Jak usunąć plamę po jagodach krok po kroku

Krok 1: Zdrap jak najwięcej pozostałości jagód lub innych owoców leśnych z ubrania i delikatnie wetrzyj odpowiedni detergent.

 

Krok 2: Odwróć ubranie na lewą stronę i spłucz zimną wodą.

 

Krok 3: Wybierz odplamiacz oraz detergent Persil odpowiedni dla rodzaju tkaniny.

 

Krok 4: Wypierz ubranie w najwyższej zalecanej temperaturze prania. Szczegóły znajdziesz na metce.

 

Gotowe! Przed suszeniem upewnij się, że zabrudzenia zostało całkowicie usunięte. Jeśli plama jest nadal widoczna, należy ponowni potraktować ją odplamiaczem.

 

Rada specjalisty: Przed zastosowaniem odplamiacza, wypróbuj go na niewidocznym miejscu ubrania.

 

Plama z owoców leśnych: Wszystko co musisz wiedzieć

Owoce leśne są bardzo zdrowe, a poza tym w lecie nie ma chyba nic piękniejszego niż umazane truskawkami usta dziecka. Ale jeśli dojdzie do zabrudzenia ubrania, należy wiedzieć jak postępować, ponieważ silne barwniki mogą pozostawić trwałe, widoczne ślady. Jeżeli nie podejmiesz natychmiastowych kroków, cukier zawarty w owocach spowoduje żółtawe przebarwienia, których bardzo trudno będzie się pozbyć.

 

Czyszczenie przy użyciu odplamiacza tlenowego jest często najlepszym sposobem na usunięcie tak uporczywych plam. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zachować jakość swoich ulubionych ubrań.

 

Wybierz odpowiedni detergent

Plama z jagód wymaga szybkiego działania. Dlatego upewnij się, że zawsze masz pod ręką odpowiedni detergent Persil i odplamiacz. Do białych materiałów najlepiej zastosować żel Persil Universal Active lub kapsułki Persil Discs 4w1 Universal. Natomiast do kolorów postaw na żel Persil Color Active lub kapsułki Persil Discs 4w1 Color.

 

Czyszczenie wstępne

Zeskrob jak najwięcej miąższu i suchym ręcznikiem usuń nadmiar cieszy. Następnie odwróć ubranie na lewą stronę i spłucz zimną wodą.

 

Nanieś odplamiacz bezpośrednio na plamę, postępując zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na opakowaniu. Odczekaj, aż preparat zacznie działać, ale nie dopuść do jego wyschnięcia. Alternatywnie możesz użyć detergentu Persil o silnych właściwościach czyszczących.

 

Pranie

Im wyższa temperatura prania, tym lepsza skuteczność wybielacza. Dlatego, aby skutecznie usunąć plamę po owocach leśnych, należy prać ubrania w najwyższej temperaturze wody (sprawdź metkę). Po praniu upewnij się, czy plama została całkowicie usunięta. Jeżeli tak się nie stało, powtórz proces. Jeżeli ubrania wykonane są z mocnego materiału, możesz je także namoczyć przez około pół godziny w roztworze z detergentu Persil, a następnie ponownie wyprać.

 

Plama z jagód na delikatnych tkaninach

Kiedy owoce leśne wylądują na bawełnianej koszuli, problem jest stosunkowo łatwy w rozwiązaniu, ponieważ bawełna może przetrwać wielokrotne pranie. Ale co zrobić, gdy plama pojawi się na jedwabiu, wełnie lub kaszmirze?

 

Zawsze wybieraj detergent, który najlepiej nadaje się do danej tkaniny i przestrzegaj zaleceń podanych na metce. Dla jedwabiu i wełny zastosuj płyn Perwoll.

 

Plama z jagód na białych ubraniach

Plamy z owoców leśnych na białym ubraniu pozbędziesz się w dokładnie taki sam sposób jak w przypadku kolorów. W tym przypadku warto jednak zastosować detergent dostosowany specjalnie do białego. Może się zdarzyć, że w przypadku jasnych tkanin całkowite usunięcie zabrudzenia będzie wymagało kilku prań.

 

Lato to czas na świeże i soczyste jagody. Dzięki naszym radom możesz cieszyć się tym czasem i nie musisz martwić się o plamy. Sprawdź więcej ciekawych wskazówek w naszym poradniku.

Kliknij „Play”, aby odsłuchać artykuł

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.