Jak usunąć plamy z farby z ubrań krok po kroku

Krok 1: Wypłucz jak najwięcej pigmentu z włókna. W tym celu odwróć ubranie na lewą stronę i wypłucz pod bieżącą, ciepłą wodą.

 

Krok 2: Wybierz odpowiedni detergent Persil oraz odplamiacz, który pasuje do rodzaju tkaniny. Nałóż odplamiacz i odczekaj co najmniej 30 minut – dokładne czasy działania podane są na opakowaniu. Następnie spłucz ubranie czystą wodą.

 

Krok 3: Wypierz odzież z użyciem detergentu Persil w najwyższej możliwej temperaturze podanej na metce. Na opakowaniu środka piorącego sprawdź, jaką jego ilość dodać do silnie zabrudzonych ubrań.

 

Gotowe! Natychmiast po praniu sprawdź, czy plama została całkowicie usunięta. Jeżeli nie, to powtarzaj powyższe kroki aż do skutku.

 

Rada specjalisty: W przypadku tkanin, których nie można prać w pralce, namocz plamę środkiem to prania i odplamiaczem na co najmniej 30 minut. Następnie spłucz czystą wodą.

 

Różne rodzaje plamy z farby na ubraniach

Przed rozpoczęciem procesu usuwania plamy z farby, należy określić, z jakim rodzajem plamy mamy do czynienia. Istnieje wiele rodzajów farb, barwników i lakierów:

 

  • barwniki spożywcze,
  • farby olejne,
  • farby akrylowe,
  • farby do tkanin,
  • akwarele,
  • farby lateksowe,
  • lakiery,
  • farby do włosów,
  • barwniki do jajek.

 

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem farby, barwnika czy lakieru masz do czynienia, zacznij usuwanie zabrudzenia tak szybko, jak to tylko możliwe, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

 

Jak usunąć plamy z farby, barwników i lakierów

Podczas remontu mieszkania farba do ścian znalazła się na Twoich ubraniach? A może farba do włosów skapnęła na koszulę? Nie martw się – dzięki poniższym wskazówkom usuwanie zabrudzeń jest łatwe!

 

Wybierz odpowiedni detergent

Sprawdź, czy tkanina, na której wylądowała farba, nadaje się do prania. Wybierz odplamiacz, który pasuje zarówno do rodzaju materiału, jak i jego koloru. Przed jego zastosowaniem warto jednak wypróbować go na niewidocznym skrawku ubrania.

 

Persil DISCS 4w1 Color, Proszek Persil Color oraz żel Persil Color sprawdzą się idealnie w przypadku kolorowych ubrań. Jeżeli chcesz pozbyć się plamy z białego materiału postaw na kapsułki Persil DISCS 4w1 Universal, żel Persil do białych i jasnych tkanin lub proszek Persil Universal.

 

Czyszczenie wstępne

Przed praniem należy zdrapać jak najwięcej farby lub barwnika z poplamionego miejsca. Następnie przeciągnąć ubranie na lewą stronę i przytrzymać plamę pod ciepłą, bieżącą wodą. Traktowanie plamy od drugiej strony zapobiegnie wnikaniu barwnika, farby lub lakieru w głąb włókien. Bezpośrednio na plamę nałóż ulubiony odplamiacz lub inny detergent i pozostaw na około 30 minut. Ponownie spłucz plamę wodą.

 

Pranie

Po wypłukaniu ubrań należy je natychmiast wyprać w najwyższej możliwej temperaturze (zgodnie z informacjami podanymi na metce). Po praniu upewnij się, że zabrudzenie zostało całkowicie usunięte. Jeżeli tak się nie stało, należy powtórzyć czyszczenie wstępne i pranie.

 

Jak usunąć plamy z farby z innych materiałów

Co się stanie, jeśli przez przypadek rozlejesz farbę na tapicerkę, dywan lub inną tkaninę, której nie jesteś w stanie wyprać w pralce? W takim przypadku na plamę należy nałożyć odplamiacz lub inny detergent i pozostawić go na około 30 minut (wcześniej zapoznaj się z informacjami na metce).

 

Jeśli materiał nie nadaje się do prania, zaleca się oddanie go do profesjonalnej pralni chemicznej.

 

W przypadku delikatnych włókien takich jak jedwab, czy wełna, trzeba postępować bardzo ostrożnie. Nie należy stosować silnych detergentów i odplamiaczy. Zaleca się także pranie ręczne, które nie uszkodzi delikatnych włókien.

 

Zaschnięta plama z farby na ubraniu

Usuwanie plamy z farby może być szczególnie trudne, jeśli zdążyła już zaschnąć. Zwłaszcza jeżeli ubranie było w międzyczasie suszone w suszarce bębnowej. W takim przypadku w wielu przypadkach całkowite pozbycie się zabrudzenia niestety nie będzie już możliwe. Jednym z najlepszych rozwiązań dla zaschniętych, starych plam jest namoczenie odzieży w roztworze detergentu przez co najmniej dwie godziny, a następnie pranie w pralce.

 

Plama z farby: Domowe sposoby

W niektórych przypadkach domowe sposoby mogą zdziałać cuda, ale należy do nich podchodzić sceptycznie. Niektóre domowe środki, takie jak sok z cytryny mogą trwale wybielić kolorowe tkaniny. Inne środki, takie jak alkohol lub lakier do włosów, uszkodzą nie tylko włókna ubrania, ale także pralkę! Z tego powodu zaleca się stosowanie jedynie profesjonalnych produktów, które zostały zaprojektowane z myślą o ochronie materiału i usunięciu trudnych plam.

Kliknij „Play”, aby odsłuchać artykuł

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.