Usuwanie plam z kawy i herbaty: krok po kroku

  1. Usuń nadmiar płynu, osuszając plamę czystą, suchą ściereczką
  2. Wybierz odplamiacz Persil odpowiedni do koloru i rodzaju materiału
  3. Nałóż detergent na plamę
  4. Wypierz i wypłucz ubranie w zimnej wodzie
  5. Sprawdź, czy plama zniknęła

 

Wybierz detergent

Do usuwania plam z kawy i herbaty z białych ubrań wybierz Persil Universal. Do odzieży kolorowej użyj Persil Color lub Persil Color Gel. Podczas usuwania plam zawsze sprawdzaj na wszywce, czy ubranie nadaje się do prania w wodzie.

 

Przygotowanie do usuwania plam z kawy i herbaty

Osusz plamę czystą ściereczką, by usunąć tyle płynu, ile się da, a następnie zastosuj detergent Persil Color Gel lub Persil Power Gel bezpośrednio na plamę. Delikatnie wetrzyj go i zostaw na 5–10 minut. Jeżeli plama jest uporczywa, zmieszaj wybrany detergent Persil z letnią wodą i namaczaj ubranie przez kilka godzin. Pamiętaj, by zawsze przed użyciem detergentu Persil sprawdzić trwałość kolorów w niewidocznym miejscu.

 

Pranie

Dobrym pomysłem przy usuwaniu plam z kawy i zielonej herbaty jest namoczenie ubrań w zimnej wodzie. Do prania należy jednak zastosować najwyższą bezpieczną dla materiału temperaturę – wskazówki znajdziesz na wszywce. Większość plam zniknie już po pierwszym praniu, ale jeżeli będą one nadal widoczne, powtórz czynności wstępne i samo pranie.

 

Usuwanie plam z kawy i herbaty z różnych rodzajów odzieży i materiałów

Jeżeli usuwasz plamy z kawy z koszul, spodni czy obrusów, powyższe czynności przyniosą pożądany skutek. Jeśli natomiast oblałeś kawą delikatny materiał, potrzebny jest inny detergent i inna technika. O ile bluzki z poliestru i bawełny można prać w pralce, o tyle te z jedwabiu czy wełny nie nadają się do prania automatycznego. Takie tkaniny najlepiej pierz ręcznie, wybierając Perwoll.

 

Usuwanie plam z kawy i herbaty z kolorowych materiałów

Pamiętaj, by zawsze przed użyciem detergentu Persil sprawdzić trwałość koloru ubrania lub materiału w niewidocznym miejscu. Do walki z plamami z kawy na białej odzieży zawsze używaj Persil Universal, który został stworzony z myślą o białych materiałach.

 

Usuwanie zaschniętych plam z kawy i herbaty

Jeśli plamy z kawy i herbaty zdążyły zaschnąć, usunięcie ich będzie nieco trudniejsze. Aby pozbyć się zabrudzeń z białej bluzki lub spodni, namocz odzież na przynajmniej jedną godzinę w letniej wodzie z dodatkiem detergentu Persil. Czasami może być konieczne namaczanie ubrania przez całą noc. Następnie natrzyj plamę tym samym preparatem, wypłucz materiał i upierz go zgodnie z opisem powyżej.

 

Domowe i naturalne środki do usuwania plam z kawy i herbaty

Unikaj stosowania naturalnych i domowych środków do usuwania plam z kawy i herbaty. W przeciwieństwie do takich produktów, jak Persil Power Gel, Persil Color i Persil Color Gel, nie nadają się one do usuwania plam, a często mogą narobić jeszcze większych szkód. Wcieranie alkoholu może uszkodzić włókna niektórych delikatnych materiałów, a nadtlenek wodoru może zmienić kolor materiału. Z kolei ocet może po dłuższym czasie uszkodzić gumowe i plastikowe elementy pralki. Już nigdy przypadkowo rozlany napój nie zrujnuje ci dnia! Usuń szybko plamy z kawy i herbaty, stosując powyższe porady.

Kliknij „Play”, aby odsłuchać artykuł

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.