Skip to Content

Pranie ręczne: Poznaj jego zalety i dowiedz się, jak to zrobić

Dla niektórych jest to całkiem normalne, inni robią to raczej rzadko lub nigdy: mowa o praniu ręcznym. Pranie ręczne ma przede wszystkim tę zaletę, że jest bardzo delikatne dla wrażliwych włókien. Nowoczesne pralki posiadają co prawda specjalne cykle prania, ale rezultat jest zazwyczaj lepszy, jeśli ubrania są prane ręcznie. Chroń jedwab, wełnę i koronki, piorąc swoje ubrania ręcznie.

Ręce myją zielony kawałek materiału w czystej wodzie.

Pranie ręczne ubrań

Ogólnie rzecz biorąc, pranie ręczne jest idealne dla delikatnych materiałów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na metce odzieży. Jeśli znajduje się tam informacja o konieczności prania ręcznego, należy się do niej bezwzględnie stosować. Chociaż prać ręcznie można wszystkie ubrania. Jest to świetny sposób na oszczędzanie energii, szczególnie jeśli nie masz aż tylu brudnych rzeczy, aby załadować bęben pralki.

Pranie ręczne: Zalety

Podczas prania ręcznego nie tylko oszczędzasz energię i wodę, ale także chronisz delikatne tkaniny swoich ubrań. Dzięki delikatnemu praniu ręcznemu materiały przetrwają w idealnym stanie znacznie dłużej. Oznacza to, że w dłuższej perspektywie oszczędzasz pieniądze. Kolejna zaleta: Pranie ręczne pozwala na bardziej precyzyjne zastosowanie detergentu, mydła do prania lub odplamiacza - dzięki temu nawet silne zabrudzenia zostaną całkowicie usunięte.

Jak prać ręcznie: Instrukcja

Na samym początku dokładnie posortuj ubrania według tkanin i kolorów. Najłatwiej będzie dzielić na jasne, ciemne i kolorowe odcienie. Wynika to z faktu, że ciemne i kolorowe włókna mogą wydzielać kolor, a nie chcesz przecież, aby wylądował on na przykład na twojej ulubionej białej koszuli.
Następnie wsadź pranie do wody, która nie powinna być ona ani zbyt zimna, ani zbyt gorąca. Idealnie będzie, jeśli będziesz mogła wygodnie wsadzić do niej ręce. Pranie można prać w zlewie, w misce lub w wiadrze.
Do prania ręcznego potrzebny Ci również będzie łagodny detergent. Powinien on być odpowiedni do delikatnych tkanin i wełny, jak np. Perwoll Wool & Delicates.

Wskazówka: W zależności od materiału, z którego wykonane jest ubranie, możesz zastosować odpowiedni odplamiacz lub delikatnie wyczyścić mydłem miejsca szczególnie zabrudzone.

Następnie pozostaw pranie do namoczenia - do 30 minut w przypadku mocno zabrudzonych rzeczy. Im dłużej będzie trwał ten proces, tym mniej trzeba będzie szorować ubrania. Ważne jest, aby wszystkie rzeczy były pokryte wodą z detergentem.
Po upływie czasu namaczania należy dokładnie wypłukać ubrania chłodną wodą. Idealnie nadaje się do tego natrysk pod prysznic. Płucz pranie, aż woda będzie czysta, a na ubraniach nie będzie piany.
Teraz bardzo delikatnie wyciśnij ubrania i połóż je na suchym i czystym ręczniku. Możesz go zwinąć razem z praniem, aby wyciągnąć więcej wody z tkanin. Najlepiej jest pozostawić świeżo wyprane ubrania na ręczniku do wyschnięcia.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Sensitive

  Żel Persil Sensitive

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Żel Persil Lavender Color

  Żel Persil Lavender Color

Ostatni Artykuł

 • stopy dziecka na białej narzucie łóżka z białym pluszowym króliczkiem obok

  Usuwanie plam z płynu zmiękczającego do tkanin

 • Pranie w niskich temperaturach

  Pranie w niskich temperaturach

 • przewrócony kieliszek z czerwonym winem i plamy z czerwonego wina na białym dywanie

  Jak usunąć plamy z czerwonego wina