Usuwanie plam z białych bluzek i koszul

Białe bluzki i koszule bardzo łatwo poplamić sosami lub sokami. Jednak najczęściej zdarzają się zażółcenia, czyli plamy z dezodorantów i potu, a te trudno usunąć. Jakby tego było mało, zwykle pozostawiają one przykry zapach.

 

Usuwanie plam z białych spodni

Spodnie i szorty są najczęściej narażone na plamy z trawy, błota, brudu, kremów i środków do opalania. Każdy rodzic wie, że białe spodnie i szorty ich dzieci bardzo „lubią się” z sokami z owoców i warzyw. Nawet dorosłemu zdarza się nieświadomie wytrzeć dłonie w spodnie, brudząc je w żywnością, tłuszczem czy olejem.

 

Usuwanie plam z białych sukienek

Białe sukienki są piękne i bardzo dobrze sprawdzają się w słoneczne dni, działają jednak jak magnes na plamy! Ślady z makijażu czy krwi to codzienność każdej kobiety lubiącej biel. Do tego wiele białych sukienek szytych jest z delikatnych tkanin – usunięcie z nich plam często wymaga prania ręcznego lub czyszczenia chemicznego. Pamiętaj – zawsze sprawdź wszywkę z instrukcją prania, zanim zaczniesz usuwać plamy z białej sukienki! Jeśli masz wątpliwości – po prostu oddaj ją do pralni.

 

Usuwanie plam z białych butów sportowych

Plamy z trawy, błota, liści oraz wszelkiego brudu to nieodłączni towarzysze białego obuwia sportowego. Często twoje dzieci muszą nosić takie właśnie buty na zajęcia z w-f lub do klubu sportowego. Z białego obuwia plamy usuwamy nieco inaczej niż te z odzieży. Gdy powstały one z błota i brudu, zaczekaj, aż kompletnie wyschną, a następnie usuń je szczotką. Pozostałości zmyj ciepłą wodą. Uwaga – nie używaj nadmiernej ilości wody, by buty nią nie nasiąkły! Następnie użyj detergentu Persil i odplamiacza; przetrzyj buty szczotką lub ręcznikiem, a następnie starannie je wypłucz. Powtórz powyższe czynności w razie potrzeby. Po usunięciu plam, użyj papierowego ręcznika i wypchaj nim buty od wewnątrz. Zachowasz dzięki temu ich kształt podczas schnięcia. Jeśli chcesz szybko wysuszyć białe buty sportowe, umieść je przed pracującym wentylatorem.

 

Usuwanie plam z białej odzieży: krok po kroku

Musisz usunąć plamy z białych dżinsów, koszul, bluzek, spodni czy szortów? Postępuj zgodnie z poniższym opisem.

 

  1. Wybierz detergent Persil i odplamiacz, przeznaczony do usuwania plam z białej odzieży
  2. Natrzyj plamę
  3. Wypierz i wypłucz ubranie
  4. Sprawdź, czy plama zniknęła
  5. W razie potrzeby powtórz proces
  6. Susz odzież na słońcu, by plama w naturalny sposób wyblakła

 

Wybór detergentu

Persil Universal został zaprojektowany specjalnie do usuwania brudu, mazi i zanieczyszczeń z białych ubrań. Działa on również jak odplamiacz i wystarczy do usunięcia zabrudzeń! Unikaj naturalnych odplamiaczy, typu sok z cytryny czy nadtlenek wodoru – mogą one zmienić kolor ubrania. 

 

Przygotowanie do usuwania plam

Kolejne czynności zależą od tego, z jakim rodzajem plamy masz do czynienia. W przypadku plam z płynów, jak np. czerwone wino, osusz plamę białą ściereczką, by usunąć jak najwięcej cieczy, a następnie przepłucz zimną wodą od spodu.

 

Jeżeli zdarzyła ci się plama z żywności lub oleju, w pierwszej kolejności usuń tyle zabrudzenia, ile to możliwe. Następnie wetrzyj Persil Universal bezpośrednio w plamę i zostaw na kilka minut. W przypadku plam z dezodorantu, do wstępnego ich usunięcia najlepszy będzie odplamiacz o odczynie kwasowym (np. odrdzewiacz, który dostaniesz w drogerii). Pamiętaj jednak, by najpierw przeczytać etykietę produktu oraz instrukcję prania na wszywce.

 

Jeżeli plama jest uporczywa, możesz namoczyć ją w mieszaninie zimnej wody i detergentu. Unikaj ciepłej wody – może to utrwalić plamę.

 

Pranie i płukanie

Zawsze upewnij się, że odzież nadaje się do prania w pralce – informacje znajdziesz na wszywce. Delikatne ubrania pierz ręcznie, stosując Perwoll. Wszystkie inne materiały zawsze pierz w najwyższej dopuszczalnej temperaturze.

 

Sprawdź, czy plamy zniknęły

Sprawdź, czy po praniu plamy nadal są widoczne. Jeśli tak – powtórz czynności wstępne i pranie. Aby jeszcze skuteczniej usuwać zabrudzenia, susz białą odzież na słońcu – spowoduje to naturalne wybielenie plam.

 

Noszenie białych ubrań nie musi być katorgą! Zastosuj powyższe rady, by pozbyć się większości plam i zachować swoje białe ubrania w doskonałym stanie!

Kliknij „Play”, aby odsłuchać artykuł

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.