Skip to Content

Jak prać ścierki kuchenne?

Ścierki kuchenne są używane przynajnmiej kilka razy dziennie w różnych celach co sprawia, że szybko się brudzą. Zabrudzenia mogą nie być nawet widoczne gołym okiem, ale warto pamiętać, że wilgotne i ciepłe ścierki do naczyń są idealnym siedliskiem bakterii, wirusów i innych zagrożeń dla naszego zdrowia. Oto jak wyprać ścierki kuchnne, szczególnie, jeśli są mocno zabrudzone!

Kobieta suszy umyty talerz ręcznikiem do naczyń

Jak prać ścierki kuchenne: Zanim uruchomisz pralkę

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu najlepszych rezultatów prania, pamiętaj o 3 poniższych wskazówkach:

 • Dokładnie wypłucz ścierki kuchenne przed włożeniem ich do pralki. Materiał z którego wykoane są ścierki, codziennie narażany jest na działanie różnych płynów i detergentów. Z tego powodu zaleca się włożenie ścierek do wody jeszcze przed praniem głównym. Dzięki temu usuniesz wszelkie substancje znajdujące się w materiale, z którego są wykonane.
 • Używaj detergentu do głębokiego czyszczenia. Pamiętaj, że odpowiedni środek jest kluczem do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. Użyj żelu Persil Universal Active do białych i jasnych tkanin lub żelu Persil Color Active w przypadku kolorów.
 • Podczas prania unikaj środków zmiękczających tkaniny. Niestety mogą one negatywnie wpłynąć na właściwości chłonne materiałów, takich jak bawełna.

Ponadto, ręczniki kuchenne powinny być zawsze prane oddzielnie. Nie tylko ze względu na aspekt higieniczny, ale także ze względu na program prania. Bawełniania ścierka do naczyń jest w stanie wytrzymać bardzo wysokie temperatury. Jeśli nie chcesz więc zniszczyć swoich ubrań, lepiej jeśli wypierzesz kuchenne ścierki osobno!

Jak wyprać ścierki kuchenne?

Jeżeli pragniesz prawidłowo wyprać kuchenne ręczniki, postępuj według następujących kroków:

Krok 1: Jak prać ścierki kuchenne w pralce?

Większość ścierek do naczyń jest bardzo wytrzymała i świetnie znosi bardzo wysokie temperatury od 60°C, aż do 90°C. Jest to idealne rozwiązanie do zabijania bakterii, usuwania tłuszczu roślinnego lub zwierzęcego oraz innych pozostałości. Jeśli chodzi o wirowanie, wyższa prędkość przyspieszy kolejny krok.

Krok 2: Jak suszyć ścierki kuchenne?

Po praniu w pralce przychodzi czas na suszenie. Ścierki do naczyń muszą być odpowiednio wysuszone, aby zapobiec powstawaniu bakterii. W tym celu masz dwie możliwości: możesz powiesić wilgotne ściereczki na sznurku do ubrań lub po prostu włożyć je do suszarki z programem, który uważasz za najlepszy.

Wskazówka: Pamiętaj jednak, że nie wszystkie materiały są tak odporne, jak bawełna i len. Na przykład mikrofibra jest bardzo delikatną tkaniną, która wymaga nieco innych środków piorących!

Jak prać ścierki kuchenne wykonane z mikrofibry?

W przeciwieństwie do bawełny lub lnu, mikrofibra jest delikatniejsza i choć można ją ze spokojem włożyć do pralki, nie jest to szczególnie zalecane. Ściereczki z mikrofibry najlepiej będzie prać ręcznie, aby prawidłowo chronić włókna materiału.

Pierwsze pranie ręczne może być wyzwaniem, ale z czasem staje się dziecinnie proste. Koniecznie sprawdź nasz artykuł na temat prania ręcznego. Dowiedz się także jak prać jeans oraz w jaki sposób wybrać właściwy detergent!

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

 • Żel Persil Freshness By Silan

  Żel Persil Freshness By Silan

Ostatni Artykuł

 • Ręce myją zielony kawałek materiału w czystej wodzie.

  Pranie ręczne: Przewodnik

 • Jeans

  Jeans

 • Kobieta trzyma na rękach dziecko owinięte białym ręcznikiem.

  Jak prać ręczniki