przekracza zwykle 30 stopni, a w wielu modelach można nawet wybrać opcję prania w zimnej wodzie. Co więcej, obroty bębna ograniczone są do minimum, szczególnie podczas wirowania. Ten ostatni etap można także całkowicie pominąć. Pamiętaj jednak, że tkaniny po wyciągnięciu z pralki będą zwykle mokre i należy je bardzo delikatnie wycisnąć ręcznie. Jeżeli masz do czynienia ze szczególnie delikatnymi materiałami, najlepiej będzie, jeśli użyjesz w tym celu czystego ręcznika.

Pranie ręczne w pralce jest więc świetnym sposobem nie tylko na oczyszczenie ulubionych ubrań ze wszelkich zabrudzeń (szczególnie tych delikatnych), ale także na zachowanie idealnego wyglądu, bez ryzyka jakichkolwiek zniszczeń. Czy jednak wszystkie tkaniny mogą być prane ręcznie w pralce?

Pranie ręczne w pralce: Do czego używać?

Jeszcze przed umieszczeniem jakichkolwiek ubrań w bębnie pralki, należy zawsze zapoznać się z symbolami znajdującymi się na metce. Dowiesz się z nich między innymi, czy twoja ulubiona koszula powinna być prana ręcznie. Jeżeli tak jest, możesz z całą pewnością umieścić ją w pralce i ustawić program prania ręcznego. Upewnij się także, czy wirowanie będzie bezpiecznym wyborem. W razie potrzeby możesz zrezygnować z tej funkcji.

Jakie materiały powinny być więc prane ręcznie w pralce? Najczęściej będą to różnego rodzaju delikatne i szlachetne tkaniny. Szczególną ostrożność należy jednak zachować w przypadku jedwabiu oraz delikatnej koronkowej bielizny, które powinny być czyszczone ze szczególną delikatnością. Lepiej więc będzie, jeśli sięgniesz po miskę z wodą i wypierzesz je ręcznie.

Co więcej, różnego rodzaju grube materiały nie powinny być prane ręcznie i w celu ich wyprania lepiej będzie postawić na inne, klasyczne cykle prania w pralce.

Czy pranie ręczne w pralce jest skuteczne?

Na pewno zastanawiasz się, czy taki szczególnie delikatny cykl prania, jakim jest pranie ręczne, pozwoli na całkowite pozbycie się zabrudzeń i plam. Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju materiału, zabrudzenia, a także od użytych detergentów. Do cyklu prania ręcznego w pralce polecamy użycie żelu Persil Sensitive, który jest szczególnie delikatny dla wrażliwej skóry.

Jeżeli na Twoich ubraniach pojawiły się uporczywe zabrudzenia, a cykl prania ręcznego w pralce nie daje sobie z nimi rady, koniecznie sprawdź nasze artykuły na temat usuwania różnego rodzaju plam.

Teraz już wiesz, jak wygląda pranie ręczne w pralce oraz kiedy wybierać ten cykl. Koniecznie zapoznaj się z naszymi innymi artykułami. Dowiedz się między innymi, jak segregować pranie, jak prać niemowlęce ubranka i nie tylko!

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Persil DISCS 4w1 Universal

  Persil DISCS 4w1 Universal

 • Żel Persil Sensitive

  Żel Persil Sensitive

Ostatni Artykuł

 • kobieta w niebieskich dżinsach stoi na białej kanapie

  Usuwanie plam z jeansów

 • białe ubrania: spodnie, spodenki i koszulki wiszą na na zewnątrz na sznurze w słońcu

  Jak usunąć plamy z białej odzieży

 • Jak prać białe ubrania

  Jak zrobić białe pranie