Usuwanie plam z długopisu krok po kroku

Krok 1: Aby usunąć długopis z ubrania, najlepiej jest zwilżyć plamę gąbką nasączoną czystym alkoholem lub potraktować ją bezpośrednio odpowiednim odplamiaczem.

 

Krok 2: Wybierz detergent odpowiedni dla danej tkaniny i namocz obszar z zaschniętymi plamami (najlepiej przez całą noc), dokładnie rozpuść go w wodzie.

 

Krok 3: Wypierz tkaninę w najwyższej możliwej temperaturze (sprawdź zalecenia na metce).

 

Gotowe! Sprawdź efekty, patrząc na obszar, na którym znajdowała się plama pod światło. Jeśli jest nadal widoczna, powtórz powyższe kroki.

 

Rada specjalisty: W przypadku stosowania alkoholu i odplamiacza, nie należy pocierać plamy, ponieważ spowoduje to wniknięcie tuszu w głąb tkaniny.

 

Usuwanie plam z długopisu atramentowego: O czym należy pamiętać

Atrament w długopisie składa się zazwyczaj z mieszaniny barwnika, żywicy i rozpuszczalnika – ten ostatni utrzymuje płynność atramentu. Poza wkładem atrament szybko wysycha, co jest pożądane w momencie, gdy ląduje na papierze. Na tekstyliach, jednakże szybkie schnięcie stanowi problem, więc zawsze staraj się reagować natychmiastowo.

 

Usunięcie bardzo dużych lub wyschniętych plam może być niemożliwe w domu. W takim przypadku lepiej jest oddać ubranie do pralni chemicznej – nie eksperymentuj z domowymi sposobami, ponieważ mogą one uszkodzić tkaninę. Na szczęście, w większości przypadków plamy są małe i można je z łatwością usunąć w domu.

 

Plama z długopisu: Czyszczenie wstępne

Plamę z długopisu należy wstępnie potraktować alkoholem, odplamiaczem lub mieszanką letniej wody i odpowiedniego detergentu. W tym celu zanurz małą gąbkę lub czystą szmatkę w płynie do prania i delikatnie naciskając, sprawdź trwałość koloru w niewidocznym miejscu. Jeżeli kolor nie schodzi, możesz ostrożnie potrzeć gąbką plamę.

 

Każdy, kto często usuwa plamy z tuszu i długopisu, wie, że zwykle nie są one rozpuszczalne w wodzie i tak też jest z plamami z długopisów atramentowych. Dlatego do obróbki wstępnej potrzebny jest co najmniej jeden odpowiedni detergent. Rozpuść jego niewielką ilość w wodzie i namocz ubranie przez noc.

 

Plama z długopisu: Pranie

Jeśli w poprzednim kroku nie został użyty detergent, będzie on potrzebny teraz. Istotne jest, aby został on dopasowany do rodzaju i koloru tkaniny. Jeśli atrament wylądował na białym obrusie, należy zastosować środek z linii Persil Universal. Jeśli chcesz usunąć plamę z jeansów, idealnym rozwiązaniem będzie jeden z produktów z gamy Persil Color. Produkty te chronią kolor tkaniny i jednocześnie usuwają plamę z długopisu. Po znalezieniu odpowiedniego środka piorącego tkanina z plamą powinna zostać wyprana w najwyższej możliwej temperaturze.

 

Kontrola

Po praniu jeszcze wilgotną tkaninę należy natychmiast sprawdzić pod światło. Jeżeli plama nie została całkowicie usunięta, należy powtórzyć cały proces. Jeśli udało się pozbyć zabrudzenia, wysusz tkaninę. Teraz możesz ponownie nosić swoje ubranie z dumą – być może przy okazji składania kolejnego ważnego podpisu.

Kliknij „Play”, aby odsłuchać artykuł

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.